چقدر طول می کشد تا غذاهای مختلف هضم شود

کد مطلب 1357 1399-05-06 13:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
همانطور که چندین بار گفته شد، زمان هضم غذا به چیزی که میخوریم بستگی دارد. البته زمان دقیق هضم غذا بستگی به سلامت جسمی، سوخت و ساز بدن، سن و حتی جنسیت فرد دارد.

چقدر طول می کشد تا غذاهای مختلف هضم شود


دسته بندی : تغذیه سالم


 زمان هضم غذا در معده
 
تاثیر هضم بر کاهش وزن بسیار مهم است. همانطور که چندین بار گفته شد، زمان هضم غذا به چیزی که میخوریم بستگی دارد. البته زمان دقیق هضم غذا بستگی به سلامت جسمی، سوخت و ساز بدن، سن و حتی جنسیت فرد دارد.
 
اگر اصطلاح را ساده تر کنیم، زمان هضم فرایندی است که غذای شما به ذرات کوچک تبدیل می شود که از طریق روده به جریان خون منتقل می شود. زمان هضم برای کاهش وزن و یا حفظ وزن ایده آل مهم است.
 
غذای سریع هضم : 
اگر غذا سریع هضم شود ممکن است متوجه شوید که بیش از حد غذا می خورید، زیرا خیلی زود پس از خوردن آن دوباره احساس گرسنگی می کنید. این نوع غذا باعث تقویت سریع انرژی می شود - به عبارت دیگر، افزایش سطح گلوکز. 
 
غذای دیر هضم :
غذای دیر هضم سطح قند خون شما را آهسته تر می کند و باعث می شود انرژی پایدار و متعادل تر شود. اما اگر غذای بسیار دیر هضم را بخورید، سیستم گوارش شما به حداکثر زمان می رسد و می تواند برای بدن مشکل ایجاد کند.متخصصان توصیه می کنند که غذاهای سریع و دیر هضم را در یک وعده مخلوط نکنید.
 

مدت زمان هضم غذا در معده
 
1. آب
فورا وارد روده می شود
 
2. میوه یا سبزیجات آب
15-20 دقیقه
 
3. سبزیجات خام
30-40 دقیقه
 
4. سبزیجات 
40 دقیقه
 
5. ماهی
45-60 دقیقه
 
6. سالاد با روغن
1 ساعت
 
7. سبزیجات نشاسته ای
1.5-2 ساعت
 
8. دانه (برنج، گندم سیاه، قینو)
2 ساعت
 
9. لبنیات
2 ساعت
 
10. آجیل
3 ساعت
 
11. مرغ
1.5-2 ساعت
 
12. گوشت گاو
3 ساعت
 
13. بره
4 ساعت
 
 
ارائه از :بخش سلامت
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :