طرز تهیه آش حبوبات جوانه دار؛ خوشمزه و مقوی

کد مطلب 5950 1399-08-08 14:46
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه

بیتوته/ امروز قصد داریم دستورالعمل تهیه آش حبوبات جوانه دار را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید/ امروز قصد داریم دستورالعمل تهیه آش حبوبات جوانه دار را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم:

جوی پوست‌کنده
یک پیمانه

عدس
۳/۴ پیمانه

بلغور جو
۱/۲ پیمانه

ماش
۳/۴ پیمانه

برنج
۱/۲ پیمانه

سبزی آش همراه با سیر
۱/۵ پیمانه

نخود، لوبیا قرمز و لوبیا چیتی
از هرکدام ۱/۲ پیمانه

گوشت گوسفندی با قلم
۲۵۰ گرم

پیاز داغ
۱/۲ پیمانه

زردچوبه، نمک و فلفل
به میزان لازم

روغن، سیرداغ و نعنا داغ
به میزان لازمطرز تهیه:
جوی پوست‌کنده، بلغور و برنج را از شب قبل خیسانده و جو را همراه حبوبات جوانه‌دار به غیر از ماش و عدس (نخود، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی) با حرارت ملایم می‌پزیم تا جوانه‌ها آسیب نبینند، همزمان ماش، عدس، بلغورجو و برنج را نیز با هم می‌پزیم. در این مرحله حبوبات پخته شده و سبزی‌ها را مخلوط کرده و یک قاشق چایخوری زردچوبه، نمک و فلفل به آش افزوده و مقداری پیازداغ به آش می‌افزاییم آن‌گاه گوشت پخته شده را کوبیده و به آن‌ها اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا بپزد. سپس مقداری سیر و نعناداغ نیز در این مرحله اضافه می‌کنیم.

نکته: هنگامی که گوشت و آب آن را به آش اضافه می‌کنیم باید مواظب باشیم که آش ته نگیرد. ضمنا در غذا‌های حاوی جو بهتر است نمک در پایان غذا اضافه شود تا غذا ته نگیرد.

طرز تهیه حبوبات جوانه‌دار:
حبوبات را ۲۴ ساعت خیسانده و در این مدت آب حبوبات را پنج ساعت یک‌بار عوض می‌کنیم تا حبوبات بو نگیرد. بعد از ۲۴ ساعت حبوبات را میان پارچه‌ای نخی تمیز قرار داده و درون آب‌کش می‌گذاریم و روزی سه تا چهار سبد را زیر آب گرفته تا حبوبات خیس بمانند.
بعد از سه تا چهار روز حبوبات جوانه‌دار آماده می‌باشند.

نکته: ماش و عدس بعد از ده ساعت درون پارچه قرار می‌گیرند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :