طرز تهیه آش گندم یزدی ساده و بسیار خوشمزه

کد مطلب 9927 1399-09-30 14:51
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

غذالند/ آش گندم یزد یکی از خوشمزه‌ترین و راحت‌ترین آش‌هایی است که می‌توانید با گندم تهیه کنید. آش گندم انواع زیادی دارد که هر شهر بنا بر ذائقه خود مواد داخل آن را کم یا زیاد می‌کند و آن آش به نام آن شهر معروف میشود برخی از حبوبات بیشتری استفاده می‌کنند و برخی دیگر تنها به وجود گندم در آن بسنده کرده و مواد دیگری را در آن می‌ریزندغذالند/ آش گندم یزد یکی از خوشمزه‌ترین و راحت‌ترین آش‌هایی است که می‌توانید با گندم تهیه کنید. آش گندم انواع زیادی دارد که هر شهر بنا بر ذائقه خود مواد داخل آن را کم یا زیاد می‌کند و آن آش به نام آن شهر معروف میشود برخی از حبوبات بیشتری استفاده می‌کنند و برخی دیگر تنها به وجود گندم در آن بسنده کرده و مواد دیگری را در آن می‌ریزند.
در آش گندم یزد از حبوباتی همچون لوبیا چیتی و نخود استفاده می‌شود که باعث مقوی شدن آن می‌گردد. همچنین شما اگر دوست ندارید در این آش از گوشت استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما آب قلم را فراموش نکنید و مورد استفاده قرار دهید تا خاصیت این غذا دو چندان شود.
در این آش برخلاف آش گندم‌های دیگر از سبزی آش استفاده م یش ود که این امر نیز مجدد باعث متمایز شدن آن می‌گردد. در واقع این آش یکی از آش‌های سنتی و معروف استان یزد به حساب می‌آید که در ایام عزدارای به خصوص ماه محرم و صفر تهیه شده و بین عزادارن حسینی پخش می‌گردد. در یزد به این آش، آش امام حسین نیز گفته می‌شود.
نحوه پخت این آش به صورت نذری جذابیت‌های خاص خود را دارد که هنوز هم در یزد و در ایام‌های مختلف این سنت اجرا می‌شود. زنان در مسجد جمع شده و حبوبات و سبزی را پاک می‌کنند و برای آش آماده می‌کنند. دیگ‌ها از چند روز قبل در تکیه‌ها گذاشته می‌شود تا همگان متوجه شوند که در این مکان آش نذری پخته می‌شود. این آش معمولا با هیزم پخته می‌شود و هر کس عقیده دارد بنا به حاجت خود هیزمی برای آش تدارک ببیند و جوانان هیئت نیز داوطلب می‌شوند تا در هنگام شروع پخت آش زیر دیگ را آن‌ها روشن کنند.

مواد لازم
پیاز داغ: ۵ قاشق غذاخوری
سیر داغ: ۳ قاشق غذاخوری
نخود: ۲۵۰ گرم
لوبیا چیتی: ۲۵۰ گرم
گندم پوست کنده: ۴۰۰ گرم
سبزی آش: ۱ کیلوگرم
نعنا خشک: ۱ قاشق غذاخوری
کشک: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم
فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه:
از شب قبل حبوبات (لوبیا و نخود) را در آب خیس کنید.
درون قابلمه گندم شسته شده و حبوبات خیس خورده شده را بریزید و بگذارید با آب کافی بپزند و نرم شوند.
پس از پختن و نرم شدن حبوبات میتوانید سبزی آشی را که شسته اید و خرد کرده اید (می توانید سبزی‌های آش را درشت چرخ کرده یا با چاقو ریز کنید) به همراه پیاز داغ و سیر داغ به آش اضافه نمائید.
در هنگام سرخ کردن پیاز و سیر، زردچوبه و فلفل را اضافه کنید تا با پیاز و سیر تفت بخورند.
پس از اضافه کردن تمام مواد حرارت گاز را ملایم کنید و اجازه دهید تا آش کاملا جا بیفتد و غلظت پیدا کند.
سپس آش را در ظرف کشیده و با کشک، پیاز داغ، سیر داغ و نعنا داغ تزئین کنید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :