آموزش تصویری قنداق كردن نوزاد

کد مطلب 1800 1399-05-13 22:13
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
قنداق کردن نوزاد فواید بسیاری برای سلامت او به همراه دارد.   اما شاید برخی مادران جوان و کم تجربه بلد نباشند که چگونه باید نوزاد را قنداق کنند.

آموزش تصویری قنداق كردن نوزاد


دسته بندی : دانستنيهاي نوزادان


آموزش قنداق کردن نوزاد
قنداق کردن نوزاد از جمله تکنیک‌های سنتی نگهداری از نوزاد در روزها و هفته‌های نخستین تولد اوست. قنداق کردن نوزاد فواید بسیاری برای سلامت او به همراه دارد.  اما شاید برخی مادران جوان و کم تجربه بلد نباشند که چگونه باید نوزاد را قنداق کنند. در این مقاله به صورت تصویری قنداق کردن نوزاد را آموزش داده ایم.
آموزش قنداق کردن نوزاد ( روش اول):1- یک پتو نرم و کوچک یا یک پارچه تمیز را به صورت یک لوزی روی یک مکان امن و مناسب پهن کنید. 2- گوشه بالا را یک تا کوچک بزنید و نوزاد را به صورتی که سر نوزاد روی پارچه نباشد قرار دهید.3- سمت چپ پارچه را بطرف راست بکشید و روی بدن نوزاد قرار دهید (هرگز پاهای نوزادان را صاف نکنید و مفاصل آنها را نکشید، زیرا این می تواند باعث دررفتگی لگن شود .)4- گوشه پایین را به سمت بالا و بالای شانه چپ کودک بکشید و سپس گوشه سمت راست را تا دور کودک بپیچید.5- در آخر میتوانید آن با یک بند گره بزنید.

آموزش تصویری قنداق کردن نوزادان
 آموزش قنداق کردن نوزاد ( روش دوم):اگر روش بالا را مناسب نمیدانید، نگران نباشید ، روش های دیگری نیز وجود دارد.1- یک پتو نرم و کوچک یا یک پارچه تمیز را به صورت یک لوزی روی یک مکان امن و مناسب پهن کنید. 2- گوشه بالا را یک تا کوچک بزنید و نوزاد را به صورتی که سر نوزاد روی پارچه نباشد قرار دهید.3- پایین پتو را به اندازه ای که بالا را تا زدید یک تا بزنید و بر روی پاهای نوزاد بگذارید. (هرگز پاهای نوزادان را صاف نکنید و مفاصل آنها را نکشید، زیرا این می تواند باعث دررفتگی لگن شود .)4- سمت راست را به سمت چپ نوزاد بکشید و زیر کودک بگذارید.5- سمت چپ را به سمت راست بکشید و زیر کودک بگذارید.6- در آخر میتوانید آن با یک بند گره بزنید.
 

نحوه قنداق کردن نوزاد
 
نکات مهم موقع قنداق کردن نوزاد:- جنس پارچه قنداق، باید حتی المقدور نخی باشد. پارچه های سنگین (مانند پشم) باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد می شود و نوزاد احساس آرامش نمی کند.- هنگامی که نوزاد را قنداق کردیم، نباید دمای اتاق را بالا ببریم.- اگر نوزاد تب دارد و یا عفونتی وارد بدن او شده است، نباید او را قنداق کنیم.- اگر نوزادتان بیماری خاصی دارد او را قنداق نکنید.- نوزادتان را خیلی سفت و محکم قنداق نکنید.- به واکنش های نوزادتان دقت کنید.
 
ارائه از : بخش کودکان
 
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :