قاتل شیرینی که زندگی را به کاممان تلخ می‌کند

کد مطلب 6941 1399-08-24 16:47
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه

بهداشت نیوز/ دکتر مجید ولی زاده فوق تخصص غدد و رئیس مرکز تحقیقات چاقی در تعریف دیابت گفت: دیابت زمانی رخ می‌دهد که قند خون از حد طبیعی، افزایش یابد، به‌عبارت‌دیگر زمانی که قند خون ناشتا، مساوی و بیشتر از ۱۲۶در دو نوبت یا بعد از مصرف ۷۵گرم گلوکوز، این میزان بالای ۲۰۰باشد، فرد به دیابت مبتلا شده است. 
به گفته وی این بیماری ممکن است بدون علامت یا در برخی افراد با تشنگی زیاد و پر ادراری همراه باشدبهداشت نیوز/ دکتر مجید ولی زاده فوق تخصص غدد و رئیس مرکز تحقیقات چاقی در تعریف دیابت گفت: دیابت زمانی رخ می‌دهد که قند خون از حد طبیعی، افزایش یابد، به‌عبارت‌دیگر زمانی که قند خون ناشتا، مساوی و بیشتر از ۱۲۶در دو نوبت یا بعد از مصرف ۷۵گرم گلوکوز، این میزان بالای ۲۰۰باشد، فرد به دیابت مبتلا شده است. 
به گفته وی این بیماری ممکن است بدون علامت یا در برخی افراد با تشنگی زیاد و پر ادراری همراه باشد.

دیابت نوع دو شایع‌ترین نوع دیابت است
دکتر ولی زاده درباره انواع مختلف این بیماری توضیح داد: دیابت نوع یک، دیابت جوانان و دیابت نوع دو شایع‌ترین نوع دیابت است که ۹۰درصد ابتلایان را به خود اختصاص می‌دهد، دیابت بزرگ‌سالان و بارداری از انواع دیگر این بیماری است.
وی عنوان کرد: با توجه به این‌که شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است که درگذشته، سنین بالای ۳۵تا ۴۰سال را درگیر می‌کرد، اما اکنون با توجه به شیوع چاقی در جوانان و نوجوانان این نوع دیابت در سنین پایین‌تر نیز مشاهده می‌شود.

دکتر ولی زاده ضمن بیان اینکه این بیماری معمولاً بدون علامت است، ادامه داد: در افرادی که سابقه خانوادگی دیابت نوع دو یا اختلال چربی و پرفشاری خون‌دارند، بیشتر دیده می‌شود، بنابراین این افراد باید از سنین پایین آزمایش قند خون انجام دهند و اگر فرد دیر متوجه بروز این بیماری شود، به آسیب‌های چشمی ، کلیوی و اعصاب محیطی غیرقابل‌بازگشت دچار می‌شود.
به گفته وی، انجام آزمایش‌های غربالگری در افراد بالای ۴۰سال، هر سه سال یکبارتوصیه می‌شود؛ حتی اگر هیچ عامل زمینه‌ای نداشته باشند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: پراشتهایی شدید و کاهش وزن از علائم دیابت نوع دو است و این نوع دیابت به‌طورمعمول کنترل می‌شود، به‌عبارت‌دیگر بیماری مادام‌العمری است که فرد باید آن را بپذیرد.
دکتر ولی زاده درباره افرادی که چاقی متوسط دارند و به این نوع دیابت مبتلا هستند، گفت: با اعمال جراحی‌های متعدد ازجمله کوچک کردن معده و یا تغییر مسیر دستگاه گوارش ممکن است در سال‌های اول این بیماری مهار شود و نیاز به دارو و یا رژیم‌های غذایی سخت نباشد.
وی به عوارض داروهای جدید اشاره کرد و ادامه داد: مهم‌ترین مشکل داروهای نوظهور، جدید بودن آن‌هاست، زیرا سالها زمان می‌برد تا عوارض طولانی‌مدت آن‌ها کشف شود.

اصلاح سبک زندگی، دیابت را کنترل می‌کند
دکتر ولی زاده اقدام اصلی برای کنترل دیابت را اصلاح سبک زندگی دانست و افزود: رژیم مناسب شامل محدود کردن مواد غذایی ناسالم از سبد غذایی و مصرف بیشتر فیبر، میوه و سبزی است. از طرفی۱۵۰دقیقه در هفته و نیم ساعت در روز فعالیت بدنی با شدت متوسط برای همه افراد توصیه می‌شود.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات چاقی دانشگاه، قند خون ناشتای یک فرد بالغ معمولاً باید بین ۹۰تا ۱۳۰و غیر ناشتا کمتر از ۱۸۰بوده و معدل قند سه‌ماهه کمتر از ۷درصد باشد.
وی اظهار کرد: اگر با مصرف یک دارو نتوانیم به اهداف کنترلیدست پیدا کنیم، ضمن ادامه رژیم غذایی و فعالیت های بدنی، داروی دوم اضافه و چنانچه داروی دوم نیز تأثیر چندانی نداشته باشد، داروی سوم تجویز می‌شود، اقدام نهایی برای مهار این بیماری مصرف انسولین برای کنترل قند خون است که برای بیمار هیچ عارضه‌ای ندارد.

دکتر ولی زاده، گفت:معمولاً بعد از تغییر شیوه زندگی انتخاب اول داروهای خوراکی هستند و اگر داروهای خوراکی نتوانند قند را به‌اندازه لازم کنترل کنند از داروهای تزریقی مثل انسولین استفاده می‌شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بدون علامت بودن بیماری در طول دوره درمان، دلیل کنترل قند خون نیست، انجام آزمایش‌های دوره‌ای را بااهمیت دانست و ادامه داد:عوارض بیماری دیابت با زمینه‌های ارثی ارتباط دارد، همچنین ممکن است این عوارض در برخی افراد شدیدتر باشد.

دکتر ولی زاده مشکلات چشمی را یکی از عوارض این بیماری اعلام کرد و گفت: بنابراین افرادی که به دیابت مبتلا می‌شوند، یک یا دو سال یک‌بار باید به همکاران چشم‌پزشک مراجعه کنند تا شبکیه این افراد معاینه شود.

معاینه دوره‌ای شبکیه در بیماران دیابتی ضروری است
این استاد دانشگاه اظهار کرد: در مورد عوارض کلیوی نیز ممکن است در مراحل اولیه دفع پروتئین از کلیه‌ها اتفاق بیفتد و رفته‌رفته افزایش یابد که در صورت عدم توجه به‌موقع، مشکلات زیان باری به همراه دارد.
وی آسیب به اعصاب محیطی را دیگر عارضه بیماری دیابت دانست و ادامه داد: فرد ممکن است دچار گزگز پا و به‌تدریج بی‌حس شدن آن‌ها شود. در این مواقع اندام‌ها بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.
دکتر ولی زاده کنترل قند خون، پایش های دوره‌ای و معاینه شبکیه را برای حفظ سلامتی ضروری دانست و گفت : معمولاً دیابت با پرفشاری و اختلال در چربی خون باعث می‌شود مشکلات بیشتری اتفاق بیفتد و این درگیری عروق قلب و مغز و اندام‌های بیمار در افراد سیگاری بیشتر است.

وی با اشاره به این‌که اکثر بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خدمات درمانی را در سه سطح ارائه می‌دهند، اظهار داشت: بیمارستان‌های دانشگاه با در اختیار داشتن اساتید مجرب و تجهیزات، خدمات منحصربه‌فردی را در این زمینه ارائه می‌دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بابیان اینکه دیابت یک بیماری شایع است، گفت: حدود ۵تا ۶میلیون فرد مبتلابه دیابت در کشور وجود دارد و روزبه‌روز به این آمار افزوده می‌شود. چنانچه این مهم کنترل نشود عوارض آن غیرقابل‌بازگشت است.

وی در پایان یادآور شد:  از طرفی شناسایی به‌موقع و کنترل آن، از عوارض ناشی از دیابت پیشگیری می‌کند. به همین جهت پیشگیری و درمان صحیح دیابت بسیار اهمیت دارد تا آسیب‌های ناشی از این بیماری، افراد را دچار مشکل نکند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :