لباس‌هایی که باعث ناباروری می‌شوند

کد مطلب 3681 1399-07-02 16:35
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه

سیناپرس/ انواع لباس هایی که می پوشیم، تنها ظاهر زیبایی برای شما خلق نمی کند بلکه از همه مهمتر باید به گونه ای باشد که سلامتی را برایتان به ارمغان بیاورد. اما گاهی استفاده از الیاف خاصی در بافت پارچه می تواند سلامتی را به خطر انداخته و عامل ناباروری شودسیناپرس/ انواع لباس هایی که می پوشیم، تنها ظاهر زیبایی برای شما خلق نمی کند بلکه از همه مهمتر باید به گونه ای باشد که سلامتی را برایتان به ارمغان بیاورد. اما گاهی استفاده از الیاف خاصی در بافت پارچه می تواند سلامتی را به خطر انداخته و عامل ناباروری شود.
 
دکتر آتوسا کریمی، جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و عضو هیأت علمی ابن سینا گفت: نوع لباس هایی که هر فرد می پوشد می تواند روی بهداشت و سلامتی آن شخص تأثیر بگذارد. به عنوان مثال در خانم ها و آقایان اگر از لباس هایی استفاده شود که جنس آن از الیاف پلاستیکی است و امکان عبور هوا و رسیدن هوا به سلول های سطح پوست و بدن فراهم نشود، احتمال عفونت های پوستی سطح بدن زیاد می شود.

او ادامه می دهد: این مساله زمانی اهمیت پیدا می کند که به ویژه در لباس های زیر بیشتر از این قبیل الیاف پلاستیکی استفاده شود و لباس ها حالت بسیار چسبنده داشته و آزادی لازم را برای جریان یافتن هوا نداشته باشد، ممکن است عفونت های ناحیه تناسلی را ایجاد کند.

عفونت های مداوم را جدی بگیرید
کریمی افزود: عفونت های ناحیه تناسلی در صورتی که تکرارشونده باشد، در خانم ها می تواند حالت بالارونده پیدا کند به طوری که از ناحیه تناسلی تحتانی به قسمت های فوقانی دستگاه تناسلی برسد و اینجاست که ممکن است موجب عفونت لگن و لوله های رحمی شود که باعث متورم شدن لوله های فالوپ شده و حتی ممکن است مواد عفونی داخل این لوله های فالوپ جمع شود.

این جراح و متخصص زنان و نازایی تأکید می کند؛ همین چسبندگی و عفونتی که در ناحیه لگن و ناحیه تناسلی فوقانی اتفاق می افتد، می تواند با ناباروری همراه باشد و حتی شانس بارداری های خارج رحمی را افزایش دهد چرا که حرکت و آزادی لوله های رحمی را بر هم زده و مانع از حرکت مناسب آنها می شود و ساختار طبیعی آناتومی آنها را بر هم می زند ،همچنین باعث می شود حاملگی داخل لوله باقی بماند و حاملگی های خارج رحمی به وجود بیاید.

وی در ادامه  عنوان کرد: یکی از عوامل پرخطر برای حاملگی خارج رحمی همین عفونت های تکرارشونده رحمی است. حتی اگر این عفونت ها فقط در سطح دستگاه تناسلی تحتانی باشند، باز هم محیط نرمال سیستم دستگاه تناسلی را بر هم می زند و باعث می شود احتمال باروری کم تر شده و شانس بارداری را کم تر می کند.

به گفته کریمی، نوع لباس ها در خانم ها می تواند در احتمال باروری تأثیر داشته باشد و به همین دلیل توصیه می شود از لباس هایی استفاده کنند که احتمال عبور و مرور هوا در آن وجود داشته باشد.

گردش هوا در لباس ها را فراموش نکنید
وی در ادامه به ویژه به خانم ها توصیه می کند که این ویژگی را حتما به ویژه در لباس های زیر رعایت کرده و از لباس های کاملا نخی استفاده کنند. لباس های زیر را باید زود به زود تعویض و شستشو دهید.

