دانستنی هایی درباره بیماری مرگبار سپسیس

کد مطلب 8642 1399-09-19 21:23
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

بهداشت نیوز/سپسیس یا عفونت خونی یک حالت اورژانسی تهدید کننده است که تشخیص به موقع آن می‌تواند جان فرد مبتلا را نجات دهد.
سیستم ایمنی بدن به طور معمول از ما در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند، اما واکنش بیش از حد در برابر عفونت می‌تواند یک وضعیت تهدید کننده برای سلامت به نام "سپسیس" ایجاد کندبهداشت نیوز/سپسیس یا عفونت خونی یک حالت اورژانسی تهدید کننده است که تشخیص به موقع آن می‌تواند جان فرد مبتلا را نجات دهد.
سیستم ایمنی بدن به طور معمول از ما در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند، اما واکنش بیش از حد در برابر عفونت می‌تواند یک وضعیت تهدید کننده برای سلامت به نام "سپسیس" ایجاد کند.

سپسیس یا عفونت خونی یک حالت اورژانسی تهدید کننده است، بنابراین دانستن خطرات و توانایی تشخیص علائم آن می‌تواند نجات دهنده زندگی باشد.

چه عواملی باعث سپسیس می‌شوند؟

سپسیس پاسخ نهایی بدن در برابر عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی است. تقریباً هر نوع عفونت می‌تواند منجر به سپسیس شود، اما بزرگسالان بالای ۶۵ سال، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، افرادی که دارای شرایط پزشکی مزمن هستند و کودکان کمتر از یک سال بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

بیشتر عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه و عفونت در دستگاه گوارش، کلیه ها، مثانه یا جریان خونمنجر به سپسیس می‌شوند. در حقیقت عفونت های بدن در صورتیکه متوقف نشوند تبدیل به سپسیس خواهند شد.

سپسیس

مواد شیمیایی موجود در سیستم ایمنی بدن در جریان خون برای مقابله با عفونت آزاد می‌شوند که این موضوع باعث التهاب در سراسر بدن می‌شود و سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به بافت‌ها و اندام‌ها می‌کند.

سپسیس اگر به موقع در بیمارستان درمان نشود می‌تواند به عفونت حاد خونی یا شوک سپتیک تبدیل شود. شوک سپتیک می‌تواند باعث نارسایی عضو و حتی مرگ شود.

علائم سپسیس

تشخیص سپسیس دشوار است و علائم آن می‌تواند مبهم بوده و کاملاً شبیه به سایر شرایط مانند آنفلوانزا یا عفونت قفسه سینه باشد.

علائم و نشانه‌های سپسیس 

علائم بیماری سپسیس عبارتند از؛ ضربان قلب بالا یا فشار خون پایین، عفونت احتمالی یا تأیید شده، احساس گیجی، تغییر در وضعیت روانی، درد یا ناراحتی شدید، تب، لرز یا احساس سرمای شدید، تنگی نفس، پوست مرطوب یا عرق کرده.

برای تشخیص سپسیس، باید حداقل دو مورد از موارد زیر را داشته باشید:

تب و دمای بدن بالا، ضربان قلب بیشتر از ۹۰ بار در دقیقه است، میزان تنفس بالاتر از ۲۰ بار در دقیقه، عفونت احتمالی یا تأیید شده، هذیان گویی یا غیر منطقی بودن، پوست آبی یا رنگ پریده یا لکه‌هایی روی لب‌ها یا زبان، لکه‌هایی که مانند مننژیت از بین نمی‌روند، دشواری در تنفس، تنگی نفس یا نفس نفس زدن. 

سپسیس چیست و چگونه می توان از علائم این بیماری کشنده آگاه شد؟

اگر فرد مبتلا به سپسیس نوزاد یا کودک است، باید به دنبال علائم مختلفی بگردید که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

پوست آبی یا رنگ پریده، دشواری در تنفس (ممکن است صدای خروپف یا صدای مکش معده در زیر قفسه دنده مشاهده کنید)، تنگی نفس یا تنفس خیلی تند، فریادی ضعیف و پرتحرک که شبیه فریاد عادی نیست، و احساس خواب آلودگی بیش از حد معمول و یا به سختی از خواب بیدار می‌شوند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :