1401\05\22 16:52:05


ماهواره «خیام» نماد پیشرفت‌های مهم ایران اسلامی است

سرخه - امام جمعه سرخه با بیان اینکه ماهواره خیام اقتدار صنایع فضایی ایران را نشان داد، گفت: خیام نماد پیشرفت‌های مهم ایران اسلامی محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام مهدی اشرف در خطبه‌های نمازجمعه این هفته سرخه به میزبانی مصلای حسینیه شهدای این شهرستان، با اشاره به توفیقات ایران اسلامی در زمینه ماهواره خیام، تاکید کرد: کار ویژه این ماهواره رصد امور زیست محیطی، کشاورزی، آب و … است و به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم رصد ذخایر و منابع ایران اسلامی را صورت دهیم.

وی با بیان اینکه این ماهواره در واقع اقتدار صنایع فضایی ایران را نشان می‌دهد، افزود: خیام به مدت پنج سال در مدار زمین خواهد بود تا ماموریتش را صورت دهد. همچنین باید گفت در سال‌های گذشته ماهواره‌های سبک به صورت آزمایشی توسط ایران اسلامی در مدار زمین قرار گرفت اما ماهواره خیام دیگر آزمایشی نبوده و وارد فاز عملیاتی شده‌ایم تا بتوانیم از آن بهره برداری خوبی را داشته باشیم. توان فناوری ایران امام جمعه سرخه با بیان اینکه خیام نماد پیشرفت‌های مهم ایران اسلامی است، بیان کرد: این ماهواره ایران را در باشگاه کشورهای برخوردار از قدرت فضایی قرار می‌دهد صنعتی که در سال‌های آتی در همه وجوه علمی، فناوری، کشاورزی، مدیریتی و … تعیین کننده خواهد بود.

اشرف با اشاره به اینکه اگر بخواهیم به کشورهای دیگر وابسته باشیم، در واقع ابزار اعمال فشار را با دست خودمان به دشمنان داده‌ایم لذا خدا را شاکر هستیم که دانشمندان ما به این صنعت دست پیدا کرده‌اند، افزود: در یک سال اخیر به خصوص با روی کار آمدن دولت سیزدهم و پس از مدت‌های مدید که صنعت فضایی ما متوقف شده بود و پرتاب‌های ناموفقی را نیز داشتیم، جهش خوبی را شاهد هستیم. وی با بیان اینکه دانشمندان ما در مقوله ساخت ماهواره برها نیز در تلاش هستند، گفت: برنامه‌ای که اعلام شده تا پایان دولت، خواهیم توانست ماهواره‌برها را توسعه دهیم تا جایی که در پایان سال ۱۴۰۴ ماهواره‌های ۵۰۰ کیلوگرمی را به جو زمین خواهیم فرستاد. بازگشت آزادگان امام جمعه سرخه با بیان اینکه فناوری ماهواره‌ای، پیشرفت بسیاری خوبی محسوب می‌شود و در زمینه اقتدار اقتصادی، استقلال، عدم وابستگی به قدرت‌ها، مسائل کشاورزی، منابع طبیعی و… می‌تواند مؤثر باشد، گفت: پرتاب ماهواره ایران را وارد تعاملاتی می‌کند که سیاست استکبار گران مبتنی بر منزوی کردن ایران اسلامی در آن بی نتیجه خواهد ماند.

اشرف با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان به کشور، گفت: معمولاً اردوگاه‌های جنگی باعث بروز مشکلات روحی و روانی به خاطر دوری از خانواده و کشور و تحمل فشار در بین اسرا می‌شوند اما در گزارش صلیب سرخ این موضوع کاملاً بارز است که هر زمان به اردوگاه آزادگان ما در عراق می‌رفتند، اذعان داشتند که همگی سرشار از روحیه، مناجات، دعا و… هستند و این نشان دهنده روحیه عظیم این انسان‌های راستین است. وی با بیان اینکه بسیاری اسرای ما در رشته‌های تحصیلی، علمی، زبان خارجه، قرآن و… توانستند موفقیت‌های بسیار خوبی را کسب کنند، گفت: اسرا با انگیزه، پرتلاش و بدون اینکه دچار مسائل رایج دنیا باشند، با افتخار به کشورمان بازگشتند و این یک فصل باشکوه در تاریخ ایران اسلامی است.. .


بازنشر از : مهر

خیام

دولت سیزدهم

خطبه های نماز جمعه

شورای سیاستگذاری ائمه ج