1403\02\26 16:10:11


۱۵ نکته‌ای که قبل از تجربه‌ی هیدس ۲ باید بدانید

جدیدترین بازی استودیوی سوپرجاینت گیمز (Supergiant Games)، هیدس ۲، اخیرا به صورت دسترسی زودهنگام در اختیار بازیکنان قرار گرفته است

جدیدترین بازی استودیوی سوپرجاینت گیمز (Supergiant Games)، هیدس ۲، اخیرا به صورت دسترسی زودهنگام در اختیار بازیکنان قرار گرفته است.

این بازی بازیکنان را به سفری به اعماق دنیایی در میان جهان زیرین و سطح می‌برد و  آن‌ها در نقش شخصیتی به نام ملینو (Melinoe) قرار خواهد داد. از آنجایی که برای کسانی که با سبک روگ‌لایک آشنایی ندارند، این بازی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و با لحظات سختی مواجه شوند. بنابراین در این مقاله به ۱۵ نکته‌ی مهمی که قبل از تجربه‌ی هیدس ۲ باید بدانید، خواهیم پرداخت.

۱۵.

اهمیت سلامتی در هیدس ۲

هیدس 2

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین نکته‌ی هیدس ۲ این است که ملینو را در شرایط خوبی نگه دارید. سلامت شخصیت شما در واقع تعیین می‌کند که چقدر می‌توانید در اعماق تاریک مناطق بازی زنده بمانید. پس از اتمام، به Crossroads یعنی هاب اصلی بازی باز خواهید گشت تا بازی را مجددا شروع کنید.

البته چند راه برای درمان ملینو یا افزایش حداکثر HP او وجود دارد. این‌ موارد شامل کسب قلب سنتور به عنوان پاداش، خوردن تنقلات و نوشیدن از فواره‌ها پس از شکست دادن باس منطقه است. از طرفی شما می‌توانید با پیشرفت در بازی حداکثر میزان سلامتی خود را افزایش دهید.

۱۴.

صحبت با همه

هیدس 2

در حین پرسه زدن در بازی، با شخصیت‌های جالب زیادی مانند نمسیس، ادیسه، خدایان المپیا و حتی برخی افراد که فقط در سیاه‌چاله‌هایی خاص ظاهر می‌شوند، روبرو خواهید شد. بهتر است مطمئن شوید که با آن‌ها صحبت می‌کنید زیرا انجام این کار به شما کمک می‌کند تا در مورد داستان این دنباله بیشتر اطلاعات کسب کنید و در عین حال روایت را برای تعاملات بعدی نیز پیش ببرید.

۱۳. آشنایی با نمادها

هیدس 2

همانطور که در مناطق متعدد بازی قدم می‌زنید، هنگام انتخاب مسیر، پاداش‌های زیادی خواهید دید.

در بیشتر مواقع، این موارد تنها زمانی قابل دستیابی هستند که یک دشمن خاص را در آن بخش از بین برده باشید. به این ترتیب، ‌ایده‌ی خوبی است که در نظر بگیرید که کدام یک از این پاداش‌ها را باید انتخاب کنید. در اینجا چند نمونه از این موراد و نماد‌های مربوط به آن‌ها آورده شده است.

 • قلب‌های سانتر (Centaur’s Hearts): این آیتم حداکثر میزان سلامتی را افزایش می‌دهد و نماد آن قلبی با طرح سه‌شاخ پوزئیدون است.
 • فلاسک جادویی (Magick Flask): این آیتم حداکثر مانای شما را افزایش می‌دهد و نماد آن یک بطری دایره‌ای با طرح ستاره‌ی پنج‌پر است.
 • اوبول (Obol): اوبول‌ها سکه‌هایی هستند که برای خرید آیتم‌های مختلف استفاده می‌شوند و مانند یک سکه‌ی طلا با نقاشی ساعت شنی هستند.
 • فروشگاه شارون (Charon’s Shop): این فروشگاه‌ آیتم‌هایی برای فروش داد و نماد آن یک کیسه با جمجمه است.
 • موهبت خدا (God Boon): این آیتم توانایی‌های مختلفی را بر اساس خدایی که موهبت را فراهم می‌کند، اعطا می‌کند.

  نماد‌های این آیتم برای آفرودیت، قلب صورتی، آپولو، خورشید طلایی، آشوب، کریستال بنفش، دمتر، گندم آبی روشن، هفائستوس، انبر آهنگری، هرا، طرح آنخ فیروزه‌ای، هرمس، بال، هستیا، گلوله‌ی آتشین، پوزئیدون، سه‌‌شاخ آبی و سبز)، سلن، هلال ماه و زئوس، رعد طلایی است.

 • ارتقاها: Pom of Power توانایی‌های شما را افزایش می‌دهد و Daedalus Hammer جنبه‌های خاصی از حملات مبتنی بر سلاح شما را بهبود می‌بخشد.
 • منابع: از منابع برای باز کردن قفل‌های دائمی مختلف در Crossroads استفاده می‌شود. نماد این منابع برای خاکستر، یک توف خاکستری، Psyche، اسلایم سبز و استخوان، استخوانی بنفش است. البته چندین ماده‌ی دیگر نیز وجود دارند که بعضا توسط باس‌ها رها می‌شوند.
 • برخورد‌های خاص: همانطور که گفته شد، بهتر است با شخصیت‌های منحصر به فرد و ساکنان سیاه‌چاله‌ها آشنا شوید.

  نماد آن دو دست با حباب گفتار است.

 • باس‌ها: مناطق مربوط به باس‌ها معمولا دری با نماد جمجمه‌ی سفید دارند.

۱۲. درهای مهر و موم شده هیدس ۲

هیدس 2

برخی از سیاه‌چاله‌ها با جوایزی که می‌توانید به راحتی آن‌ها را بگیرید، ممکن است در‌هایی نیز داشته باشند که مهر و موم شده باشد. تعامل با این‌ها باعث ایجاد نبرد‌های اضافی علیه گروه‌های دشمن می‌شود.

در نتیجه قبل از اینکه تعاملی داشته باشید، به این فکر کنید که آیا واقعا می‌خواهید این اتفاق بیفتد یا نه. البته این نبردها بدون پاداش هم نیستند.

۱۱. اهمیت موهبت‌ها (God Boons)

هیدس 2

یکی از مهم‌ترین نکات هیدس ۲ این است که مراقب مهارت‌هایی باشید که خدایان به ملینو داده‌اند.

به طور کلی، مهارت‌ها (Skills) جایگزین اقدامات اساسی مانند حمله، حرکات ویژه، دش و غیره می‌شود.  همچنین توانایی‌های پسیو (Passive) نیز وجود دارند که پاداش‌هایی را ارائه می‌دهند. از طرفی آنچه در مجموعه انتخاب می‌بینید نیز تصادفی است و همچنین می‌توان یک موهبت خاص را با چیز دیگری جایگزین کرد. هرچند مورد مهم این است که به هم‌افزایی‌های بالقوه یا همان سینرژی‌ها در بین این توانایی‌ها فکر کنید تا یک بیلد مناسب برای خود پیدا کنید.

به عنوان مثال، یک شخصیت تقویت‌ شده توسط دمتر می‌تواند دشمنان را منجمد کند. البته می‌توانید به توضیحات موهبت‌ها نگاه کنید تا پرک‌هایی را که در آن دور از بازی بدست آورده‌اید، ببینید.

در این میارد دو مورد خاص وجود دارد که قابل ذکر است. مورد اول Duo Boons است.

در واقع پس از بدست آوردن قدرت از دو خدای مختلف، این احتمال وجود دارد که موهبت بعدی نوعی موهبت دوگانه باشد. یکی از نمونه‌ها Chain Reaction است که ترکیبی از موهبت‌های هستیا و هفاستئوس است. مورد بعدی Infusion است.

هنگامی که قفل Divination of the Elements را از Cauldron Incantation باز کردید، می‌توانید تغییراتی روی موهبت‌ها ایجاد کنید. به عنوان مثال، یک Infusion به نام Slow Cooker وجود دارد که قدرت حملات شما را برای هر موهبت آتشی که پیدا کرده‌اید، افزایش می‌دهد.

۱۰. دش کردن (Dashing)

هیدس 2

حرکت دش ملینو یک عمل بسیار مهم در حین مبارزه است.

هنگامی که ملینو دش می‌کند، برای مدتی بسیار کوتاه از حمله‌های دشمنان در امان می‌ماند. برخی موهبت‌ها باعث می‌شوند که عمل دش کردن مزایایی نظیر دور کردن دشمنان از خود و غیره با به همراه داشته باشد.

۹. آماده‌سازی Cast

آماده‌سازی Cast

حرکت Cast باعث می‌شود که ملینو نوعی دایره در محل خود ایجاد کند.

این باعث بی‌حرکت کردن دشمنانی می‌شود که از محدوده‌ی اثر آن عبور می‌کنند و زمانی که چندین دشمن شما را تعقیب می‌کنند، بسیار ارزشمند است. از آنجایی که پس از پاکسازی گروه اولیه، دشمنان جدید ظاهر می‌شوند، اغلب‌ ایده‌ی خوبی است که طلسم‌ خود را از قبل آماده کنید و آن‌ را در حالی که دشمنان در حال اسپاون شدن هستند، رها کنید.

۸. حرکات اومگا در هیدس ۲

هیدس 2

توانایی‌های اومگا از جادوی شما یا همان مانا استفاده می‌کنند و در واقع نسخه‌های قوی‌تری از حرکات شما هستند.

آن‌ها را می‌توان با نگه داشتن دکمه‌ی مربوطه فعال کرد. قابلیت‌های اومگا حداقل چند ثانیه طول می‌کشد تا کاملا شارژ شده و بتوانید آن‌ها را آزاد کنید. نکته‌ی خوب ماجرا این است که کارت Sorceress Arcana نوعی پسیو اعطا می‌کند که در زمانی که شما در حال انجام حرکت هستید، سرعت دشمنان را کاهش می‌دهد.

ترکیب حرکات منظم خود با توانایی‌های اومگا‌ نیز ایده‌ای قابل اجرا است. به عنوان مثال پیاده‌سازی کست با اوگا با اینکه سرعت دشمنان را کاهش می‌دهد، اما پس از اتمام اثر نیز آسیب زیادی به آن‌ها وارد می‌کند.

۷. بررسی ارتقاها در Incantation Cauldron

هیدس 2

دیگ طلسم (The Incantation Cauldron) در هاب اصلی بازی، مزایای بلندمدتی را نه تنها برای دور فعلی بازی، بلکه برای کل دورهای بازی شما فراهم می‌کند.

این طلسم‌ها اغلب به منابع مختلفی نیاز دارند، مانند منابعی که قبلا ذکر شد و همچنین منابعی که از ابزار‌ها بدست می‌آیند یا توسط باس‌ها ر‌ها می‌شوند. طلسم‌ها ممکن است باعث ظاهر شدن شخصیت‌های جدید شوند مانند Wretched Broker که اقلام با ارزش را می‌فروشد. دیگران به شما کمک می‌کنند منابع بیشتری را پیدا کنید و حتی برخی از آن‌ها عملکرد‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهند که در حین کاوش در اتاق‌های سیاه‌چاله‌ها فعال می‌شوند.

۶.

کارت‌های آرکانا هیدس ۲

کارت‌های آرکانا در هیدس 2

کارت‌های آرکانا (Arcana) تا حدودی شبیه آینه‌ی شب زاگرئوس از بازی اول هستند. باز کردن قفل کارت‌ها به مقادیر مشخصی خاکستر نیاز دارد. کارت‌های فعال شده پرک‌های پسیوی ارائه می‌دهند که بر شخصیت شما تاثیر می‌گذارد.

هر کارت میزان مشخصی از Grasp نیاز دارد و اگر چیز دیگری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید پرکی را که به آن نیاز ندارید، غیرفعال کنید. شما به‌ طور پیش‌فرض به ۱۰ مورد از Grasp محدود شده‌اید، اما این قابل افزایش است.

۵. دریافت سلاح‌ها و ابزارهای جدید

دریافت سلاح‌ها و ابزارهای جدید

با جمع‌آوری منابع بیشتر، مانند انواع مختلف مواد معدنی، می‌توانید قفل سلاح‌ها و ابزار‌های جدید را باز کنید.

 • ابزارها برای جمع‌آوری مواد مختلف در سیاه‌چاله‌ها استفاده می‌شوند.

  به عنوان مثال می‌توان از بیل نقره‌ای  برای دریافت دانه‌ها یا میله‌ی ماهیگیری برای شکار موجودات آبزی اشاره کرد.

 • در مورد سلاح‌ها، شما به طور پیش فرض فقط Witch’s Staff را دارید و در ادامه می‌توانید Sister Blades ،Umbral Flames و Moonstone Axe را خریداری کنید. توجه داشته باشید که برای هر دور از بازی، به یک سلاح و یک ابزار محدود هستید.

۴. ذخیره‌ی طلا

ذخیره‌ی طلا

هر از گاهی ممکن است نمادی از یک کیسه با جمجمه را ببینید.

این شما را به اتاقی هدایت می‌کند که در آن شارون را خواهید یافت. شارون معمولا سه آیتم را می‌فروشد که می‌توان آن‌ها را از طریق اوبول‌ها یا همان سکه‌های طلا خریداری کرد. بنابراین مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی در طول راه از آن‌ها جمع‌آوری کرده تا بتوانید آنچه را که نیاز دارید، خریداری کنید.

۳.

نکتار

نکتار

شهداب یا نکتار (Nectar) یک آیتم خاص است که می‌توانید در طول سفر خود بدست آورید و دلیل ارزشمند بودن آن این است که می‌توان آن را به عنوان هدیه به شخصیت‌های برجسته‌ی دیگر مانند نمسیس، اودیسه، المپیایی‌ها و غیره هدیه داد. شخصیت‌هایی که نکتار دریافت می‌کنند، Keepsake خود را به شما می‌دهند. این آیتم‌ها دارای تاثیرات منحصر به‌ فردی هستند که می‌توان با تکمیل نبردها، آن‌ها را تقویت کرد.

از طرفی با نکتار، همانطور که سطح رابطه‌ی خود را با یک شخصیت افزایش می‌دهید، گزینه‌های عاشقانه خاصی ممکن است باز شوند.

۲. نبرد با غولآخرها

نبرد با غولآخرها

هر منطقه‌ای که در هیدس ۲ از آن عبور می‌کنید، در انتهای آن یک غولآخر یا باس دارد که با نماد جمجمه یا سایر نماد‌های قابل توجه مشخص می‌شود. باس‌ها به دو دسته‌ی فرعی و اصلی تقسیم می‌شوند.

باس‌های فرعی دشمنان پیشرفته‌ای هستند که احتمالا در هر منطقه با حداقل یکی از آن‌ها پس از پاکسازی چند اتاق مواجه خواهید شد. از طرفی باس‌های اصلی قهرمانانی هستند که از خروجی منطقه محافظت می‌کنند و شکست آن‌ها به شما امکان می‌دهد تا به مرحله‌ی بعدی بروید.

۱. مرگ

هیدس 2

هیدس ۲ یک بازی روگ‌لایک است و این بدان معناست که مرگ و میر در آن بدیهی‌ترین چیز است.

وقتی ملینو بمیرد، در Crossroads اسپاون می‌شود. در این فرآیند شما تمام موهبت‌ها، سکه‌های طلا و ارتقا‌های موقت را از دست خواهید داد. با این حال، شما بازی را از ابتدا شروع نمی‌کنید زیرا هر موادی که جمع‌آوری کرده‌اید، می‌تواند برای ارتقای آکارنا، پاداش‌های Incantation، باز کردن قفل سلاح، ابزار و خرید آیتم استفاده شود.

از طرفی هر بار که از Crossroads بازدید می‌کنید، NPC‌های مختلف ممکن است که گزینه‌های گفت‌وگو‌ی بیشتری داشته باشند. همچنین برخی از رویداد‌های کلیدی مانند فلش بک نیز ممکن است رخ دهد. در نهایت دور جدید شما ممکن است شما را با شخصیت‌های جدید آشنا کند.

هیدس ۲ در حال حاضر روی رایانه‌های شخصی در دسترس است.

البته بهتر است بدانید که بازی هنوز در حالت دسترسی زودهنگام است، به این معنی که برخی از مکانیک‌ها و ویژگی‌های آن ممکن است در آینده تغییر کنند.

منبع: GameSpot

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

/*/
/*//*//*/ . .


بازنشر از : digimag