شما نظر دادید/ چشم و هم‌چشمی و فضای مجازی، دلیل تجملاتی شدن شب یلدا

کد مطلب 1635 1399-05-13 19:27
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
شما نظر دادید/ چشم و هم‌چشمی و فضای مجازی، دلیل تجملاتی شدن شب یلدا سبک زندگیمخاطبان خبرآنلاین معتقدند چشم و هم چشمی و فضای مجازی عامل تجملاتش شدن آیین آیین شب چله در بین خانواده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روز گذشته خبرآنلاین در یک نظرسنجی از کاربران خواست تا نظراتشان را درباره تشریفاتی شدن شب یلدا اعلام کنند، این که چرا مراسم یلدا از حالت باستانی که در گذشته داشته وارد دوره جدیدی شده است، دوره‌ای که هندوانه‌ها و آناناس‌ها تزیین می‌شوند و عکس‌ها به استوری‌ها فرستاده می‌شوند.
بیشتر کاربران خبرآنلاین در رابطه با علل این موضوع نظر مشابهی داشتند؛ «چشم و هم چشمی.» برای مثال کاربری در این رابطه نوشته بود: «ما خیلی وقته از مراسمهای باستانی و مذهبی مون بخاطر چشم و هم چشمی ظاهر گرایی لذت نمیبریم. ضمنا تو جشن های ملل غربی اجناس برگزاری مراسم ارزون می کنند یا پاکستان تو ماه رمضان تخفیف های ویژه میذارند. تو ایران تو ماه محرم قیمت ظرف یه بار مصرف سر به فلک کشید. تو شب یلدا و نوروز قیمت آجیل و میوه دیوانه وار بالا میره. مشکل از کسبه و فرهنگ بریز بپاش هست.»کاربر دیگری هم چنین نظر مشابهی داشت: «تجمل گرایی یا همان لاکچری بودن یا لاکچری نشان دادن تغییر فرهنگ و تفکر مردم و گرایش بیشتر مردم به نشان دادن چیزی که نیستن یا به رخ کشیدن چیزی که ندارند که نوعی عقده یا کمبود میتونه باشه»
همچنین به گفته برخی دیگر از کاربران، ظهور فضای مجازی در کنار برخی از رفتارهای اجتماعی باعث وقوع این اتفاق شده است. در نظر یکی از کاربران در این رابطه آمده است: «شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، توجه کردن بیش از خد به ظواهر زندگی از جراحی های زیبایی گرفته تا عروسی و عزاداری و مناسبات و دور شدن از فلسفه و معنای واقعی زندگی، هر کی داره به رخ می کشه، هر کی نداره آه حسرت می کشه، و به نظر من ما ایرانیها دوست داریم زیاد دیده بشیم، چون در جای مناسب و وقت مناسب به استعدادها و ارزشها و احساساتمون اهمیت داده نمی شود.»
البته کاربر دیگری هم معتقد بود که این تجملاتی شدن اتفاق منفی نیست و صرفا یک تغییر در دوره جدید است: «ببینید نمیشه گفت این تجملاتی شدن بد هست چون سبک زندگی ما به این سو میره اون زمان سادگی در همه شئون زندگی نمود داشت مثلا وسیله نقلیه اون موقع الاغ و استر بود الان شده اتومبیل پس نباید توقع داشت آیین های باستانی از تغییر مصون باشند.»
یلدا تجملاتی نشده است، شما تجملاتی می‌بینید
اما چند کاربر دیگر هم معتقد بودند این موضوع که یلدا تجملاتی شده اصلا واقعیت ندارد. برای مثال مخاطبی نوشته است: «به نام خدا دلیلش اینه که اجناس گرون شده تشریفاتی وگرنه یلدا نسبت به سال های قبل خیلی مختصر تر هم شده یعنی توان مالی نمیزاره کار خاصی کنه تشریفاتی؟؟؟ جالب بود هرچی که گرون شد میشه تشریفاتی»
فرد دیگری هم دقیقا نظر مشابهی داشت:‌ «به چی میگید تشریفات؟!؟! به آجیلی و میوه ای که مردم توان خریدش رو ندارن؟! چه تشریفاتی قربونت.»
یک کاربر دیگر هم با یک دلیل دیگر با موضوع تشریفاتی شدن یلدا مخالفت کرد:‌ «تشریفاتی نیست، خیلیم عادیه. هندوانه تزئین کردن اسمش تشریفات نیست اسمش ذوق و هنره، شما دوست نداری تزیین نکن»
۲۳۵۲۳۷


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :