ایده استفاده از ماسک برای بیماران تنفسی

کد مطلب 6320 1399-08-14 21:22
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه

نمناک/شیوع ویروس کرونا همه انسان ها را درگیر کرده است اما ماسک یکی از مواردی است که برای جلوگیری از افزایش شیوع این ویروس به افراد توصیه می شود و حتی این بحران زمانی که پشت سر گذاشته شود، باز هم تا مدتی باید از ماسک استفاده کرد.
مشکل این جاست که همه افراد نمی توانند از ماسک استفاده کنندنمناک/شیوع ویروس کرونا همه انسان ها را درگیر کرده است اما ماسک یکی از مواردی است که برای جلوگیری از افزایش شیوع این ویروس به افراد توصیه می شود و حتی این بحران زمانی که پشت سر گذاشته شود، باز هم تا مدتی باید از ماسک استفاده کرد.
مشکل این جاست که همه افراد نمی توانند از ماسک استفاده کنند. استفاده از ماسک برای همه کار راحتی نیست و باعث ایجاد مشکلات تنفسی مخصوصاً برای بیمارانی که از قبل دچار مشکلات تنفسی بودند، می شود. پس در چنین حالتی باید چه کار کرد؟! 


مشکلات استفاده از ماسک برای افراد مبتلا به آسم
افرادی که از آسم رنج می برند و معمولاً چند وقت یکبار دچار حملات تنفسی می شوند، برای همین نفس کشیدن با ماسک برایشان سخت می گردد. بعضی از این افراد از طریق سرما و هوای خشک آسیب بیشتری می بینند که معمولاً در چنین حالتی با زدن ماسک مشکلی برای آن ها ایجاد نمی شود. در چنین حالتی ماسک می تواند هوای گرم و مرطوبی را در اطراف دهان آن ها به دام بیاندازد که قطعا نفس کشیدن را به چنین حالتی راحت تر می کند.

از طرف دیگر بسیاری از افراد مبتلا به آسم مشکل متضاد را دارند یعنی هوای گرم و مرطوب عامل وخیم تر شدن وضعیت آسم می شود و در نتیجه زدن ماسک برای آن ها خطرناک است و نمی توانند به راحتی مانند افراد دیگر نفس بکشند.

وضعیت COPD یک بیماری دیگر است که به دلیل محدودیت جریان هوا عامل ایجاد التهابات می شود و رطوبت و افزایش دما باعث می شود که این افراد دچار مشکلات شوند.

دود سیگار، آلودگی و مواد شیمیایی هم آن ها را آزار می دهد و در نتیجه این افراد هم باید هنگام استفاده از ضدعفونی کننده ها بسیار مراقب باشند زیرا باقیمانده مواد شیمیایی روی سطوح می تواند باعث حملات تنفسی در این افراد شود اما هیچ یک از این مشکلات نمیتواند دلیلی بر استفاده نکردن از ماسک و قرار گرفتن در خطر ویروس مرگبار کرونا باشد پس به جای ایده ی نزدن ماسک بهتر است اقدامات مفید دیگری انجام دهیم.


راه حل مشکل بیماران آسمی در استفاده از ماسک
اگر به بیماری آسم یا COPD یا دیگر مشکلات تنفسی مبتلا هستید و با زدن ماسک مشکل دارید، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

قبل از بیرون رفتن هوا را چک کنید
ماسک، نفس کشیدن را سخت تر می کند اما روز هایی هستند که هوا خنک و خشک تر است و در نتیجه استفاده از ماسک راحت تر می باشد.

در خانه تمرین کنید
در یک مکان امن قرار بگیرید، بعضی از افراد در زدن ماسک مشکل ندارند اما با تنظیم کردن آن دچار مشکل می شوند. اگر سعی کنید در خانه ماسک بزنید و چند دقیقه تنفس را با ماسک تحمل کنید، ممکن است بتوانید در بیرون از منزل و برای مدت های طولانی تر هم ماسک را تحمل کنید.


از ماسک با محدودیت کم تر استفاده کنید
ماسک ها عموماً عاملی برای جلوگیری از بیمار شدن هستند و می توانید از همه انواع آن ها برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید. مجبور نیستید که ماسک هایی مثل ماسک فیلتر دار کامل یا ماسک N95 را استفاده کنید. یک ماسک پارچه ای نازک تر هم قطعاً می تواند از سلامتی شما مراقبت کند.

زمان استفاده از ماسک را محدود کنید
مثلاً عموماً نیاز ندارید که هنگام رانندگی یا زمانی که در یک هوای باز و فضای خلوت پیاده روی می کنید، ماسک بزنید. ماسک فقط زمانی کاربردی است که شما در یک مکان شلوغ و پر از جمعیت هستید.


ماسک و اضطراب
اضطراب می تواند در موارد نادری غیر قابل کنترل باشد. اضطراب همچنین به دلیل مشکلات زیاد اتفاق می افتد که می تواند به دلیل حساسیت جسمانی یا ایجاد یک مشکل روحی روانی باشد و از ناراحتی خفیف تا وحشت های بسیار شدید را ایجاد می کند.

اضطراب شدید حاصل از ماسک دارای یک علامت کلیدی است. می توانید آن را در خانه تست کنید. اگر احساس می کنید که از ماسک می ترسید، به سادگی سعی کنید در خانه ماسک بزنید و در موقعیتی قرار بگیرید که بتوانید به راحتی با ترس خود کنار بیایید.

اگر با زدن ماسک در منزل مشکلی نداشتید، احتمالا اضطراب شما به دلیل ترس از بیماری و مشکلات در جریان فاصله گذاری های اجتماعی است. از طرف دیگر اگر حمله بسیار وحشتناکی را در خانه احساس کردید، احتمالاً خود ماسک است که باعث ایجاد این مشکل شده است.


در چنین حالتی می توانید راهکارهای زیر را در پیش بگیرید:
از تنفس دیافراگم استفاده کنید
دیافراگم قسمت پایینی در شکم است. در تنفس دیافراگمی تمرکز روی شکم است تا اینکه به روی قفسه سینه و شانه ها باشد. این نوع تنفس عمیق اغلب باعث آرامش می شود و می تواند اضطراب شما را خنثی کند.

از مکانیسم های درمانی استفاده کنید
در درمان شناختی رفتاری برای اضطراب اغلب می توانید مکانیزم هایی مثل آگاهی ذهن را در پیش بگیرید. به یاد داشته باشید که عوامل استرس زا مثل زدن ماسک با قرار گرفتن در یک محیط عمومی وضعیت را بدتر می کند. پس به جای آن کارهای جایگزین و تمرین های آرامش بخش را انجام دهید.


به دنبال رایحه درمانی باشید
بعضی از رایحه ها مانند لاوندر اثرات مثبتی در از بین بردن استرس و کاهش اضطراب دارند. البته هنوز مطمئن نیستم که روغن لاوندر بتواند اضطراب را از بین ببرد اما مقدار کمی از آن را به ماسک بزنید و سعی کنید از این بوی آرامش بخش هنگام استفاده از ماسک استفاده کنید و استرس کم تری داشته باشید.

ماسک و آلرژی
یکی دیگر از مشکلاتی که هنگام زدن ماسک برای بعضی از افراد ایجاد می شود، آلرژی است. بسیاری از آلرژی ها مشکلات تنفسی ایجاد می کنند و بر اساس قرار گرفتن در معرض گرد و غبار یا بعضی از آلودگی ها و عوامل تحریک کننده بدتر می شوند.

در فصل بهار و تابستان هم ممکن است این وضعیت برای افراد سخت تر باشد. در چنین حالتی نفس کشیدن با استفاده از ماسک به دلیل محدود شدن جریان هوا برای بعضی از افراد که آسم دارند، سخت تر می گردد. پس باید سعی کنید حمله آلرژی را به حداقل برسانید و برای استفاده از ماسک، حتما نکات مهم را در نظر بگیرید.


به پزشک مراجعه کنید و اگر لازم است برای آلرژی خود دارو بگیرید
آنتی هیستامین چندین سال است که جزء داروهای مربوط به حساسیت و آرامش بخش محسوب می شود و می توانید با استفاده از آن با مطمئن شدن از نظر پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید.

ماسک خود را به طور منظم تمیز کنید
ماسک های پارچه ای به راحتی قابل شستشو هستند. پس هرگز در یک ماسک کثیف نفس نکشید زیرا وضعیت آلرژی را بدتر می کند.

مدت زدن ماسک را به حداقل برسانید
تا جایی که می توانید به مکان های شلوغ نروید و هر زمان که احساس کردید نیاز است از ماسک استفاده کنید.


توصیه استفاده از ماسک به افرادی که مشکلات تنفسی دارند
به طور کلی افرادی که مشکلات تنفسی دارند، برای استفاده از ماسک باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:
- اول این که سعی کنید از ماسک پارچه ای استفاده کنید و پارچه ای که برای ماسک استفاده می کنید، استاندارد باشد زیرا به راحت تر نفس کشیدن شما کمک خواهد کرد. از مواد سنگین که نفس شما را محدود می کند، برای ماسک استفاده نکنید.
- دوم این که اگر ماسک فیلتردار استفاده می کنید، حتماً بعد از منقضی شدن، آن را دور بیاندازید.
چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره کرده ایم فیلتر ها زمانی کار خود را درست انجام می دهند که بتوانند مدت زمان خاصی استفاده شوند، این نسخه فیلتردار معمولاً برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، توصیه نمی شود زیرا آن ها اجازه نمی دهد که تنفس شما بیرون بیاید و در نتیجه این تنفس داخل فیلتر ها محبوس می شود و در طول زمان این فیلتر ها بسته شده و وضعیت بدتر خواهد شد.

طول عمر این فیلتر ها بستگی به مواد و کاربرد ماسک دارد اما معمولا توصیه می شود که روزانه ماسک ها را تعویض کنید اما اگر بیرون رفتن شما به اندازه یک خرید کوتاه است، می توانید تا چند روز هم از این ماسک ها استفاده کنید.

همچنین زمان استفاده از ماسک را نیز به حداقل برسانید و تا جایی که می توانید به بیرون از منزل و در جا های شلوغ نروید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :