سندرم استفراغ دوره ای چیست و چگونه درمان می شود؟

کد مطلب 1660 1399-05-13 19:52
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سندرم استفراغ دوره ای چیست؟ سندرم استفراغ دوره ای، گردشی یا چرخشی اختلالی است که سبب می شود فرد به صورت دوره ای حالت تهوع، استفراغ و خستگی( ضعف) را تجربه کند. این نوع نشانه های دوره ای به نام علائم “حمله ای و کلیشه ای” هم شناخته می شوند.

سندرم استفراغ دوره ای چیست و چگونه درمان می شود؟


دسته بندی : بیماری های شایع کودکان


دلیل زمینه ای سندرم استفراغ دوره ای شناخته شده نیست
 
برخی افراد ممکن است بعد از توقف استفراغ در سندرم استفراغ دوره ای، احساس خوبی نسبت به غذا خوردن داشته باشند، اما برخی کودکان بلافاصله بعد از توقف فاز استفراغ در سندرم استفراغ دوره ای، نمی توانند خوردن را آغاز کنند.
سندرم استفراغ دوره ای چیست؟
سندرم استفراغ دوره ای، گردشی یا چرخشی اختلالی است که سبب می شود فرد به صورت دوره ای حالت تهوع، استفراغ و خستگی( ضعف) را تجربه کند. این نوع نشانه های دوره ای به نام علائم “حمله ای و کلیشه ای” هم شناخته می شوند. استفراغ دوره ای معمولاً در کودکان مشاهده می شود ولی امکان دارد در سنین دیگر نیز رخ دهد.
 
علت سندرم استفراغ دوره ای:دلیل زمینه ای سندرم استفراغ دوره ای شناخته شده نیست. بعضی دلایل احتمالی عبارت است از:√ مشکلاتی در هضم√ مشکلاتی در سیستم عصبی√ عدم تعادل هورمونی√ ژن
 
علائم سندروم استفراغ دوره ای:استفراغ شدید که چند بار در هر ساعت رخ می دهد و برای چند ساعت تا چند روز طول میکشد.- تهوع شدید- تعریق شدید- دردشکم- اسهال- سرگیجه- حساسیت به نور- سردرد- عق زدن
 

چندین بار استفراغ کردن در یک ساعت و همچنین دردشکم از علائم استفراغ دوره ای است
 
تشخیص سندرم استفراغ دوره ایتشخیص این سندرم سخت است. چون هیچ آزمایش اختصاصی برای آن وجود ندارد. معمولاً پزشکان با مشاهده علائم و بررسی تاریخچه پزشکی بیمار و رد دیگر بیماری های شایع و یا اختلالات میتواند تهوع و استفراغ را به این سندرم نسبت دهند. به همین دلیل تشخیص سندرم استفراغ دوره ای امکان دارد کمی طول بکشد. گاهی از آزمایشات زیر هم برای تشخیص این بیماری استفاده می شود:√ سی تی اسکن یا MRI√ سونوگرافی شکم√ آزمایش حرکات دستگاه گوارش√ رزونانس مغناطیسی√ آندوسکوپی√ آزمایش آلرژی غذایی√ عکس اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی
عوارض سندرم استفراغ دوره ایسندرم استفراغ دوره ای میتواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:دهیدراتاسیون: استفراغ بی اندازه در سندرم استفراغ دوره ای باعث می شود بدن آب خود را سریع از دست بدهد. در موارد شدید، دهیدراتاسیون ناشی از سندرم استفراغ دوره ای باید در بیمارستان درمان شود.
 
آسیب به لوله گوارشی: اسید معده که همراه با استفراغ بالا می آید میتواند به مری صدمه بزند. بعضی مواقع آسیب وارد شده به مری در سندرم استفراغ چرخشی میتواند به خونریزی مری بیانجامد.
خراب شدن دندانها: اسید موجود در استفراغ می تواند به آسیب به مینای دندان در اثر اسید معده، از دیگر عوارض سندرم استفراغ گردشی است.
 

سندرم استفراغ دوره ای سبب می شود کودک دچار ضعف و خستگی ضعف را تجربه کند
 
درمان سندرم استفراغ دوره ایدرمانی برای سندرم استفراغ چرخشی وجود ندارد. بچه ها غالباً با رسیدن به دوران بلوغ ديگر علایمی از سندرم استفراغ چرخشی را تجربه نمی کنند. برای آنهایی که اپیزودهای استفراغ دوره ای را تجربه می کنند، گزینه های درمانی، متمرکز بر کنترل علائم سندرم استفراغ دوره ای می باشد. گزینه های دارویی که برای درمان سندرم استفراع دوره ای در کودکان نسخه می شود عبارت است از:- داروهای ضد تهوع- داروهای سرکوب کننده اسید معده- داروهای ضد درد- داروهای ضد تشنج- داروهای ضد افسردگی
ارائه از : بخش کودکان
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :