طرز تهیه آش سورولی تبریزی؛ مقوی و خوشمزه

کد مطلب 9714 1399-09-27 00:41
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

غذالند/ آش سورولی یکی از آش‌های سنتی استان تبریز است. این آش با استفاده از یک نوع سبزی کوهی خاص به نام سورولی تهیه می‌شودغذالند/ آش سورولی یکی از آش‌های سنتی استان تبریز است. این آش با استفاده از یک نوع سبزی کوهی خاص به نام سورولی تهیه می‌شود. این سبزی در فصل بهار در این شهر رشد می‌کند. در هر شهری همان طور که در صفحات قبل گفته شد انواع آش با مواد مختلف و سبزی‌های مخصوص آن شهر تهیه می‌شود. سبزی سورولی مخصوص نواحی شمال غرب ایران است البته شاید در نقاط دیگر ایران نیز یافت شود. مواد مورد استفاده در آش سورولی نخود، بلغور، ماست یا کشک، برنج و سبزی سورولی است. سورولی: نوعی سبزی محلی است که مربوط به آذربایجان شرقی می‌باشد و البته در مناطق دیگر ایران نیز یافت می‌شود که قیمت بالایی دارد. این سبزی بسیار معطر است که از ساقه آن برای آش استفاده می‌شود همچنین گل‌های این سبزی نیز برای آش مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاه بیشتر به صورت پخته در آش استفاده می‌شود و نام محلی آن همان شوید خودمان است. این سبزی، چون خیلی لطیف و سر زنده است به این نام مشهور است و معنی تحت الفظی خود کلمه (علف یا گیاه پسر) می‌شود.
در این آش علاوه بر سبزی از بلغور نیز استفاده می‌شود.  بلغور حاوی مقدار مناسبی فیبر است که می‌تواند بخشی از نیاز روزانه بدن را تامین کند و به این ترتیب در تنظیم حرکات روده‌ای و سم‌زدایی بدن موثر است. فیبر در طول مسیر گوارش باد کرده و آب به خود جذب می‌کند و به همراه خود، مواد دفعی و تکه‌های اضافه کلسترول را خارج می‌کند. افرادی که از دانه‌های کامل شامل بلغور گندم و سرشار از فیبر مصرف می‌کنند، وزن ایده‌آل‌شان را بهتر حفظ می‌کنند و از لحاظ قلبی عروقی سالم‌ترند و حتی عمر طولانی‌تری دارند.

مواد لازم
پیاز متوسط: یک عدد
نخود: نصف پیمانه
بلغور:نصف پیمانه
برنج: نصف پیمانه
آب گوشت: ۲ لیوان
سبزی سورولی:یک کیلو
کشک یا ماست: به میزان دلخواه

طرز تهیه:
ابتدا پیاز را خورد کرده تفت می‌دهیم.
نخود، بلغور و برنج را به همراه آب گوشت به آن اضافه می‌کنیم و روی شعله ملایم می‌گذاریم تا بپزد.
در انتهای پخت سبزی کوهی محلی (سورولی) را اضافه می‌کنیم.
پس از پخت با ماست یا کشک سرو می‌شود. البته می‌توانید درانتهای پخت نیز این مواد را به آش اضافه کنید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :