همه چیز بعد از ابتلا به کرونا

کد مطلب 6150 1399-08-12 10:18
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

صدا و سیما/ عصر کرونایی در ایران از روز‌های پایانی بهمن سال گذشته آغاز شد، روز‌هایی که یا در حال آماده شدن برای ایام نوروز بودیم یا در حال برنامه ریزی برای سفر‌های عیدانه، روز‌هایی که سر تیتر خبر‌ها یا انتخابات بود یا بهار ۹۹.
با شیوع کرونا، اما رنگ و بوی بهار و عید هم تغییر کرد و قرنطینه و در خانه ماندن حالا نقل محافل بود، روز‌هایی که یکی پس از دیگری گذشت و هر روز جان چند هموطن را با خود به غنیمت بردصدا و سیما/ عصر کرونایی در ایران از روز‌های پایانی بهمن سال گذشته آغاز شد، روز‌هایی که یا در حال آماده شدن برای ایام نوروز بودیم یا در حال برنامه ریزی برای سفر‌های عیدانه، روز‌هایی که سر تیتر خبر‌ها یا انتخابات بود یا بهار ۹۹.
با شیوع کرونا، اما رنگ و بوی بهار و عید هم تغییر کرد و قرنطینه و در خانه ماندن حالا نقل محافل بود، روز‌هایی که یکی پس از دیگری گذشت و هر روز جان چند هموطن را با خود به غنیمت برد.
حالا کرونا، دیگر میهمانی نا آشنا نیست و همه ما یا اطرافیان ما با این میهمان ناخوانده مواجهه‌ای داشتیم.
اما این ویروس از ابتدا دارای نشانه‌های مختلفی بود و هر روز رنگ عوض کرده، علامت‌هایی شایع که این روز‌ها با موارد زیر معرفی شده اند:
_ قطع یا کم شدن بویایی، چشایی یا هر دو = (قطعا کرونا بی برو برگرد) = مهم‌ترین علامت کرونا
_ بدن درد (کمر درد بسیار شایع شده)،
_ ضعف، بی اشتهایی
_ تب، سوزش، درد قفسه سینه، گلودرد، اسهال، سرفه و خلط
هر علامت مشکوک حتی یکی از موارد ذکر شده کرونا در نظر گرفته می‌شود مگر اینکه خلاف آن با انجام تست pcr یا مراجعه به پزشک ثابت شود.

تست
اگر علائم تیپیک رو داشتید، مثل از دست رفتن بویایی یا چشایی، تب، بدن درد و سرفه نیاز به تست نیست، چون مبتلا هستید، اما برای اطلاع دقیق از ابتلا به کرونا، آزمایش یا تست‌های مختلفی ارائه شده که در زیر به معرفی انواع آن میپردازیم.
قطعی‌ترین تست: PCR
در صورت مثبت شدن PCR: قطعا مبتلا هستید
در صورت منفی شدن PCR: اگر علامت دارید PCR منفی شد باز هم شانس ابتلا به کرونا داده می‌شود چرا که احتمال نتیجه منفی کاذب PCR وجود دارد.

تست CBC
دقت شود دو فاکتور در تست CBC حائز اهمیت است:
WBC و Lymphocyte (درصد گزارش میشه)
ضرب این دو فاکتور اگر کمتر از ۱۵۰۰ شود، احتمال ابتلا به کرونا افزایش می‌یابد
در این تست بررسی کاهش لنفوسیت برای پزشک مهم است در حقیقت اگر CRP مثبت شود، ESR از حد مجاز بالاتر رود، LDH از حد مجاز بالاتر رود و D- dimer هم از حد مجاز بالاتر رود احتمال ابتلا به کرونا افزایش خواهد یافت.
نکته: ممکن است تنها یکی از موارد فوق در جواب آزمایش دیده شود، ولی فرد مبتلا باشد

علائم خطرناک
علائمی وجود دارد که بعد از ابتلا در بیماران دیده می‌شود که باید حواستان به آن‌ها باشد.
علائم خطرناک در هفته اول:
تب بالای ۴۰ درجه
تب بالای ۳۹ درجه بیش از ۵ روز
تنگی نفس
درد زیاد قفسه سینه - (سچوریشن زیر ۹۳)
در صورت مشاهده این علائم برای دریافت یا تغییر دارو حتما به پزشک مراجعه شود

درمان
برای درمان کرونا حتما باید به پزشک مراجعه شود و درمان زیر نظر پزشکان صورت گیرد، دقت شود از خود درمانی و استفاده از مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها خودداری شود، اما برای افزایش اطلاعات عمومی دارو‌ها بر اساس علائم بروز دهنده در زیر معرفی شده است:
«تب، درد و التهاب» برای این علائم ناپروکسن ۵۰۰ هر ۸ ساعت و استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت معمولا تجویز می‌شود.
اگر دچار سرفه شده باشید، دکسترومتورفان یا دیفن هیدارمین هر ۶ ساعت تجویز خواهد شد.
اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار نیاز به داروی ضد ویروسی دارد احتمالا داکسی سایکلین ۱۰۰ میلی گرم روزانه یک عدد تجویز می‌کند.
گاهی برخی بیماران از ناراحتی‌های گوارشی رنج میبرند که بر اساس اطلاعات انجمن پزشکان امریکا فاموتیدین ۴۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک قرص می‌تواند موثر باشد.
برخی از مبتلایان از بی خوابی کلافه می‌شوند که برای رفع آن ملاتونین هر شب یک عدد تجویز می‌شود.
در کنار تمام دارو‌های تجویز شده توسط پزشک بعد از معاینه بالینی مصرف مایعات، اصلاح ویتامین D، استراحت مطلق، عدم استرس، عدم خروج از منزل به جز مراجعه به مراکز درمانی و پزشک به تمام مبتلایان توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید مطالبی که تا الان ذکر شده برای مبتلایان خفیف تا متوسط است، اگر به این صورت مبتلا شدید حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۴ روز ناقل هستید و باید بعد از گذشتن ۱۴ روز تست pcr را تکرار کنید تا از ناقل نبودن خود اطمینان حاصل کنید.
مجددا تاکید می‌شود استرس عاملی است که در تشدید حال بد بیمار دخالت مستقیم دارد، پس آرامش خود در صورت ابتلا و یا مریض را حفظ کنید تا سیستم ایمنی بدنتان قدرت بیشتری برای مبارزه با ویروس داشته باشد.
دوباره تاکید می‌شود همه‌ی تصمیمات باید زیر نظر پزشک گرفته شود و در این یادداشت تلاش شده فقط اطلاعات مفید در اختیار شما قرار گیرد تا بیشتر مراقب سلامتی خود و اطرافیان خود باشید
نوشته شده توسط محمد قاسم کیایی برگرفته از مقاله گروه علمی پژوهشی داتاین مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :