زمان تشکیل قلب جنین + غذاهای مفید برای تشکیل قلب جنین

کد مطلب 42939 1400-07-18 10:06
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
زمان تشکیل قلب جنین تشکیل قلب جنین یکی از  مهم ترین فرایندها سلامت و رشد جنین است و موجودیت جنین و ادامه بارداری به آن وابسته است. بعد از هفته هفتم بارداری قلب جنین کم کم شروع به تشکیل میکند.

زمان تشکیل قلب جنین + غذاهای مفید برای تشکیل قلب جنین

دسته بندی : بارداری و زایمان

تشکیل قلب جنین در بارداری
 
قلب جنین هفته چندم و چطور تشکیل می شود؟
تشکیل قلب جنین یکی از مهم ترین فرآیندهای سلامت و رشد جنین است، اگر میخواهید بدانید قلب جنین در چند هفتگی تشکیل می شود و چه زمانی میتوانید صدای قلب جنین را بشنوید با ما همراه شوید.
زمان تشکیل قلب جنین
تشکیل قلب جنین یکی از  مهم ترین فرایندها سلامت و رشد جنین است و موجودیت جنین و ادامه بارداری به آن وابسته است. بعد از هفته هفتم بارداری قلب جنین کم کم شروع به تشکیل میکند. قلب جنین دو ماهه در حال رشد است ولی از آن جا که اندازه جنین دو ماهه بسیار کوچک است هنوز نمی توان به درستی اسکن قلب را انجام داد. 
 
در سونوگرافی بارداری بین هفته 7 – 8 بارداری ، قلب جنین قابل مشاهده است. اگر از سونوگرافی واژینال استفاده کنید یک هفته جلوتر یعنی در هفته 6 -7 بارداری می توانید قلب جنین را مشاهده کنید. البته برای این که جواب دقیق و مطئمن باشد توصیه می شود که در هفته 12 بارداری برای اسکن قلب جنین مشاهده کنید که صدای قلب جنین هم واضح باشد. 
 
قلب جنین در هفته 6 – 8 بارداری
قلب جنین دو ماهه به دلیل اندازه کوچک جنین به درستی قابل تشخیص نیست. در این زمان جنین به اندازه نخود داخل رحم است و قلب جنین هفته ششم بارداری در حال تشکیل است و ممکن است ضربان قلب تشخیص داده نشود بنابراین می توانید دو هفته بعد دوباره اسکن را تکرار کنید. قلب جنین هفته ششم بارداری تا حدودی قابل مشاهده است و شروع به تپش می کند. جنین در این زمان از کشمش کوچکتر است و دو طرف سرش گوش ها شروع به تشکیل کرده اند. 
 

تشکیل قلب جنین در هفته نهم
 
قلب جنین در هفته 8 – 10 بارداری
جنین به اندازه یک دانه بادام زمینی رشد می کند و ضربان قلب جنین در هفته نهم  به وضوح مشخص می شود. البته در صورتی که عوارض خاصی ندارید هنوزاسکن قلب جنین در هفته نهم بارداری ، کمی زود است.
 
قلب جنین در هفته 10 – 12 ماهه 
جنین تقریبا شکل نوزاد را به خود گرفته است و سر وبدن و اندام تقریبا قابل مشاهده است و حتی بعد از  آن می توانید صدای قلب جنین خود را بشنوید. 
 

آخرین زمان تشکیل قلب جنین
 
آخرین زمان تشکیل قلب جنین
عده ای باور دارند که اسکن قلب جنین در هفته های اول باردرای ممکن است منجر به آسیب و سقط جنین شود و حتی ممکن است برخی زنان بعد از اسکن لکه بینی قهوه ای یا صورتی داشته باشند که به  دلیل پارگی عروق خونی دهانه رحم است و جای نگرانی ندارد ولی اگر لکه بیننی قرمز بود و ادامه داشت باید به پزشک مراجعه کنید. 
 
قلب جنین با نبض زدن شروع به تشکیل می کند که در هفته 6 – 8 هنوز به راحتی ضربان قلب قابل تشخیص نیست ، اگر در هفته هفتم بارداری اثری از تشکیل قلب جنین نباشد نشان دهنده عدم بارداری است. 
 
از آن جا که قلب جنین بعد از هفته هفتم تشکیل می شود و انجام این آزمایش نشان دهنده صحت و سلامت بارداری است بنابراین توصیه می شود زنان باردارحداقل هفته نهم برای اسکنن قلب جنین مراجعه کنند. مراجعه در هفته هفتم به دلیل این که هنوز قلب کاملا تشکیل نشده است ممکن است باعث ایجاد نگرانی بی مورد شود. 
بعد از تشکیل قلب جنین ، نبض کندتر و صدایش آهسته تر می شود که بعد از هفته دهم دوباره به مرور واضح تر شنیده می شود. 
 
قلب جنین چه زمانی میزند؟
قلب جنین کی میزند ؟ بعد از ماه چهارم شما می توانید با دستگاه مخصوص ، صدای تپیدن قلب جنین را بشنوید. 
 

مراحل تشکیل قلب جنین
 
مراحل تشکیل قلب جنین
قلب جنین از اولین روزهای تشکیل خود ضبان داردو و از هفته اول بارداری خون را به بدن جنین پمپاژ می کند. 
قلب جنین ابتدا یک لوله ساده ضربان دار است. 
قلب جنین در هفته ششم بارداری  تشکیل شده و 80 بار در دقیقه ضربان دارد و چهار حفره برای ورود و خروج خون در آن تشکیل می شود. 
دو هفته بعد ضربان قلب جنین به 150 ضربه در دقیقه می رسد.
 
احتمال شندین صدای قلب جنین در هفته 9 – 10 بارداری بسیار زیاد است. ضربان قلب در این هفته ها 170 در دقیقه است که با قرار دادن دستگاه سونوگرافی روی شکم، قادر به شندین صدای قلب جنین می شوند. در صورتی که جنین در گوشه رحم پنهان شده باشد یا پشت به شکم باشد احتمال این که نتوانید صدای قلب را بشنوید زیاد است و جای نگرانی نیتس. 
چند هفته بعد صدای قلب جنین به قدری واضح می شود که می توانید به راحتی صدایش را بشنوید. 
 

رژیم غذایی مناسب تشکیل قلب جنین
 
رژیم غذایی مناسب برای تشکیل قلب جنین
تغذیه مادر برای رشد و سلامت جنین بسیار مهم است و تاثیر مستقیم بر جنین دارد و برای رشد اندام های جنین باید مواد مغذی و معدنی مورد نیاز تامین شود. 
یکی از موثرترین مواد برای تشکیل قلب جنین، اسید فولیک است که از نقص لوله های عصبی پیشگیری می کند و برای تشکیل سلول ها بسیار موثر است. 
 
اسید فولیک : بهترین مواد غذایی حاوی اسید فولیک عبارتند از آجیل ها ، موز و سبزیجات که توصیه می شود از این مواد غذایی به خصوص دراوایل بارداری به وفور استفاده کنید.
 
پروتئین : اندام های داخلی جنین مثل قلب ، استخوان ها و عضلات برای تشکیل به پروتئین نیاز دارد. مصرف پروتئین کافی در باردرای خطر سقط جنین را کاهش داده و از ضعف و خستگی مادر چلوگیری کرده و باعث رشد بهتر مغز و قلب جنین می شود. توصیه می شود مادران باردار روزانه 70 گرم پروتئین با کیفیت مصرف کنند. بهترین منایع غذایی پروتئین عبارتند از گوشت ، شیر ، کره و تخم مرغ.
 
ویتامینها : ویتامین های ضروری برای تشکیل قلب جنین عبارتند از ویتامین ث ، ویتامین ب ، ویتامین آ و ویتامین دی که برای رشد استخوان ها و دندان  پوست و بینایی هم بسیار موثرند. مصرف خوراکی های حاوی ویتامین دی یا مرکبات ، سبزیجات و هویج میتواند تا حدود زیادی این ویتامین ها را تامین کند.
 
روی : روی یکی از مهم ترین مواد معدنی موثر در تشکیل قلب جنین است. منابع اصلی روی عبارتند از حبوبات ، سبزیجات ، گوشت و آجیل. 
 
گردآوری : بخش زناشویی
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :