جوانسازی پوست و رفع چین و چروک های پوست با تزریق ژل به صورت

کد مطلب 41799 1400-07-07 10:10
زمان تقریبی مطالعه 10دقیقه
بسیاری از علایم قابل مشاهده پیری به خصوص در صورت به دلیل کاهش حجم چربی های زیرپوستی اتفاق می افتد. افزایش سن باعث می شود که بافت پوست نازک شده و خطوط مرتبط با پیری در اطراف بینی ، دهان ، چشم و گونه ایجاد شده و کم کم عمیق شده و تبدیل به چین و چروک های قابل مشاهده شود.

جوانسازی پوست و رفع چین و چروک های پوست با تزریق ژل به صورت

دسته بندی : سلامت پوست

تزریق ژل به صورت برای جوانسازی صورت
 
تزریق ژل در صورت: کاربردها ، مزایا و عوارض 
تزریق ژل به صورت یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی است که هم برای زاویه سازی صورت و حجم دادن به لب ها و گونه ها استفاده می شود و هم برای جوانسازی پوست و از بین بردن علایم پیری صورت کاربرد بسیار زیادی دارد.
بسیاری از علایم قابل مشاهده پیری به خصوص در صورت به دلیل کاهش حجم چربی های زیرپوستی اتفاق می افتد. افزایش سن باعث می شود که بافت پوست نازک شده و خطوط مرتبط با پیری در اطراف بینی ، دهان ، چشم و گونه ایجاد شده و کم کم عمیق شده و تبدیل به چین و چروک های قابل مشاهده شود.
 
تزریق ژل به صورت و استفاده از تزریق سایر فیلرها میتواند حجمی از پوست که از دست رفته را پر کرده و صورت را صاف کنید.
از سویی دیگر تزریق ژل به صورت به منظور افزایش حجم در لب ها ، لیفت ابرو ، افزایش حجم گونه ها و پر کردن گودی های صورت یا پرکردن گودی زیر چشم یا زاویه سازی صورت کاربرد زیادی دارد. 
 
استفاده از تزریق فیلرهای پوستی بعد از تزریق بوتاکس ، پرطرفدارترین روش جوان سازی پوست در دنیا است. 
تزریق ژل به صورت درد دارد ولی از آنجایی که در ترکیب اغلب ژل ها از ماده بی حس کننده استفاده می شود دردی که احساس می کنید ناچیز و قابل تحمل است ولی اگر میخواهید مطمئن شوید که تزریق ژل به صورت درد دارد یا خیر ، پاسخ بله است که با توجه به تحمل آستانه درد شما می تواند ناچیر یا کمی ناراحت کننده شود. 
 

کاربرد تزریق ژل به صورت
 
کاربرد تزریق ژل به صورت  
فیلرهایی که برای جوانسازی ، پر کردن و زاویه سازی صورت استفاده می شوند ساختاری ژل مانند دارد. با تزریق ژل میتوانید چین و چروک های پوست را رفع کنید و یا این که با تزیق ژل به گونه یا تزریق ژل به فک و چانه ، صورت را زاویه سازی کنید. 
 
پرکردن چین و چروک صورت : اثر تزریق ژل بر پر کردن و از بین بردن چین و چروک صورت فوق العاده است. با تزریق ژل میتوانید خط پیشانی ، خط اخم ، خط خنده و خطور اطراف لب و بینی یا هر چروک عمیق یا خالی شدن بخشی از صورت را پر کنید. 
 
حجم دهی صورت : از فیلرهای تزریقی میتوانید برای افزایش حجم لب ، چانه و گونه استفاده کنید که اغلب به نام پروتز شناخته می شود. 
کاهش حجم صورت یکی از ناخوشایندترین اثرات پیری پوست است که معمولا در لبها ، گونه ها و پلک ها و زیر چشم دیده می شود. با تزریق ژل می توانید گودی زیر چشم را درمان کرده و بخش مهمی از افتادگی پوست صورت و گردن را بهبود دهید.
 
جوانسازی دست : از تزریق ژل می توانید برای جوانسازی پوست بدن هم استفاده کنید مثلا تزریق ژل به پوست دست یا تزریق ژل به واژن. 
 
اصلاح فرم بینی : در صورت نیاز برای اصلاح فرم بینی بدون جراحی می توانید از تزریق ژل استفاده کنید.
 
سایر کاربردهای تزریق ژل 
افزایش حجم سینه ها 
افزایش حجم باسن
حجم دهی به پاها
تزریق ژل به درون استخوان ، تاندون ، رباط و عضله
 
تزریق ژل به صورت چقدر ماندگاری دارد؟
برای تزریق ژل و فیلر معمولا به دلیل عوارض کمتر از ژل های موقت استفاده می شود ماندگاری ژل تزریقی ارتباط مستقیم با مواد تشکیل دهنده جنس ژلی دارد که انتخاب می کنید که معمولا ماندگاری تزریق ژل به صورت بین 6 ماه تا 2 سال است. البته در صورتی که با مشورت متخصص از ژل دائمی استفاده کنید به دلیل این که این نوع ژل ها در بدن تجزیه و جذب نمی شوند در صورتی که بدنتان واکنشی به آن نشان ندهند می تواند ماندگاری دائمی به شما بدهد. 
 

تزریق ژل به صورت لاغر و تزریق ژل برای چاقی صورت
 
میزان ماندگاری تزریق ژل به صورت لاغر
کاهش وزن شدید یا افزایش سن یا کمبودهای تغذیه ای و یا استرس و افسردگی  می تواند باعث لاغری بیش از حد صورت شود که ظاهری شکننده و پیرتر و غیر جذاب برایتان به همراه دارد. در اغلب موارد برای چاق کردن صورت از تزریق چربی خود بدن استفاده می شود ولی برای افراد بسیار لاغر که چربی لازم برای برداشت را ندارند از روش تزریق ژل به صورت لاغر استفاده می شود. 
 
تزریق ژل به صورت برای چاقی در یک جلسه انجام می شود و یکی  از ساده ترین روش ها برای افراد بسیار لاغر است که صورتشان را اثر لاغری زیاد شکسته شده است. با استفاده از تزریق ژل به صورت برای چاقی میتوانید اطراف بینی ، گونه ها ، زیر چشم و تمام خطوط لبخند و خطوط اخم یا سایر خطوط ایجاد شد هدر صورت را پر کنید و به صورتتان حجم مناسبی بدهید. 
 
تزریق ژل به صورت برای چاقی باعث می شود که تمام چین و چروک صورت ، افتادگی ها ، لبخندغیر متقارن و خطوط اخم و لبخند رفع شده و به طور کلی صورتتان جوان تر دیده شود. 
ماندگاری تزریق ژل به صورت لاغر حدود 6 – 12 ماه است البته برخی فیلرها مانند ژوودرم و رتیلین در صورت مراقت صحیح و مداوم میتوانند تا 2 سال ماندگاری داشته باشند. 
 
میزان ماندگاری تزریق ژل به چانه
معمولا افرادی که چانه هایی فرورفته دارند به منظور زاویه سازی صورت و زیباتر شدن ظاهرشان از تزریق ژل به چانه استفاده می کنند. عوارض این تزریق بسیار ناچیز و در حد تورم و قرمزی است و زمان بسیار کوتاهی نیاز دارد. معمولا حدود 1 سی سی ژل برای تزریق به چانه کافی است.
ماندگاری تزریق ژل به چانه حدود 9 – 18 ماه است که کاملا به مواد استفاده شده در ژل و میزان مراقبت شما بستگی دارد. 
 
میزان ماندگاری تزریق ژل به گونه
تزریق ژل به گونه یکی از محبوب ترین روش ها برای زاویه سازی صورت است . افزایش حجم گونه ها باعث زیباتر شدن صورت شده و حالت افتادگی و علایم پیری در چهره شما را از بین می برد. 
ماندگاری تزریق ژل به گونه ها با وجود کوتاه بودن زمان تزریف حدود 6 ماه تا 2 سال است. 
در صورت یکه از نتیجه تزریق ژل رضایت نداشتید می توانید با مشورت پزشکی که ژل را تزریق کرده ، همه یا بخشی از ژل را تخلیه کنید. 
 

عوارض تزریق ژل به صورت
 
تزریق ژل به صورت چه عوارضی دارد؟
عوارض ناشی از تزریق ژل به صورت به طور کلی کوتاه مدت است و شامل قرمزی و التهاب در ناحیه تزریق یا اندکی کبودی و خون مردگی و تورم ، احساس خواب رفتگی یا بی حسی  است که حداکثر تا 72 ساعت بعد کاملا از بین می رود و صورتتان کاملا حالت طبیعی پیدا می کند. 
 
تزریق ژل به صورت چگونه است؟
قبل از تززیق ژل به صورت باید توسط پزشک معاینه کامل انجام شود و در صورتی که در حال مصرف دارویی خاص هستید یا بیماری خاصی دارید باید تداخلات احتمالی مورد بررسی قرار بگیرد. یا این که قبل از ژل های دائمی استفاده کرد اید یا خیر. پزشک شرح حال کاملی از شما می گیرد و نوبت تزریق را برای شما مشخص میکند. 
 
قبل از تزریق ژل باید نکات زیر را رعایت کنید :
از مصرف دخانیات ، الکل ، داروها یا مواد خوراکی رقیق کننده خون اجتناب کنید
با صورت کاملا تمیر و بدون استفادهاز موارد آرایشی یا بهداشتی برای تزریق ژل مراجعه کنید
مصرف داروهای ضد التهاب مثل مسکن ها را قطع کنید. 
 
نکات لازم بعد از تزریق ژل 
• تا زمان ترمیم کامل حتما از کرم ضد آفتاب بی رنگ هنگام خروج از خانه استفاده کنید. 
• از کرم های ارایشی تا چند روز استفاده نکنید.
• بعد از تزریق ژل با کمپرس سرد ، التهاب و ورم ایجاد شده را کاهش دهید و قرص های تجویز شده را به موقع مصرف کنید. 
• به هیچ عنوان نواحی اطراف تزریق را نخارانید یا با  دست فشار ندهید.
• تا دو روز بعد از تزریق به پشت و طاق باز بخوانید که ژل تزریق شده جا به جا نشود. 
• تا یک هفته از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید. 
  

انواع ژل تزریقی و فیلر پوستی
 
انواع ژل یا فیلر پوستی
به طور کلی برای ژل های تزریقی یا فیلرهای پوستی ، دو نوع دسته بندی وجود دارد. براساس ماندگاری و بر اساس مواد تشکیل دهنده .
فیلرها اغلب اثر موقتی دارند و به مرور توسط بدن جذب شده و تخریب میشود ، برخی از فیلرها علاوه بر مواد حجم دهنده حاوی بی حس کننده لیدوکائین هستند که برای کاهش درد تزریق ژل بسیار مفید است.
 
تنها یک فیلر دائم که توسط بدن تجزیه و جذب نمی شود توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. 
 
فیلر دائم 
 استفاده از فیلرهای دائم یا غیر قابل جذب تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. استفاد از فیلر دائم عوارض جانبی و خطرات زیادی دارد و در صورتی که مقدار استفاده شده فیلر بیشتر از دلخواهتان باید برای تخلیه فیلر با معضلات زیادی روبرو خواهید شد. 
ایمنی پایین فیلرهای دائمی باعث شده که فقط یک نمونه تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA  را بگیرد و سایر نمونه ها صرفا تاییدیه اتحادیه اروپا CE و استرالیا را دارند. 
 
گواهی تاییدیه اتحادیه اروپا یا CE به ممعنی این است که در ساخت دارو قوانین بهداشتی این سازمان رعایت شده است ولی تاییدی بر میزان اثر بخشی یا نداشتن عوارض کوتاه مدت یا بلند مدت نیست. در حالی که FDA این موارد را تضمین میکند. 
 
استفاده از تزریق ژل دائم فقط برای چین و چروک های عمیق مجاز است و برای سایر موارد و چین و چروک های سطحی در تمام دنیا ممنوع اعلام شده است. 
پلی متیل متاکریلات یا PMMA تنها فیلر دائمی تایید شده است و فقط برای چین چروک های عمیق مثل خط خنده قابل استفاده است.
 
البته استفاده غیر قانونی از ژل دائم برای از بین بردن اسکار آکنه ، پر کردن فرورفتگی جای زخم و حجم دهید به لب ها بسیار زیاد انجام می شود. 
این پلیمر زیست تخریب ناپذیر است ولی توسط بافت های بدن به خوبی تحمل می شود و سازگاری بسیار خوبی با بدن دارد. این پلیمر در تولید سیمان استخوانی و لنز چشمی هم استفاده می شود. 
 
فیلر دائمی مورد تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا توسط یک شرکت و با دو نام تجاری تولید می شود. 
آرته فیل ArteFill یا  بلافیل Bellafill  فیلر دائم  حاوی توپ های میکرونی با اندازه 30 – 50 میکرون از جنس پلیمر است که با کلاژن گاوی و لدوکائین همراه شده است. 
 
عوارض تزریق ژل دائم 
تورم 
کبودی
قرمزی
خارش
درد خفیف
این عوارض معمولا حدود 24 ساعت بعد باید برطرف شود.
در موارد نادر ممکن است با بثورات پوستی ، ایجاد برآمدگی و حساس شدن پوست در بلند مدت همراه باشد. 
گلوله گلوه شدن مواد تزریقی در زیر پوست یا درون لب که بعد از 5 سال در 1 درصد بیماران دیده می شود. 
 

تفاوت فیلر موقت و فیلر دائم
 
فیلر موقت 
ژل ها یا فیلرهای موقت از جنس اسید هیالورونیک ، کلاژن ، کلسیم هیدروکسی آپاتیت ، اسید پلی لاکتیک است. 
یا این که از چربی بدن خود متقاضی برداشت می شود که در دسته ژل ها قرار نمی گیرد .
 
فیلر موقت کلاژن
کلاژن یکی از پروتئین های اساسی تشکیل دهنده پوست و بافت های بدن است که باعق قوان سفتی پوست ، استخوان و غضروف می شود. یکی از اتفاقاتی که در روند پیری ایجاد میشود تجزیه رشته های کلاژن پوست و بافت های بدن است. 
کلاژن مورد استفاده در ژل های موقت تزریقی معمولا از سلول های گاو یا سلولهای انسانی تهیه می شود که عوارض بسیار کمی داشته و کاملا ایمن است ولی ماندگاری آن بین 3 – 4 ماه است و کمترین ماندگاری بین فیلرها را دارد به همین دلیل هنگام تزریق ژل به صورت کمتر از کلاژن خالص استفاده می شود. 
 
اسید هیالورونیک
اسید هیالورونیک در تمام بافت های بدن وجود دارد. مخلوط شدن اسیدهالورونیک با آب باعث می شود حجیم شده و بافت ژله ای پیدا کند. طبیعی بودن اسیدهیالورونیک باعث شده یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین مواد برای تزریق ژل به صورت باشد. 
اسید هیالورونیک تزریقی توسط باکتری های در آزمایشگاه تولید می شود یا از منابع حیوانی استخراج میشود.  ژل هایی که از اسید هیالورونیک ساخته شده اند ماندگاری 6 – 12 ماهه دارند. 
 
در حال حاضر ژل موقت از جنس اسید هیالورونیک به دلیل تزریق آسان و عوارض بسیار کم ، پر طرفدار ترین روش تزریق ژل است .  در موارد نارد در صورتی که بدن شما واکنش بدی نسبت به  این ماده داشته باشند با تزریق آنزیم هیالورونید به درون ناحیه درمان به سادگی تمام اسید هیالورونیک تزریق شده را می تواند از بین برد و مشکل را به سرعت رفع کرد. 
 
هیدروکسی آپاتیت کلسیم
این ماده معدنی در دندان و استخوان وجود دارد و همراه با کلاژن باعث استحکام آن هاست. هنگام تزریق این مادهمعدنی را در محلول ژل حل می کند و برای جوانسازی پوست پست دست و از بین بردن چین و چروک استفاده می کنند. ژل حاوی هیدروکسی آپاتیت کلیم ماندگاری بالایی حدود 18 ماه دارد البته استفاده از این ماده برای حجم دهی لب ها مناسب نیست.
 
اسید پلی لاکتیک PLLA
این پلی مر مصنوعی ، زیست تخریب پذیر و با بافت بدن سازگاری دارد. از این ماده برای تولید بخیه های جذبی و  پیچ های استخونی استفاده می شود. تزریق ژل PLLA در طول چند ماه و به مرور زمان انجام میشود و اثر آن چند هفته بعد از تزریق نمایان شده و گاهی تا 2 سال ماندگاری دارد.
 
گردآوری : بخش سلامت و زیبایی
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :