نئوفوبیای غذایی چیست و چگونه درمان می شود؟

کد مطلب 16062 1399-11-28 06:08
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
این هراس باعث می شود افراد نسبت به غذا های مختلف دائم بهانه گیری کنند و حتی امکان دارد تا جایی برسد که شخص دیگر غذاهای معمولی را هم نخورد. نئوفوبیای غذایی چیست؟ خیلی از ماها در دوران مختلف زندگی از انجام بعضی از کارها دچار ترس شده ایم که این ترس میتواند ریشه های مختلفی داشته باشد،ولی بعضی وقتها این ترس آنقدر شدید می شود که نمی توان آن را کنترل کرد که دیگر این یک ترس عادی نیست و تبدیل به نئوفوبیا می شود .

نئوفوبیای غذایی چیست و چگونه درمان می شود؟


دسته بندی : مشاوره خانواده


نئوفوبیای غذایی
 
درباره نئوفوبیای غذایی چه میدانید؟
هراس از امتحان کردن غذاهای جدید و ناآشنا را نئوفوبیای غذایی می گویند و روز به روز بین کودکان خردسال در حال افزایش است. این هراس باعث می شود افراد نسبت به غذا های مختلف دائم بهانه گیری کنند و حتی امکان دارد تا جایی برسد که شخص دیگر غذاهای معمولی را هم نخورد.
نئوفوبیای غذایی چیست؟
خیلی از ماها در دوران مختلف زندگی از انجام بعضی از کارها دچار ترس شده ایم که این ترس میتواند ریشه های مختلفی داشته باشد،ولی بعضی وقتها این ترس آنقدر شدید می شود که نمی توان آن را کنترل کرد که دیگر این یک ترس عادی نیست و تبدیل به نئوفوبیا می شود .
 

نئوفوبیای غذایی چیست
 
نئوفوبیا یک کلمه یونانی است که به معنای جوان است که به عبارتی هراس از هر چیز جدید نشان میدهد. این نئوفوبیا در مورد غذا هم صدق میکند.
 
به معنی قبول نکردن غذای جدید است که به نظر می‌رسد یک مکانیسم محافظ در برابر غذاهای جدید باشد. والدین ما درست می گفتند: همیشه باید همه غذاها را امتحان کنید!
 

نئوفوبیای غذایی چگونه درمان می شود
 
نئوفوبیای مواد غذایی و یا ترس از غذاهای جدید امکان دارد باعث کاهش کیفیت غذایی و افزایش عوامل خطر مرتبط با بیماری های مزمن شود و خطر مبتلا شدن به برخی بیماری ها را افزایش می دهد، مانند افزایش بیماری های دیابت نوع 2 و قلبی عروقی می شود.اینها بعضی از یافته های مطالعه ی انجام شده توسط موسسه ملی بهداشت و رفاه فنلاند، دانشگاه هلسینکی و دانشگاهTartu در استونی هستند.
 
هراس از خوردن مواد غذایی جدید ، یکی از صفات رفتاری غذا خوردن است که در آن شخص از خوردن غذاهایی که جدید است ، دوری می کند. در این مطالعه اثر مستقل رفتار غذا خوردن و به خصوص نئوفوبیای مواد غذایی بر کیفیت تغذیه ای و همین طور بیماری های شیوه زندگی و عوامل خطر آنها مورد مطالعه قرار گرفت. تا به امروز تحقیقات اندکی در این زمینه صورت گرفته است.
 

پیشگیری از نئوفوبیای غذایی
 
درمان نئوفوبیای غذایی 
چنانچه ما بتوانیم این رفتارهای ناسازگار غذایی را مثل نئوفوبیای غذایی در زمان کودکی و یا نوجوانی درمان کنیم، می شود از مشکلات غذایی در آینده افراد پیشگیری کرد.
 
عوامل ارثی و ژنوتیپ باعث ابتلای افراد به نئوفوبیای غذایی می شوند . با دادن آموزش در سالهای دوران کودکی به فرد و راهنمایی و مراقبت از روش های زندگی در زمان بزرگسالی  می توان باعث رشد یک رژیم غذایی متنوع و حفظ سلامت اشخاص شد.
 
ارائه از : بخش روانشناسی
 
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :