1401\05\22 16:57:01


یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جریمه برای شکارچیان بز وحشی در قروه

قروه- سرپرست اداره حفاظت محیط زیست کردستان از جریمه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی برای شکارچیان دو رأس بز وحشی در شهرستان قروه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان، اقبال حمیدی اظهار کرد: نیروهای یگان حفاظت در جریان گشت و کنترل منطقه حفاظت شده با شنیدن صدای شلیک تیر در ارتفاع قله پریشان در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان اقدام به گشت و بازرسی منطقه کردند.

وی افزود: یگان حفاظت در مراحل اولیه محل تیراندازی را شناسایی و شکارچیان را مشاهده کرده و با هدف دستگیری در کوه‌های صعب العبور و صخره‌ای به تعقیب پرداختند. وی تصریح کرد: تخلف نزدیک غروب بوده و شکارچیان غیر مجاز به محض آگاه شدن از حضور نیروهای یگان حفاظت محیط زیست، متواری شده و به دلیل تاریک شدن هوا از زاویه دید مأموران یگان حفاظت خارج شده و خود را در صخره‌ها مخفی کردند. حمیدی خاطرنشان کرد: در ادامه نیروهای یگان حفاظت پس از تعقیب و گریز از این متخلفین و در حین بازرسی از محل تخلف و کوله پشتی‌های رهاشده، لاشه دو رأس بز کوهی و یک قبضه اسلحه شکاری گلوله زنی خفیف و تعداد ۹۶ تیر فشنگ شکاری کالیبر ۲۲ ویژه اسلحه شکاری کشف و توقیف گردید.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان افزود: متخلفین چهار نفر از استان‌های همجوار بوده و ضمن شناسایی آنها به منظور احقاق حقوق عامه محیط زیست به مراجع قضائی معرفی شدند. وی یادآور شد: طبق قوانین ضرر و زیان بر محیط زیست این شکارچیان باید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون جریمه پرداخت کنند و این حکم پس از تأیید قاضی لازم اجرا خواهد بود و با توجه به اینکه کل و بز وحشی جزو پستانداران شاخص منطقه محسوب می‌شوند و در معرض انقراض و تهدید قرار دارند لذا با ارائه ادله حقوقی علاوه بر جریمه نقدی بدون شک متخلفان به حکم‌های سنگین‌تری مواجه خواهند شد. حمیدی اظهار کرد: شکار و حتی اقدام به شروع شکار در زیستگاه‌های حیات وحش و منطقه حفاظت شده جرم است و طبق مواد قانونی شکار و صید متخلفان تحت تعقیب و پیگرد قرار گرفته و مجازات می‌شوند.

وی افزود: منطقه حفاظت شده بدر و پریشان از زیستگاه‌های با ارزش شهرستان قروه است و گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی را در خود جایی داده است که گونه «کل و بز» وحشی از پستانداران شاخص و حفاظت شده آن محسوب می‌شود.. .


بازنشر از : مهر

شهرستان قروه

محیط زیست کردستان

شکارچی