برخی بدون اینکه "طب سنتی" را بشناسند با آن مخالفت می‌کنند!

کد مطلب 6477 1399-08-17 14:08
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
دکتر علی‌اکبر ولایتی با بیان اینکه طب سنتی از نظر مزاج‌شناسی بسیار جلوتر از طب جدید است، گفت: برخی بدون اینکه طب سنتی را بشناسند با آن مخالفت می‌کنند! سؤال بنده از آنان این است که شما می‌دانید طب سنتی چیست و می‌دانید با چه مخالفت می‌کنید؟!

- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ "دکتر علی اکبر ولایتی" رئیس گروه حکمت، طب سنتی و طب دوران تمدن اسلام و ایرانی در وبینار جایگاه طب ایرانی در دانش‌معاصر با اشاره به اهمیت دانش طب سنتی در جهان اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تا پایان سال 2018 تعداد 170 کشور از بیش از دویست کشور جهان، استفاده از انواع طب سنتی و مکمل را تایید و تصیح کرده‌اند؛ این نوع درمان در کشورهایی مثل ایران، چین و هند از اهمیت بیشتری برخوردار است و در کنار توان بالای پیشگیری، این دانش یک حادثه و یک ترقی  به حساب می‌آید.
وی تصریح کرد: طب سنتی ایرانی یک هویت اسلامی برای ما و بخش مهمی از تمدن‌سازی ما است و ایران یکی از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین مجموعه‌های پزشکی سنتی و مکمل را دارد؛ براساس گفته‌های دکتر محمد اصفهانی حدود 14 هزار کتاب در طب سنتی ایران موجود است و هیچ کشوری مثل ایران با توجه به سابقه تمدن‌سازی این قدمت را ندارد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از زمانی که انسان بوده، طب هم بوده، طب در تلازم با حضور انسان در تاریخ  است؛ رویکرد سازمان بهداشت جهانی نسبت به طب سنتی بسیار واضح است، حضور واحدی مخصوص طب سنتی و طب مکمل در آن سازمان نشان‌دهنده اهمیت طب سنتی است و ما برای استفاده از این گنجینه بزرگ فرهنگی و تمدنی که با سلامت انسان تلازم و تقارن بسیار جدی دارد، مهم است که آن را بشناسیم.
وی با اشاره به شبهه‌افکنی پیرامون موضوع طب سنتی توسط برخی از افراد خاطرنشان کرد: برخی بدون اینکه طب سنتی را بشناسند با آن مخالفت می‌کنند، سؤال بنده از آنان این است که شما می‌دانید طب سنتی چیست و می‌دانید با چه مخالفت می‌کنید؟
رئیس شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران ادامه داد: واژه طب سنتی واژه ناصحیحی است که جا افتاده است؛ ما ترجمه آن را اقتباس کرده‌ایم، مگر ما به ریاضی می‌گوییم ریاضی سنتی؟ در اصل باید به این دانش بگوییم "طب اسلامی و ایرانی" که کاملا استدلالی بوده و به هیچ وجه بر اساس توهم بنا نشده است.
ولایتی خاطرنشان کرد: ملاک ما در طب ایرانی، کتاب قانون شیخ‌الرییس ابو علی سینا است البته در کنار آن کتابهای دیگری نیز هست اما به قول فرنگی‌ها، کتاب اصلی ما در طب ایرانی ــ اسلامی، کتاب قانون است که در حال حاضر بخش اعظمی از آن معتبر و مستند است.
رئیس بیمارستان مسیح دانشوری تفاوت‌های موجود در طب جدید و قدیم را برشمرد و افزود: تفاوت‌هایی در طب قدیم و جدید است که یکی از آنها در مزاج‌شناسی افراد است؛ طب سنتی از این نظر بسیار جلوتر از طب جدید است؛ زیرا در این شیوه توجه به ویژگی‌های فیزیولوژیک و زمینه‌ای بیمار دارد.
وی شواهد موجود در شهر سوخته را نشانی از پیشرفت طب در تمدن ایرانی برشمرد و گفت: در شهر سوخته، جمجمه‌ای پیدا شده که نشان می‌دهد نیاکان ما خون‌ریزی داخل مغز را با سوراخ کردن استخوان سر، مداوا می‌کردند همچنین ساخت و استفاده از  چشم مصنوعی برای فرد نابینای مادرزاد با سابقه 5 هزار ساله، گواه تمدنی این مسئله است.
رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد تأکید کرد: طب سنتی و داروسازی در ایران قدمت دیرینه‌ای دارد و این به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیم‌های متنوع در ایران‌زمین است که باعث می‌شود داروهای مختلفی در آنجا بروید؛ ایران با توجه به سابقه و تعداد کتب طبی و دانشگاه جندی در صدر دانش پزشکی قرار دارد بنابراین ما در استفاده از تکنیک‌های پزشکی سابقه‌ای طولانی داریم.
مشاور امور بین‌الملل رهبر انقلاب به اقدامات صورت گرفته در مسیر تخصصی کردن دانش طب سنتی در سالهای اخیر اشاره و تصریح کرد: در سبک جدید با کمک اساتید و پژوهشگران این رشته اتفاقی افتاد که در طول عمر این رشته بی‌سابقه بود؛ به این ترتیب که ما تصویب کردیم هر کس می خواهد طب سنتی بخواند باید دوره عمومی طب جدید را بخواند و تمام قوانین و مطاالب طب جدید را بداند.
وی کادرسازی در حوزه درمان و داروسازی در طب سنتی را ارزشمند برشمرد و ثبت بیش از دو هزار مقاله علمی در این زمینه در سایت‌های معتبر علمی را دستاورد بزرگی برای طب ایرانی دانست.
ولایتی در پایان سخنان خود، مخالفت با طب ایرانی را یک جریان عادی در دنیا دانست و تأکید کرد: عیبی ندارد بسیاری از مطالب مهم علمی در دنیا مطرح شده که مخالفتهای بسیاری شده است اما کم‌کم قانع می شوند مگر اینکه غرض داشته باشند؛ با وجود این سم‌پاشی‌ها، مردم به طب سنتی بیشتر اطمینان دارند.
باید امکان استفاده از هر دو "طب سنتی و کلاسیک" برای درمان بیماران کرونا فراهم شودکارشکنی وزارت بهداشت برای اجرای 8 کارآزمایی طب سنتی در درمان بیماران کرونایی!مطالبه مردم برای استفاده از "طب سنتی در درمان بیماران کرونا" را تا انتها پیگیری می‌کنم"افزایش جانباختگان کرونا" در ایران به‌دلیل کارشکنی در استفاده از روشهای درمانی طب سنتینگاه متولیان نظام سلامت کشور به طب سنتی همراه با تمسخر است!آقای رئیس‌جمهور! علت عدم‌استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!"عدم استفاده از "روش‌های درمانی طب سنتی" از علل افزایش مرگ‌‌ومیر کرونا در ایرانگزارش/ مرگ‌و‌میر "بیماران کرونایی" در حوزه درمانی "طب سنتی" نزدیک به صفر بوده است!جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :