مزوتراپی مو و فواید آن

کد مطلب 8483 1399-09-17 17:37
زمان تقریبی مطالعه 12دقیقه

زندگی آنلاین/ مزوتراپی مو (Mesotherapy) یک درمان جایگزین برای کچلی است که ریزش مو را کاهش داده، باعث رشد مجدد موها می‌شود و اعتماد به نفس را به شخص بر می‌گرداند. این روش درمانی منجر به رشد مجدد مو در شرایط بهتر و با افزایش ویتامین پوست کف سر می‌شودزندگی آنلاین/ مزوتراپی مو (Mesotherapy) یک درمان جایگزین برای کچلی است که ریزش مو را کاهش داده، باعث رشد مجدد موها می‌شود و اعتماد به نفس را به شخص بر می‌گرداند. این روش درمانی منجر به رشد مجدد مو در شرایط بهتر و با افزایش ویتامین پوست کف سر می‌شود.
کچلی عارضه‌ای است که زنان و مردان را به صورت یکسان تحت تأثیر قرار می‌دهد. و برای درمان آن کافی است یک بار مزوتراپی مو انجام دهید. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
 

 مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو (Mesotherapy) یک درمان جایگزین برای کچلی است که ریزش مو را کاهش داده، باعث رشد مجدد موها می‌شود و اعتماد به نفس را به شخص بر می‌گرداند. این روش درمانی منجر به رشد مجدد مو در شرایط بهتر و با افزایش ویتامین پوست کف سر می‌شود. تعادل هورمونی پوست کف سر، تنظیم شده و هورمون‌های دی هیدروتستوسترون که دلیل کچلی هستند را کاهش می‌دهد.


کاندیدهای مناسب مزوتراپی مو چه کسانی هستند؟

هر فردی قبل از شروع مزوتراپی مو، باید آزمایشات لازم را انجام دهد تا علت اصلی ریزش موهایش مشخص گردد. افرادی که بدون درمان علت ریزش موهایشان، به مزوتراپی مو و درمان‌های جایگزین دیگر روی می‌آورند، نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کنند و ریزش موهایشان ادامه خواهد یافت. در کل افرادی که شرایط زیر را دارند می‌توانند از مزوتراپی مو استفاده کنند:

 نازکی موها
 کم پشتی مو
 حساسیت به ماینوکسیدیل
 نیاز به تقویت کردن مو
 موهای خشک و مرده


پاتوفیزیولوژی ریزش مو

ریزش موی آندروژنتیک (AGA) حاصل یک اثر ژنتیکی است؛ با این حال، شواهد نشان می‌دهد که علت آن مربوط به آندروژن است. DHT آندروژن اصلی درگیر در AGA است، در حالی که غلظت DHT در مردان مبتلا به AGA بالاتر است. تستوسترون تسریع شده توسط 5AR به DHT تبدیل می‌شود.

سه نوع از ایزوآنزیم های گیرنده آلفا ردوکتاز وجود دارد، و نوع ۱ و ۲ در درمان AGA تأثیر بسزایی دارد. نوع ۱ در پوست، از جمله غدد چربی و فولیکول‌های مو قرار دارد و نوع ۲ در جلد ریشه درونی فولیکول‌های مو در پوست سر، صورت، سینه، ناحیه تناسلی و غده پروستات قرار دارد.

چرخه رشد مو نیز در AGA تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مو در مرحله خاموشی یا حالت خواب، بیشتر از مرحله آناژن، یا رشد، غالب است. این منجر به کاهش مو در مناطق خاصی از سر می‌شود. علاوه بر این، برخی از فولیکول‌های مو نسبت به آندروژن کوچک‌تر و حساس‌تر هستند.

الگویی که طبق آن ریزش مو اتفاق می افتد، از پیش با پخش این فولیکول‌های کوچک‌تر مو، به صورت ژنتیکی تعیین شده است.
 

نحوه عملکرد مزوتراپی مو برای ریزش مو چگونه است؟

متخصصین مجرب، محلولی حاوی مواد مغذی ضروری را مستقیماً به پوست کف سر تزریق می‌کنند. دردناک به نظر می‌رسد ولی در واقع این طور نیست. این محلول، فولیکول‌های خفته و ضعیف مو را فعال کرده و آن‌ها را به فعالیت وا می‌دارد و رشد موها را در نقاطی که اثری از مو در آنجا وجود ندارد، آغاز می‌کند.

دوره درمان مزوتراپی مو چه مدت است؟

درمان بستگی به بیماران دارد ولی نیاز دارید حدود چهار هفته، هفته‌ای یک بار، تحت مداوا قرار بگیرید. البته زمانی که بدنتان شروع کند به جواب دهی، مدت زمان و فرکانس درمان کاهش می‌یابد.

ولی برای گرفتن بهترین نتیجه، دوره را کامل ادامه دهید.
 

آیا مزوتراپی مو بهتر از کاشت مو و روش‌های دیگر است؟

مزوتراپی مو بهتر از بسیاری از درمان‌های موجود است زیرا:
 کاملاً مطمئن و ایمن است.
 کمترین عوارض جانبی مانند حساسیت و یا تعاملات دارویی را دارد.
 بیهوشی ندارد (ببینید گفتیم که بدون درد است)
بهبودی سریع است
 

فواید مزوتراپی مو

در میان مزایای مشهور مزوتراپی مو، بیماران متوجه شده‌اند:
 بهبود حجم مو
 کاهش ریزش مو
 موهای محکم‌تر و براق‌تر

مراقبت‌های مزوتراپی مو آسان است. به هر حال موی طبیعی است و نیازمند نگه داری و پاکسازی است که در حالت طبیعی نیز این مراقبات باید انجام شوند. ما توصیه می‌کنیم برای تقویت موها از شامپوهای مغنی استفاده کنیم. رژیم مغذی و رژیم ورزشی سالم داشته باشید تا سموم را از بدن خارج کنید.
 

درمان‌های جایگزین مزوتراپی مو برای ریزش موی آندرژنتیک

ریزش موی آندروژنتیک (AGA) یا طاسی با الگوی مردانه، شایع‌ترین علت ریزش مو در مردان است. درمان‌های متعددی برای درمان این بیماری وجود دارد، با استفاده از مهارکننده‌های ۵ آلفا ردوکتاز (۵ (AR) و ماینوکسیدیل که امروزه بیشتر رواج دارند. دیگر گزینه‌های درمانی فعلی شامل لیزر درمانی، میکرونیدلینگ پوست سر، بوتاکس مو و پیوند مو است.

ریزش موی آندروژنتیک (AGA) یا طاسی با الگوی مردانه، یک بیماری شایع است که باعث می‌شود بسیاری از مردان به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند. تشخیص آن با فولیکول‌های مو می است که به تدریج اندازه آن‌ها کاهش می‌یابد و با گذشت زمان منجر به طاسی می‌شود.
 

مهارکننده‌های  5AR

فیناستراید یک مهار کننده 5AR است که توسط سازمان غذا و دارو برای ریزش مو آندروژنتیک تأیید شده است. این دارو با مهار تبدیل تستوسترون به دیهیدروتستوسترون با مسدود کردن 5AR نوع دو کار می‌کند. مطالعات اندک‌اند، اما آنها وجود بهبود در رشد مو با عوارض جانبی کمتر نسبت به گروه‌های درمانی موضعی را اثبات کرده‌اند.

دوتاستراید نیز برای درمان AGA استفاده می‌شود و از مهار کننده‌های هر دو نوع یک و دو 5AR می‌باشد. علاوه بر این، دوتاستراید مهار کننده‌ای قوی‌تر از هر دو این ایزوآنزیم ها در مقایسه با فیناستراید می‌باشد.

تحمل این عوامل مشابه بود. این مطالعه نشان می‌دهد که دوتاستراید جایگزین فیناستراید در درمان AGA است، زیرا به نظر می‌رسد در کوتاه مدت نتایج بهتری در مقایسه با فیناستراید داشته است. آزمایش‌های بلند مدت برای تأیید این نتایج ضروری است.

در مزوتراپی مو، روند تزریق مقدار کمی ترکیبات به مزودرم پوست سر که درست زیر سطح پوست می‌باشد نیز از دوتاستراید استفاده شده است. مزوتراپی مو با استفاده از دوتاسترید در ترکیب با بعضی از ویتامین‌ها به صورت محدودی مورد مطالعه قرار گرفته است. مزوتراپی مو برای جلوگیری از عوارض جانبی سیستمیک و افزایش گردش موضعی داروها و یا ویتامین‌ها استفاده می‌شود. مطالعات محدود و نتایج متغیر هستند.
 

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل موضعی اولین دارویی بود که توسط سازمان غذا و دارو برای درمان AGA مورد تأیید قرار گرفت. منوکسیدیل با استفاده از مکانیسم‌های متعددی باعث رشد مو می‌شود. با این حال، مکانیسم دقیق عمل واضح نیست.

در درون تنی و درون کشتگاهی نشان داده شده است که اثر متقابل مستقیم بر روی سلول‌های اپیدرمی داشته و در شرایط آزمایشگاهی طول عمر کراتینوسیت ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، مینوکسیدیل موضعی ممکن است با وارد شدن کلسیم به سلول‌ها مخالفت کند، که ممکن است فاکتور رشد اپیدرمی را افزایش دهد و رشد مو را افزایش دهد. در حدود ۵۰٪ مردان، ریزش مو متوقف شده و درصد کمی از مردان رشد مو را تجربه می‌کنند. دارو باید به طور نامحدود ادامه یابد وگرنه رشد مو متوقف خواهد شد.
 

درمان با لیزر در سطح پایین

لیزر در سطح پایین نیز برای درمان AGA مورد استفاده قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که لیزر می‌تواند رشد مو در طول موج خاصی را تحریک کند. با این حال، مکانیزم این اقدام تعیین نشده است. چندین دستگاه لیزر تراپی وجود دارد که شامل یک شانه، هود و یک کلاه ایمنی است که روی سر قرار می‌گیرد. در میان اینها، LaserComb HairMax تنها دستگاهی است که دارنده گواهینامه سازمان غذا و دارو است. این درمان ممکن است به همراه درمان دارویی برای بهبود نتایج استفاده شود. برای تعیین اثربخشی و بهترین مکان درمانی، اطلاعات بیشتری لازم است.
 

میکرو نیدلینگ و کاشت مو

میکرونیدلینگ محبوبیت فراوانی یافته است و در تحریک رشد مجدد مو در دوران ریزش مو مفید است. قبلاً برای اهداف آرایشی استفاده می‌شده و در حال حاضر برای بهبود تحرک موضعی دارو استفاده می‌شود. در میکرو نیدلینگ از چندین سوزن نازک استفاده می‌شود که به طور کلی به یک استوانه متصل می‌شود تا سوراخ‌های کوچک در پوست ایجاد کند و موجب تحریک نئوواسکولاریزاسیون شود، عوامل رشد را آزاد کرده و پروتئین Wnt را تقویت کند.

رشد مو ناشی از آزادسازی عوامل خاص رشد و فعال شدن موی سر است و پروتئین Wnt با تحریک سلول‌های بنیادی برآمدگی‌های پوستی، منجر به رشد مو می‌شود. میکرونیدلینگ به طور کلی در کنار درمان‌های موضعی مانند مینوکسیدیل استفاده می‌شود و همراه با PRP استفاده می‌شود. مطالعات ارزیابی اثربخشی میکرو نیدلینگ همراه با ماینوکسیدیل موضعی کم هستند، اما برخی از آنها نتایج آماری قابل توجهی را گزارش کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که میکرو نیدلینگ می‌تواند نفوذ داروهای موضعی را به پوست سر افزایش دهد، در نتیجه باعث افزایش اثربخشی شود.

کاشت مو یک گزینه درمان معمول برای AGA است. اثربخشی درمان به علت تفاوت در روش‌ها و توانایی‌های جراح متفاوت است. در کاشت مو، فولیکول‌های مو از ناحیه‌های پوستی که در برابر آندروژن مقاوم هستند، گرفته می‌شوند و در مناطقی که وابسته به آندروژن هستند کاشته می‌شوند.

 نتایج به طور کلی در طی ۶ تا ۸ ماه پس از پیوند مشاهده می‌شود و برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، ممکن است از داروهایی مانند مینوکسیدیل استفاده شود.

درمان‌های در حال ظهور به جای مزوتراپی مو

به نظر می‌رسد که شرایط ریزش مو شرایط خود ایمنی هستند و وابسته به آندروژن نیستند. هرچند در علل مختلف تفاوت وجود دارد، شرکت‌ها در حال حاضر در حال بررسی هر دو فرمول‌های موضعی و دهانی این طبقه دارویی برای درمان AGA هستند.

تزریق PRP اتولوگ به پوست سر یک درمان جدید برای درمان AGA است. پلاکت‌ها از طریق کشش خون جمع آوری شده، سپس از هم جدا و متمرکز می‌شوند و از طریق چندین روش با به کار گیری ابزار موجود آماده می‌شوند. پلاکت‌ها عامل رشدی هستند که در تحریک سلول‌های اندوتلیال و بنیادی دخیل هستند.
 

مراقبت‌های قبل و بعد از مزوتراپی مو

به دلیل اینکه بعد از مزوتراپی مو بهتر است موی سرتان را تا حداقل ۱ روز شستشو ندهید، بهتر است قبل از رفتن برای انجام مزوتراپی مو، دوش بگیرید و با شامپوی مناسب پوست و موی سرتان را به خوبی تمیز کنید. پس از خشک کردن موهایتان از هیچ ماده شیمیایی و یا گیاهی مثل ژل، اسپری و حتی واکس استفاده نکنید. تا چند روز پس از اتمام کامل دوره مزوتراپی موتان سعی کنید از هیچ ماده‌ای برای حالت دادن موهایتان استفاده نکنید. شما حتی مجاز نیستید محلول‌های ضد ریزش مویتان را ۲۴ ساعت قبل و ۲۴ ساعت بعد از جلسه مزوتراپی موتان استفاده کنید. سعی کنید پوست سر خود را پس از انجام مزوتراپی مو، برای چند دقیقه در روز ماساژ دهید.
 

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

هیچ کدام از مراجعه کنندگان شکایتی از درد حین مزوتراپی مو نداشته‌اند. پوست سر با بی حسی موضعی (کرم بی حس کننده) کمی بی حس می‌شود بنابراین شما هچ دردی را احساس نمی‌کنید. فقط کمی پس از اتمام جلسه، احساس سوزش در پوست می‌کنید که آن هم به دلیل جای سوزن زدن‌ها و مواد مزوتراپی مو است که قابل تحمل است.
 

علت کم پشت شدن موها

ریزش مو و کم پشت بودن مو مانند بسیاری از بیماری‌ها دلایلی متعددی دارد. استرس، لوازم آرایشی و بهداشتی مو، رژیم غذایی و عامل ژنتیک در کم مویی ثاثیرگذار هستند و شناخت این عوامل و علت اصلی کم مویی مهم می‌باشند.

 

استرس

استرس سلامت جسم و روان را تحت شعاع قرار می‌دهد. معمولاً بعد از یک دوره سه ماه استرس و هیجان ریزش مو خواهید داشت. همانطور که می دانید رابطه بین ریزش مو و استرس اثبات شده است. چرا؟ زیرا زمانی که دچار استرس می‌شوید بدن یا در حالت مقابله است یا فرار و درنتیجه هورمون‌های زیادی را تولید می‌کند. این هورمون‌ها بر روی رشد مو و فولیکول‌های مو تأثیر منفی می‌گذارند.
 

رژیم غذایی

این حقیقت دارد که شما چیزی هستید که می‌خورید. رژیم غذایی مستقیماً بر شکل و عملکرد بدن شما تأثیر می‌گذارد. بر روی عواطف، متابولیسم بدن حتی بر روی خط رویش مو نیز تأثیر می‌گذارد که این نکته‌ای است که نمی‌دانید. چرا؟ زیرا اگر رژیم غذایی ناکافی و سالم نداشته باشید دچار ریزش مو می‌شوید. زمانی که از مصرف یک ماده غذایی محروم شوید مثلاً پروتئین. قطعاً مبتلا به ریزش مو می‌شوید زیرا پروتئین عامل رشد مو است. امگا ۳ و ویتامین‌های A,D به سلامت مو کمک می‌کنند. مواد غذایی چون سالمون، تخم مرغ و آجیل باید در لیست خرید شما باشند.
 

ژنتیک

عامل ژنتیک در طاسی مردان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. اگر شما موهای خود را از دست می‌دهید، طاسی الگوی مردانه به وسیله بدن شما ایجاد می‌شود و به شدت حساس به هورمون‌های مردانه آندروژن می‌شود که تنظیم کننده ویژگی‌های مردانه و فعالیت تولید مثل است. بنابراین ریزش مو در بعضی افراد بدلیل عامل وراثت است و در این مورد درمان کاربردی ندارد.
 

فقرآهن یا کم خونی

فقرآهن بطور جدی بر رشد مو تأثیر می‌گذارد. بنابراین داشتن رژیم غذایی مغذی که سرشار از آهن و دیگر مواد لازم که قبلاً ذکر شد، بسیار مهم است. وجود آهن در غذا هم به روند بهبود ریزش مو کمک می‌کند و هم سطح انرژی شما را بالا نگه می‌دارد. متاسفانه این برای افراد گیاهخوار و افرادی که گوشت قرمز نمی‌خورند، مشکل ایجاد خواهد کرد مگر خوردن سبزیجاتی چون برگ سبزها مانند اسفناج، لوبیا، عدس که جایگزین آهن گوشت حیوانات می‌شوند. گوشت قرمز و استیک گوشت سرشار از آهن است.
 

فولیکول مو

استفاده زیاد از مواد آرایشی برای موها باعث می‌شود تا به پوست سر و مو آسیب برسد. بنابراین اگر پوست سر ناسالم و آسیب دیده‌ای دارید حتماً به فکر درمان باشید. در اینجا توصیه می‌شود از شامپوهای مناسب که تمام سلول‌های مرده و چربی پوست سر را می‌شوید، استفاده کنید.


علایم نازک شدن تار مو

در ریزش مو فقط منطقه ریزش مهم نیست. بلکه توجه به زمان ریزش مو, سرعت طاسی و میزان آن مورد بحث خواهد بود.

علایم ریزش مو شامل طاسی مدور یا طولی است، همچنین پوسته پوسته شدن پوست سر و ریزش موی بدن، چرا که ریزش مو مختص موی سر نیست، ریزش ناگهانی مو می‌تواند در زمان دوش گرفتن یا اصلاح کردن، ویا زمانی که موها را حالت می‌دهید، رخ دهد. البته اینگونه است که قسمت بالای سر کم پشت بیشتر کم پشت می‌شود، بنابراین به این مورد دقت داشته باشید.


دلایل ریزش مو

بالا رفتن سن عامل ریزش مو و الگوهای طاسی در مردان و زنان است. ریزش مو بدلیل زخم شدن که به آلوپسی زخمی معروف است و طاسی بدون زخم طبقه بندی می‌شود و به گفته دانشمندان این دو به طاسی بر اثر افزایش سن ارتباطی ندارند. بطور کلی، آلوپسی زخمی همیشگی است.

ریزش مو بدون زخم عامل طاسی منطقه‌ای یا همان آلوپسیا آره آتا یا تلوژن افلوویوم می‌باشد. تلوژن افلوویوم باعث می‌شود تا فولیکول‌ها به حالت استراحت بروند. کند شدن رشد مو اثر تلوژن افلوویوم است. تلوژن می‌تواند نتیجه شوک‌هایی باشد که به بدن وارد شده است مانند:

 زایمان
 تب کردن
 کمبود پروتئین
 جراحی سنگین
 بیماری‌های مزمن و سخت
مصرف برخی داروها مانند: دراروهای ضد افسردگی، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده کانال کلسیم و رتینوئید عامل تلوژن می‌باشند.


چه زمانی برای درمان ریزش مو و کم پشتی آنها باید به پزشک مراجعه کنیم؟

ریزش مو لزوماً ارتباطی به سلامت بدن ندارد اما می‌تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تأثیر منفی داشته باشد. اگر همزمان با تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکملی دچار ریزش مو شدید و این شما را نگران کرده است حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پزشک، شما را به درماتولوژی ارجاع می‌دهد تا در صورت لازم آزمایش‌هایی انجام شود و بهترین درمان اجرا شود. رشد مو به ژنتیک نیز بستگی دارد و این خارج از کنترل ماست. اما می‌توان با یک رژیم مغذی سالم رشد مو را تقویت کرد.

استفاده از درمان‌ها خانگی و مراقبت از سلامت مو به ضخیم شدن تارهای مو کمک می‌کند و ریزش آن را کاهش می‌دهد. اگر نگران سلامت موی خود هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :