روش نگهداری برنج خام مجموعه: نگه داری مواد غذایی نگهداری برنج خام در خانه شیوه نگهداری برنج خام در خانهشما می‌توانید غذا‌های مختلف را برای مدتی کوتاه نگهداری کنید،

1401\05\23 07:15:18


روش نگهداری برنج خام

روش نگهداری برنج خام مجموعه: نگه داری مواد غذایی نگهداری برنج خام در خانه شیوه نگهداری برنج خام در خانهشما می‌توانید غذا‌های مختلف را برای مدتی کوتاه نگهداری کنید، ولی برنج را در شرایط صحیح می توان طولانی مدت نگهداری کرد. شاید یکی از چیزهایی که همیشه زمان خرید برنج سالیانه باعث نگرانی مردم است و ذهن آنان را مشغول می‌کند، نگهداری برنج به شیوه درست می باشد

روش نگهداری برنج خام مجموعه: نگه داری مواد غذایی نگهداری برنج خام در خانه   شیوه نگهداری برنج خام در خانه شما می‌توانید غذا‌های مختلف را برای مدتی کوتاه نگهداری کنید، ولی برنج را در شرایط صحیح می توان طولانی مدت نگهداری کرد.

شاید یکی از چیزهایی که همیشه زمان خرید برنج سالیانه باعث نگرانی مردم است و ذهن آنان را مشغول می‌کند، نگهداری برنج به شیوه درست می باشد. ما در این مطلب شیوه صحیح نگهداری برنج را می گوییم. با ما همراه باشید. نکاتی برای نگهداری صحیح از برنج  ظروف مناسب نگهداری برنج - کیسه پارچه ای یکی از بهترین ظرف هایی که برای نگهداری برنج وجود دارد، کیسه پارچه ای است.

به شرطی که جنس کیسه پارچه ای کاملاً از نخ طبیعی باشد و در آن از پلاستیک استفاده نشده باشد. چون به تدریج پلاسیتک رطوبت و گرما را در خود نگه می‌دارد و بر کیفیت برنج اثر منفی خواهد گذاشت.   ولی بر خلاف کیسه پلاستیکی، کیسه نخی رطوبت را از برنج می گیرد و موجب افزایش طول عمر برنج می شود. ولی اشکالی که کیسه های نخی دارند پاره شدن آن ها به تدریج می باشد و اینکه ظاهر زیبایی برای نگهداری برنج در آشپزخانه را ندارد.

ولی توصیه می شود که به مقدار استفاده یک هفته برنج را در یک ظرف دیگر نگهداری کنید و بقیه برنج ها را در کیسه نخی نگهداری کنید.   - ظرف پلاستیکی (پلاستیک مات) نگهداری از برنج در ظروف پلاستیک مات روش بدی نیست ولی به شرطی که حتما پلاستیکی که برای نگهداری برنج انتخاب می کنید، حتماً از مواد اولیه مرغوب و درجه یک ساخته شده باشند. چنانچه جنس پلاستیک شما خوب نباشد، حتما کم کم بو و مزه برنج تحت تاثیر پلاستیک قرار خواهد گرفت و برج آن کیفیت همیشگی خود را به آسانی از دست می دهد. به این نکته توجه کنید که زمانی که برنج را در ظرف پلاستیکی می ریزید، از خشک بودن ظرف مطمئن باشید.

چون این گونه ظروف سبب نگهداری رطوبت در سطح برنج می شوند که به تدریج سبب خراب و فاسد شدن برنج می شوند.   - ظرف شیشه ای ظرف شیشه ای به شرطی که مات باشد یک مورد بسیار مناسب برای نگهداری برنج می باشد. همینطور بر عکس ظرف پلاستیکی با مزه و عطر آن تغییر نمی کند. ولی چنانچه ظرف شیشه ای نباشد حتما باید برنج را در جایی دور از نور خورشید مثل داخل کابینت نگهداری کنید، چون نور خورشید به سرعت باعث خراب شدن برنج خواهد شد.   - ظرف فلزی استفاده از ظرف فلزی که دوجداره باشد و تنها لایه خارجی آن از فلز باشد و لایه داخلی از پلاستیک باشد، مورد مناسبی برای نگهداری برنج است.

ولی چنانچه قرار باشد که برنج در یک ظرف فلزی ساده نگهداری شود و برنج در معرض تماس با فلز باشد. اصلا یک مورد خوب برای نگهداری برنج نیست.   روش نگهداری برنج خام   فضای مناسب در جایی که برنج را نگهداری می کنید باید دو مسئله را در نظر داشته باشید، که عبارتند از خشک بودن و خنک بودن فضا. چون گرما و رطوبت خیلی به سرعت سبب شپشک زدن برنج یا اصطلاحا جوجو زدن برنج می شود.   دور نگه داشتن برنج از حشرات از آنجا که برنج در مزارع کشت می‌شود، یکی از نگرانی‌ها در نگهداری طولانی مدت آن، آفات است.

تبلیغات
تعمیر یخچال - تعمیر فریزر
تعمیر یخچال - تعمیر فریزر

24تعمیر ارائه خدمات تعمیر و نصب یخچال و فریز، ساید بای ساید، کولر گازی، پکیج گرمایشی در تهران با تعرفه نمایندگی .

برای ذخیره سازی کوتاه یا بلند مدت برنج، باید آن را در معرض هوا قرار داد، چون برعکس دیگر خوراکی‌ها، برنج به قدری تهویه احتیاج دارد تا از فساد آن پیشگیری شود.   دقت کنید که چنانچه برنج را در ظروف دربسته و مهر و موم شده انبار کنید، محیط بهتری برای تولید مثل آفات و حشرات به وجود آورده اید. هوای گرم، مهمترین علت آفت زدن برنج است، این ماده غذایی اگر در معرض هوای گرم قرار بگیرد، «عرق می‌کند» و حشرات و آفات ناخواسته در محیط مرطوب آن آغاز به رشد می‌کنند.   جذب کننده‌های اکسیژن جذب کننده‌های اکسیژن بسته‌های کوچکی هستند که اغلب در بسته بندی‌های غذایی پیدا می‌شوند. آن‌ها عمر مفید مواد غذایی را با پیشگیری از فساد روغن موجود در مواد غذایی افزایش می‌دهند و مانع از رشد قارچ‌ها می‌شوند.

این بسته‌ها دارای ویتامین C یا ذرات آهن هستند که در موقع تماس با اکسیژن، آن را جذب می‌کنند و با آن واکنش می‌دهند. این مواد هرچه اکسیژن وجود داشته باشد، جذب می‌کنند و اصلا مهم نیست که خودشان چقدر کوچک باشند. به همین علت است که با استفاده از این ابزار می‌توان برنج را حتی در دمای ۲۱ هم نگهداری کرد.   چگونه برنج را برای مدت طولانی نگهداری کنیم   ضدعفونی و پاکسازی کردن تمیز کردن ظروف نگهداری برنج خیلی مهم است.

اغلب این ماده غذایی را می‌توان در ظروفی از جنس فلز، شیشه، پلاستیک و ... نگهداری کرد، ولی این ظروف باید به طور کامل تمیز باشند. برنج انبار شده اکسیژن زیادی جذب می‌کند، به ویژه اگر در محفظه‌ای مهر و موم شده همراه با یک جاذب اکسیژن نگهداری شود، پس ظرف تمیز برای نگهداری برنج خیلی توصیه می‌شود.

حتی اگر برنج را در شرایط خیلی عالی نگهداری کنید، بدون رعایت کردن این اصل، کیفیت آن پایین خواهد آمد.   نگهداری برنج با فاصله از زمین و دیوار تلاش کنید کیسه‌های برنج را در ارتفاع 20 تا 25 سانتی‌متری از زمین بگذارید. این کار مانع از نفوذ رطوبت زمین به کیسه‌های برنج و همینطور پیشگیری از دسترسی موجوداتی مانند موش و سوسک و غیره به کیسه‌های برنج خواهد شد. بهترین کار قراردادن قفسه‌های مشبک و گذاشتن برنج در این قفسه‌ها می‌باشد چون این سوراخ سوراخ بودن قفسه‌ها به جریان داشتن هوا در بین کیسه‌های برنج کمک می‌کند.   از چسباندن کیسه‌ها به دیوار هم خودداری کنید.

حداقل 5 سانتی متر میان کیسه‌های برنج و دیوار فاصله به وجود آورید تا گردش هوا به راحتی در میان آن‌ها انجام شود و رطوبت کیسه‌های برنج را خشک کند. این کار به پیشگیری از حشره برنج هم کمک زیادی می‌کند.   نگهداری دور از نور خورشید برنج را اصلا در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چون نور مستقیم خورشید باعث خرد شدن دانه‌های برنج و کاهش کیفیت آن خواهد شد. چنانچه برنج تازه‌ای خریداری کرده‌اید که دارای رطوبت است می‌توانید آن را در سایه و به دور از نور مستقیم خورشید پهن کنید تا هوا بخورد و رطوبت آن برطرف شود.   استفاده از مواد طبیعی در کیسه برنج برای پیشگیری از شپشک میتوانید یکی از مواد زیر را در کیسه برنج خود بگذارید تا در دراز مدت گرفتار شپشک نشوید: ۱- میخک ۲- برگ گردو ۳- حبه سیر ۴- فلفل تند و خشک ۵- پوست گردو ۶- نمک ۷- زنجبیل   بهترین روش‌های نگهداری برنج در خانه   نگهداری برنج در یخچال سرد بودن و عدم وجود رطوبت در یخچال باعث شده تا شرایط نگهداری مناسبی برای برنج داشته باشد چنانچه حجم برنجتان کم است بهترین راه استفاده از یخچال میباشد.   استفاده از قرص برنج نکته مهمی که باید به آن دقت کرد این است که تا آنجایی که برای شما امکان دارد از این قرص استفاده نکنید.

چنانچه شرایط به گونه ای بود که مجبور به استفاده از آن شدید بهتر است آن را داخل یک قوطی کبریت بگذارید و قوطی را با چسب محکم ببندید. آنگاه روی آن را با سوزن سوراخ های به وجود آورید و آن را بین برنج ها بگذارید. این کار هم از آفت برنج پیشگیری می­کند و هم با برنج تان ترکیب نمی­شود و شما را مسموم نمی­کند.   گردآوری: بخش خانه داری  .

.


بازنشر از : بیتوتهتعمیر پکیج دیواری