1401\05\22 16:54:04


کتاب «حافظ و رود جادو» در شیراز رونمایی می شود

شیراز- آیین رونمایی و نقد کتاب «حافظ و رود جادو» اثر فرزام پروا،‌ در سیصدوچهل‌ونهمین نشست علمی حافظانه مرکز حافظ‌شناسی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این نشست که به‌صورت حضوری ترتیب یافته است، روز دوشنبه ۲۴ مردادماه در سالن غزل تالار حافظ برای عموم علاقه‌مندان برگزار خواهد شد.

مسعود حسینچاری، استاد روان‌شناسی دانشگاه شیراز؛ جلیل اعتماد، پژوهشگر پسادکتری روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و منصور پایمرد حافظ‌پژوه، به بررسی و نقد کتاب حافظ و رود جادو خواهند پرداخت و نویسنده کتاب نیز در این برنامه حضور خواهد داشت. دکتر پروا در کتاب حافظ و رود جادو با رویکردی روانکاوانه به بررسی غزلیات حافظ پرداخته است و این کتاب با مقدمه استاد بهاالدین خرمشاهی، حافظ‌شناس برجسته، به‌همت نشر نگاه منتشر شده است. استاد خرمشاهی در وصف حافظ و رود جادو گفته است: «در یک کلام این کتاب به روان‌کاوی حافظ و روان‌کاوی‌های حافظ در اشعارش می‌پردازد و باب نویی در حافظ‌پژوهی عصر جدید گشوده است.

سالیان سال بود که کتابی درباره اندیشه و هنر و درواقع شعر و شخصیت حافظ، به این ژرفی و حتی شگرفی نخوانده بودم». سیصدوچهل‌ونهمین نشست علمی مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ، با همکاری اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مرکز پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود. فرزام پروا، دانش‌آموخته دانشگاه تهران، روان‌پزشک و روانکاو است و آثار تألیفی چون کتاب‌های گمشده در آینه، خرافات، درس‌گفتارهای لکان و… را در کارنامه‌ی خود دارد.

همچنین آثار ترجمه‌شده‌ای از او مانند ایتالو کالوینو، فروید، روستان و… منتشر شده است. از دیگر آثار پروا می‌توان به مجموعه هفت‌جلدی باستان‌شناسی ادبی اشاره کرد که در انتشارات نگاه زیر چاپ است. حافظ و رود جادو جلد اول آن مجموعه است و جلدهای بعدی آن با عنوان «فردوسی و کاخ حیرت» و «عطار و عطر جنون» در دست چاپ هستند که با همان سبک و سیاق کتاب اول، از منظر روان‌کاوی مدرن به بررسی آثار بزرگان ادب می‌پردازند..

.


بازنشر از : مهر

حافظ شیرازی

مرکز حافظ شناسی

شیراز

رونمایی کتاب