عضو هیأت علمی ابن سینا دراین باره اشاره می کند : در مورد آقایان هم همین مساله صادق است و چنانچه جنس لباس هایی که می پوشند به گونه ای باشد که هوا در آن قادر به عبور و مرور نباشد، اثرات مخربی به همراه دارد. به عنوان مثال برخی آقایان و خانم ها در باشگاه های ورزشی از لباس های ورزشی ای استفاده می کنند که اغلب پلاستیکی بوده و حرارت بدن در اطراف بدن باقی می ماند و احتمال جریان هوا وجود ندارد و در نتیجه، احتمال عفونت را اضافه می کند.

اختلال در اسپرم سازی
کریمی همچنین افزود: وقتی دمای بدن از یک حدی بالاتر می رود، در آقایان قدرت ساخت اسپرم کاهش می یابد و در نتیجه می تواند با ناباروری همراه باشد. بنابراین افزایش دمای بدن به دلیل استفاده از لباس هایی که احتمال رد و بدل شدن هوا را کم می کند یا بسیار چسبان هستند، به دلیل بالا رفتن دمای بدن در آقایان، هم اسپرم سازی را کاهش داده که با کاهش قدرت باروری همراه است و هم می تواند شانس عفونت ها را زیاد کند.

علاوه بر این، هر کدام از زوجین که دچار عفونت دستگاه تناسلی شوند، می توانند این عفونت را به طرف مقابل هم انتقال دهند و عفونت دو طرفه را ایجاد کنند که می تواند باز هم به این سیکل معیوب بیشتر دامن بزند.

رنگ ها و موادشیمیایی دشمن پوست
این جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به رنگ ها و مواد شیمیایی به کار رفته در لباس ها به خبرنگار سیناپرس می گوید: استاندارد بودن رنگ ها در لباس ها اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر رنگ هایی که در تولید لباس استفاده می شود حاوی ذراتی چون سرب یا ذرات غیرمجاز باشد می تواند آلرژی ایجاد کرده و باعث تحریک پوست در هر نقطه ای از بدن شود.

وی تاکید کرد: موضوع  رنگ ها هم می تواند برای لباس های رو مانند پیراهن و لباس صدق کند که استفاده از این قبیل مواد ممکن است باعث تحریک پوست، زخم، خارش و غیره شود؛ هم در مورد ناحیه تناسلی اوضاع می تواند به این شکل باشد؛ بنابراین استفاده از الیاف غیراستاندارد، استفاده از رنگ های غیراستانداردی که ممکن است در آنها مواد غیرمجاز به کار رفته باشد، می تواند با آلرژی پوست در ناحیه تناسلی همراه باشد که به دنبال آن ممکن است خارش یا زخم شدگی اتفاق بیافتد.

به گفته او، روی محل زخم ها ممکن است میکروب ها رشد کنند و از آنجایی که به طور طبیعی، ناحیه تناسلی کم تر در معرض هوا قرار دارد، احتمال رشد بیشتر میکروب ها هم وجود داشته و آسیب شدیدتری ایجاد می کند.

در انتخاب لباس زیردقت کنید
عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینای جهاددانشگاهی توصیه می کند : افراد در انتخاب همه لباس ها به ویژه لباس زیر دقت زیادی داشته باشند و توجه کنند که در تولید آنها از الیاف و رنگ های استاندارد استفاده شده باشد.

توصیه ای هم که به خانم ها و هم آقایان داریم، این است که حتما از لباس هایی استفاده کنند که کمی گشاد و آزاد باشد و حتما از لباس های زیر با جنس نخ یا کتان استفاده کنند تا احتمال عفونت ها کاهش یابند. ترجیحا بهتر است برای لباس زیر از رنگ های روشن مثل سفید استفاده کنند که احتمال آلرژی کم تر شود.

شلوارهای فاق کوتاه ممنوع!
او در ادامه می گوید: همچنین، این مساله در مورد استفاده از انواع شلوارها هم مطرح می شود. برخی شلوارها که فاق کوتاه داشته و تنگ هستند، در خانم ها به خاطر چسبان و تنگ بودن و عبور و مرور کم، باعث عفونت شده و در آقایان هم به دلیل بالا بردن دمای بدن، علاوه بر بروز عفونت، باعث کاهش فرآیند اسپرم سازی و قدرت باروری می شود.بنابراین دقت در انتخاب لباسی مناسب میتواند به سلامت بدن کمک کند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :