1402\01\12 14:59:18


قلعه خرانق و زیارتگاه «چک چک» پربازدیدترین اماکن اردکان شد

یزد- فرماندار اردکان گفت: نوروز امسال قلعه خرانق با سازه‌های باستانی ۴۵۰۰ ساله و چک چک یا پیر سبز، از زیارتگاه‌های زرتشتیان جهان، پربازدیدترین جاذبه اردکان معرفی شد.

حسین سبزواری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هر ساله کاروانسرا و قلعه خرانق و نیز زیارتگاه زرتشتیان که یکی از جاذبه های تاریخی و مهم در اردکان است از سوی گردشگران زیادی مورد توجه قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: از ۱۷ اسفندماه تاکنون بالغ بر ۴۰۰ هزار گردشگر از جاذبه های فرهنگی و توریستی این شهرستان دیدن کردند. سبزواری با بیان اینکه در این مدت افزون بر ۳۰ هزار نفر در اقامتگاه های رسمی، غیررسمی و اضطراری مسافران اقامت کرده اند، افزود: از پربازدیدترین مکان‌ها در این ایام شامل، موزه ها نظیر موزه مردم شناسی، مفاخر، گنجینه ایثار و شهادت، موزه فرش و بافت تاریخی شریف آباد است. فرماندار اردکان با اشاره به اینکه جشن روز اردکان در روز دوم فرودین ماه، برگزاری تور دوچرخه سواری در بافت تاریخی، برگزاری رژه خودروهای کلاسیک و موتورهای سنگین، برگزاری جشن بزرگ در ورزشگاه آزادی و افتتاح بومگردی بلبلستان از برنامه های برگزار شده در اردکان در ایام نوروز بوده است، افزود: آیین هر گردشگر یک خشت (خشت زنی)، هر گردشگر یک رج (کاربافی) و مراسم خیمه شب بازی هر شب در بافت تاریخی برگزار می شود.

سبزواری ادامه داد: ورزش زورخانه ای و نیز جشن های بومی محلی در روزهای آغازین سال نو در اردکان برگزار شد. در شهرستان اردکان بالغ بر هزار اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده که نزدیک به ۲۴۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.. .


بازنشر از : مهر

یزد

شهر اردکان

فرمانداری اردکان