1401\05\22 16:54:02


تمامی اهداف سند تحول قوه قضاییه در فارس محقق خواهد شد

شیراز - رئیس کل دادگستری فارس گفت:عملکرد ما در راستای تحقق سند تحول قوه قضائیه مطلوب است و امیدوارم تا تیرماه ۱۴۰۲ همه اهداف این سند در مجموعه قضایی فارس محقق شود.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی در همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی استان با اشاره به بررسی و سنجش آمار عملکردی ۴۷ حوزه قضائی فارس گفت: عملکرد استان فارس در پیشرفت اهداف تعیین شده در سند تحول قوه قضائیه در ۵ ماه ابتدایی سال جاری در وضعیت مطلوبی است که این امر حکایت از فعالیت و تلاش مضاعف و انسجام همه مجموعه است.

وی در این همایش که با حضور مدیرکل آموزش معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه برگزار شد، گفت: عملکرد دادگستری استان فارس در همه زمینه‌ها از جمله رسیدگی به پرونده‌های قضائی، کاهش جمعیت کیفری، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از تولید و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حفظ و صیانت از حقوق عامه، کاهش اطاله دادرسی و مختومه شدن پرونده‌های مسن، اتقان آرای قضائی، اجرای احکام قضائی و استفاده از ظرفیت توسعه حل اختلاف و داوری بسیار مناسب است. حجت الاسلام موسوی به حساسیت اجرای سند تحول قضائی و تأکیدات رئیس قوه قضائیه در این راستا اشاره و اضافه کرد: برای تحقق و اجرای سند تحول قوه قضائیه باید گزارشات لازم از سوی حوزه‌های قضائی تهیه و میزان پیشرفت اقدامات انجام شده مشخص شود. امیدواریم دادگستری فارس تا تیرماه ۱۴۰۲ به همه اهداف مد نظر سند تحول قضائی دست یابد.

وی به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اشاره و اضافه کرد: قضات ضمن رسیدگی به امور مددجویان زندان‌ها و نظارت و بازدیدهای هدفمند از زندان در راستای اجرای دستورالعمل رئیس قوه قضائیه مبنی بر ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از تأسیسات ارفاقی، شرایط لازم در جهت بهره مندی از آزادی و عفو مشروط زندانیان مشمول را فراهم کنند. موسوی در خصوص کاهش اطاله دادرسی نیز گفت: در دادگستری استان فارس پرونده‌های ثبت نشده به هیچ عنوان وجود ندارد و تمامی پرونده‌ها به روز است و در زمینه کاهش اطاله دادرسی نیز با حساسیت‌های لازم، شاهد کوتاه‌ترین زمان فرآیند رسیدگی قضائی در سالهای اخیر بوده‌ایم. رئیس شورای قضائی استان فارس در ادامه به مختومه کردن پرونده‌های مسن نیز اشاره کرد و نسبت به حساسیت حوزه‌های قضائی برای جلوگیری از ماندن پرونده‌ها در کلانتری‌ها و مراجع انتظامی نکاتی را متذکر شد.

موسوی به اهمیت امر پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم امری فرا قوه‌ای و نیازمند تعاملات گسترده دستگاه‌های اجرایی، قضائی و نظارتی و سیاست گذار است، گفت: با در پیش گرفتن رویه تعامل نزدیک مجموعه قصایی و اجرایی در استان می‌توانیم بخش عمده ای از اهداف پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی محقق کنیم که این امر کمک شایانی به جلوگیری از تشکیل پرونده‌های قضائی و کاهش آسیب‌های ناشی از برخورد با مجرمان خواهد کرد. رئیس کل دادگستری استان فارس بر ارائه طرح‌های پیشگیرانه توسط قضات صاحب نظر در امر پیشگیری از وقوع جرم تأکید و خاطرنشان کرد که استفاده از تجارب ارزنده علمی و عملی قضات در این زمینه بسیار ارزشمند و راهگشاست. او تلاش‌های ارزشمند کارگروه حفظ و صیانت از حقوق عامه دادستانی مرکز استان فارس و تعامل و همراهی با سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی را قابل تقدیر دانست و با بیان اینکه فعالیت‌های دادستانی مرکز استان در حوزه حقوق عامه در کشور کم نظیر است، گفت: تعامل با سایر دستگاه‌ها و نهادها منافاتی با استقلال قاضی ندارد؛ قاضی مستقل است و اجازه دخالت به هیچ دستگاهی را در روند اجرای عدالت نمی‌دهد اما این موضوع به معنای عدم تعامل با سایر دستگاه‌ها نیست و در سایه تعامل با سایر نهادها و دستگاه‌ها، اجرای عدالت و احقاق حقوق عامه محقق خواهد شد.

موسوی همچنین نشست‌های علمی و مشورتی قضائی در راستای اتقان آرای قضائی را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری فارس در زمینه اتقان آرای قضائی و برگزاری نشست‌های قضائی بسیار موفق عمل نموده است و در این خصوص و در سال‌های اخیر نشست‌های قضائی سودمند و جلسات نقد و تحلیل رأی بسیاری برگزار کرده است و قضات دادگستری استان فارس به لحاظ علمی از سطح بالایی برخوردارند؛ هر چند که لازم است قضات همواره مشورت و مباحثه، کار علمی، آموزش و جلسات نقد رأی مد نظر و در ردیف برنامه‌های هفتگی خود قرار دهند. رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه ثمره کار همه در اجرای احکام حقوقی و کیفری نمود پیدا می‌کند، اضافه کرد: اجرای احکام باید جدی گرفته شود و پرونده‌های بایگانی موقت در نوبت اجرا قرار گرفته و تعیین تکلف شده و پرونده‌های زندانی دار تعیین تکلیف شوند و سایر احکام به موقع اجرا شود. موسوی ضمن اشاره به نقش مؤثر توسعه حل اختلاف و داوری استان در مصالحه، آزادی زندانیان و جلب رضایت از اولیای دم در پرونده‌های قصاص، گفت: آمار صلح و سازش استان فارس نزدیک به ۵۰ درصد است و در تلاشیم در آینده نزدیک این آمار را به ۶۰ درصد برسانیم.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه نظم و انضباط در دوران تحول و تعالی دستگاه قضائی بیش از گذشته مورد تأکید است، افزود: آخرین توصیه مولای متقیان حضرت علی (ع) سفارش به نظم و این امر نشانگر اهمیت و نقش بی بدیل نظم در رشد و تعالی است که در همین راستا برنامه‌های عملیاتی دادگستری استان با هدف نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان و بررسی نظم و انضباط اداری و سازمانی، در دستور کار قرار داد.. .


بازنشر از : مهر

دادگستری فارس

سيد كاظم موسوي

قوه قضاییه