طب سنتی| توصیه‌‌های "استاد خیراندیش" برای پیشگیری و درمان "کرونا"

کد مطلب 6948 1399-08-24 18:31
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
طب سنتی| توصیه‌‌های "استاد خیراندیش" برای پیشگیری و درمان "کرونا"

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ استاد حسین خیراندیش عصر امروز در نشستی خبری با عنوان دستاوردهای طب سنتی در پیشگیری و درمان بیماری کرونا با بیان این‌که کشور ایران به‌شکل غافلگیرانه‌ای درگیر بیماری کرونا شد، اظهار کرد: پیش از این نیز شبیه به بیماری کرونا در جهان وجود داشته است که در منابع طب سنتی از آنها تحت عناوین مختلفی یاد شده است؛ ما می‌توانیم با استفاده از منابع طب سنتی در مورد بیماری‌هایی که پیش از این شبیه به این بیماری اتفاق افتاده است، داروهای طب سنتی را متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی و ابزار زیست و سبک زندگی مردم، تغییر و ارائه دهیم.
وی با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی پزشکان و کادر درمان و حرکت جهادی آن‌ها برای مقابله با بیماری کرونا تصریح کرد: این نوع مقابله در ایران همانند زمان جنگ است و حرکت جهادی کادر درمان به جانباختن برخی از مدافعان سلامت انجامید.
خیراندیش اضافه کرد: خدمات و روش‌های مختلفی ارائه شد تا این‌که وزیر محترم بهداشت به درخواست برای استفاده از طب سنتی برای کمک به درمان کرونا اشاره و تاکید کرد؛ در سایر نقاط جهان مانند چین نیز از طب سنتی استفاده شده بود و چین، بیشترین کارایی را از طب سنتی چینی گرفته است؛ کشور چین 550 هزار متخصص طب سنتی در داخل کشورش دارد و بنابراین از آن‌ها به خوبی بهره می‌برد.
وی افزود: در ایران، طب سنتی توانمندتر از طب سنتی چین است و بر مبانی‌ و داروهایی استوار است که توانایی بیشتری دارد؛ متخصصین طب سنتی چین می‌گفتند که هر وقت در درمان بیماری با طب سنتی چین در می‌مانیم از طب سنتی ایران استفاده می‌کنیم بنابراین می‌توانیم از طب سنتی ایرانی برای کرونا نیز استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: بخشی از طب سنتی مربوط به داروست، بخشی نیز تغییر رفتار و سبک زندگی است؛ منظور از دارو نیز یک طیف دارویی است، اگر یک طیف دارویی را به کار بگیریم، به نتجیه می‌رسیم؛ مردم گمان می‌کنند که باید یک داروی خاص ارائه شود، این دیدگاهی است که طب کلاسیک به آن‌ها داده است در حالیکه در طب سنتی گفته می‌شود به تناسب اینکه بیمار در چه طبقه جنسی، موقعیت جغرافیایی و رده سنی قرار دارد، از انواع مختلف و طیفی از داروهای طب سنتی استفاده می‌شود‌.
وی ادامه داد: برای مثال زنجبیل دارای طبع گرم است اما نمی‌توان گفت که برای تمام دنیا از زنجبیل استفاده کرد زیرا به تناسب موقعیت جغرافیایی، ممکن است عارضه ایجاد کند و بنابراین نیاز به تجویز مصلح در کنار آن دارد، مثلاً می‌توان در کنار زنجبیل از ماست، شیر یا لیمو استفاده کرد.
خیراندیش گفت: برداشت ما این است که ویروس کرونا افراد دارای طبع سرد و اندام‌های دارای سردی را درگیر می‌کند و در محیط‌های سرد بیشتر توسعه می‌یابد و توسعه آن در قلب، ریه، مغز با زمینه سردی است‌؛ اینکه علائم متفاوتی در بیماری دیدیم به علت اختلاف در زمینه افراد است و حتی درگیری عضلانی بیماری، درد سرد و نه گرم است حتی افراد گرم‌مزاجی که در مقاطعی از زندگی در معرض سردی هوایی، سردی غذایی و سردی ناشی از استرس قرار می‌گیرند مستعد ابتلا به این بیماری هستند و برای درمان آن‌ها، طیفی از گرمی‌ها مفید است.
وی خاطرنشان کرد: چند دسته از داروها توسط وزارت بهداشت و با همکاری خوب آن‌ها مورد تحقیقات علمی قرار گرفته و جواز تولید و توزیع را گرفته‌اند که مقامات بهداشتی کشور آن را اعلام کردند.
خیراندیش تاکید کرد: باید داروهایی عام بدهیم که مردم بتوانند از آن استفاده کنند و تاکید صرف بر مصرف چند دارو ممکن است موجب احتکار آن‌ها شود‌؛‌ با توجه به اینکه در حوزه اصلاح رفتارهای مردم توصیه زیادی نشده است باید به مردم اصلاح سبک زندگی را بیاموزیم.
این متخصص طب سنتی با بیان این‌که استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌وشوی دست‌ها بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در عین حال تغییر رفتارها و سبک زندگی افراد باید صورت بگیرد تا منجر به تقویت سیستم ایمنی افراد شود؛ طب سنتی در پیشگیری و درمان، توصیه‌های بسیاری دارد.
وی با ارائه مثالی ادامه داد: این توصیه مبنایی است؛ شیخ‌الرئیس می‌گوید هر گاه در سالی، فصول تفاوت فاحشی نداشته باشند یعنی دمای فصول به هم نزدیک باشد آن سال بسیار بدشگون خواهد شد و چنان‌چه در آن سال بیماری پدید آید ماندگار خواهد شد و به سرعت از جامعه رخت برنخواهد بست.
وی ادامه داد: ما با کولر، تابستان را خنک می‌کنیم و در زمستان با بخاری خانه را گرم می‌کنیم که باعث می‌شود دمای همه فصول یکسان شود، این امر موجب می‌شود بدن ما ضعیف شود، تعریق تابستانه موجب دفع بلغم از تن می‌شود و با جلوگیری از تعریق در تابستان، جلوی حذف بلغم را می‌گیریم و با گرم کردن بیش از حد خانه در زمستان، زمینه تقویت ریه را از بین می‌بریم؛ وقتی هوای سرد تنفس می‌کنیم، گوارش ما سرد می‌شود و وقتی گوارش سرد شد، میل به خوردن غذای گرم پیدا می‌کنیم، در حالی‌که الان در زمستان به دلیل اینکه هوا را گرم می‌کنیم، تمایل به خوردن سردی مانند سالاد افزایش می‌یابد.
خیراندیش با اشاره به اینکه ابوعلی سینا می‌گوید مردم ساکن مناطق سردسیر قوی‌تر از مردم مناطق گرمسیرند، تاکید کرد: دمای داخل خانه نباید از 18 تا 22 درجه بیشتر شود، باید تنفس هوای سرد داشته باشید تا درون بدن تقویت شود و بیرون بدن را نیز باید با پوشش، گرم نگه دارید؛ اصل بعدی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، خواب سر شب نهایتاً تا ساعت 11 شب است، خواب روزانه باعث بروز اختلال گوارشی و کاهش توان انسان می‌شود همچنین مصرف یک پر نمک قبل و بعد از غذا، استعداد پذیرش میکروب را برای بدن به حداقل می‌رساند.
وی خاطرنشان کرد: در سبک زندگی جامعه ما "حجامت" حذف شده و مردم برای پذیرش بیماری‌ها مستعد شده‌اند؛ توصیه ما استفاده از بادکش برای جلوگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی است، برای پیشگیری از بیماری کرونا در افراد دچار بیماری زمینه‌ای نیز حجامت عام انجام شود.
وی با ارائه توصیه‌هایی برای بیماران کرونایی تصریح کرد: در درگیری با بیماری، استفاده از نعنا و خانواده نعنا به شکل سبزی و آش مورد تاکید است، سوپی که در آن سبزیجات تند و تلخ مانند ترخون و نعنا و پیازچه به میزان حداقل یک وعده غذایی مصرف شود نیز توصیه می‌شود؛ استفاده از آب سیب طبیعی و آب پرتقال و لیمو مقابله‌کننده با میکروب‌ها و مقوی خوبی برای سیستم ایمنی است.
خیراندیش ادامه داد: برای درمان تب، از نمک، نعنا به شکل عرق نعنا، سیاه‌دانه، چه خشک و چه ترکیبی با عسل به نسبت یک به سه برای تب توصیه می‌شود.
وی درباره اختلال بویایی گفت: برای اختلال بویایی، می‌توان با استنشاق عسل‌ ترکیب شده با آب‌نمک آن را برطرف کرد.
خیراندیش با تاکید بر استفاده از ماسک‌های مناسب در محل‌های پرتجمع تصریح کرد: باید در محلی که تجمع وجود دارد گردش هوا وجود داشته باشد، برای جلوگیری از ابتلای همزمان به آنفلوآنزا و کرونا، گرم نگه داشتن سر با کلاه، بسیار حائز اهمیت است، آنفلوآنزا باعث درگیری سینوسی می‌شود و برای جلوگیری از آن، در کنار رعایت نکات بهداشتی باید سر را گرم نگاه داشت.
وی تاکید کرد: معنای این تاکیدات و توصیه‌ها این نیست که از طب کلاسیک استفاده نشود، ما متخصصین طب کلاسیک خوبی داریم که می‌توانند نظرات خود را اضافه کنند تا به درمان و پیشگیری کرونا کمک کنیم.
وی گفت: نسخه‌های تجویز شده توسط طب سنتی باید متکی به تجربه باشد، ما چندین سال است که این نسخه‌ها را اجرا می‌کنیم فقط باید این نسخه‌ها با توجه به شرایط زمانی و اقلیمی، به روز شود؛ من معتقد به ضرورت تعامل جدی بین طب سنتی و کلاسیک هستم‌.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا طب سنتی در بیماران بستری کرونایی نیز اثربخشی دارد، بیان داشت: در زمینه بیماران بستری نیز توصیه‌هایی داریم و هنوز از متخصصین طب سنتی در بخش بستری و بیمارستان‌ها استفاده نشده است، درخواست‌هایی برای استفاده از طب سنتی در بیماران بستری داده‌ایم و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و نیاز به اجرایی شدن دارد.
خیراندیش در پاسخ به سؤالی مبنی بر مخالفت برخی اعضای ستاد ملی کرونا با طب سنتی گفت: برخی اعضای ستاد ملی کرونا ممکن است تعابیر تندی نیز نسبت به طب سنتی داشته باشند، شیاد در طب سنتی نیز ممکن است وجود داشته باشد همانطور که در طب کلاسیک نیز وجود دارد اما این امر نباید منجر به این شود که کسی بیش از یک هزار کتاب و منبع حکمای شیعه و طب سنتی را منکر شود؛ ما خود را موظف می‌دانیم هر تجربه‌ای داریم برای مقابله با کرونا ارائه دهیم تا تلفات بیماری کاهش یابد.
خیراندیش با بیان این‌که یکی از زمینه‌های مستعد شدن برای ابتلا به کرونا، استرس است، خاطرنشان کرد: مردم باید واقع‌بینانه و عالمانه برای مقابله با کرونا آماده شوند، دود کندر، اسپند و عطریاتی مانند گل محمدی، روان را گرم می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. 
"طب سنتی" مهم‌ترین مزیت رقابتی ایران در درمان بیماران کرونایی استمرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونایی در دانشگاه شهید بهشتی راه‌اندازی شدضرورت اطلاع‌‌رسانی وزارت بهداشت درباره داروهای طب سنتی برای بهبود اوضاع کرونایی کشور"طب سنتی" مهم‌ترین مزیت رقابتی ایران در درمان بیماران کرونایی استولایتی: برخی بدون اینکه "طب سنتی" را بشناسند با آن مخالفت می‌کنند!مطالبه مردم برای استفاده از "طب سنتی در درمان بیماران کرونا" را تا انتها پیگیری می‌کنم"افزایش جانباختگان کرونا" در ایران به‌دلیل کارشکنی در استفاده از روشهای درمانی طب سنتیچین و هند با استفاده از طب سنتی تا 90درصد موفق به درمان کرونا شدندآقای رئیس‌جمهور! علت عدم‌استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!"عدم استفاده از "روش‌های درمانی طب سنتی" از علل افزایش مرگ‌‌ومیر کرونا در ایران


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :