1402\01\12 14:33:14


۲۴ ایده برای اینکه سیزده به در امسال را به شکلی متفاوت بگذرانید

مراسم سیزده به در یکی از رسوم کهن ایرانی زیبا است که هر سال به بهترین شکل برپا می‌شود

مراسم سیزده به در یکی از رسوم کهن ایرانی زیبا است که هر سال به بهترین شکل برپا می‌شود.

در این روز همه‌ی خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و اغلب به دل طبیعت می‌زنند تا طبق یک باور قدیمی، نحسی سیزده را به در کنند. در این روز سبزه‌های سفره‌ی هفت سین به رودخانه‌ها و آب‌های جاری سپرده می‌شود تا نحسی را با خود از خانواده دور کند.

اما خوب می‌دانید که این روزها همه نمی‌توانند به جنگل و دشت و طبیعت سرسبز بروند. یا از محل زندگی‌شان دور است یا به دلیل بیمار بودن یا سالمند بودن یکی از افراد خانواده این امکان وجود ندارد.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ پیشنهادهایی برای گذراندن سیزده به در به شکل‌های مختلف را برای شما آماده کرده‌ایم.

آنچه می‌خوانید:/*/

چگونه در پارک محله سیزده را به در کنیم؟
چگونه در خانه سیزده را به در کنیم
۱۱ توصیه برای گذراندن سیزده‌به‌در همراه با افراد سالمند
غذاها و خوراکی‌ها مناسب سیزده به در

/*/

چگونه در پارک محله سیزده را به در کنیم؟

چگونه در پارک محله سیزده را به در کنیم

برای در کردن سیزده حتما نباید مسیری طولانی بروید تا به جنگل یا دشت برسید، در پارک محله هم می‌توانید سیزده‌به‌در را حسابی خوش بگذرانید. برای انجام این کار به روش زیر عمل کنید:

۱. مهمان‌ها را دعوت کنید

برای خوش‌گذراندن در ۱۳ فروردین بهتر است چند خانواده یا اکیپ دوستانه با هم بیرون بروید.

پس چند روز قبل از سیزدهم مهمان‌ها را انتخاب و دعوت کنید.

۲. مکان مناسب را در پارک انتخاب کنید

با توجه به تعداد مهمان‌هایی که دعوت کرده‌اید یک مکان را از قبل در پارک انتخاب کنید تا در روز سیزده در پارک سرگردان نباشید.

۳. برای شرایط آب‌وهوایی مختلف آماده شوید

با توجه به پیش‌بینی هواشناسی برای روز ۱۳ فروردین وسایل ضروری مثل چتر، کرم ضدآفتاب، ژاکت، چند جفت گرم و بطری‌های آب اضافه را آماده کنید.

فراموش نکنید که تازه اول بهار است و ممکن است هوا هر لحظه از گرم به سرد تغییر حالت دهد، پس برای همه چیز آماده باشید.

۴. یک منو بنویسید

با توجه به تعداد مهمان‌ها و مکانی که قرار است در آن سیزده را به در کنید لیستی از تنقلات، غذا و نوشیدنی‌هایی که می‌خواهید آماده کنید را بنویسید. اگر پارک به خانه نزدیک است که کار راحت است، غذاها را از قبل بپزید و در بخچال بگذارید و در زمان سرو آن‌ها را از خانه به محل پیک‌نیک ببرید.

اما اگر پارک از خانه دور است بهتر است غذاهایی بپزید که زیر نور افتاب خراب نمی‌شوند.

۵. برای بازی‌ها برنامه‌ریزی کنید

لیستی از بازی‌های رومیزی، چند نفره و بازی‌های مناسب فضای باز بنویسید. سپس وسایل لازم برای انجام آن را آماده کنید و در یک سبد جداگانه قرار دهید تا در روز سیزده، همه‌ی بازی‌های مورد علاقه‌تان در دسترس باشد.

۶.

وسایل پیک‌نیک را آماده کنید

چند پتو، زیرانداز، ظرف‌های مناسب پیک‌نیک و دستمال‌ها را آماده کنید. همه را روی هم و ترجیحا در یک جعبه یا سبد مشخص قرار دهید تا روز سیزده به راحتی آن‌ها را با خود به محل پیک‌نیک ببرید.

۷. همه چیز آماده است.

در روز سیزده حسابی خوش بگذرانید.

فقط فراموش نکنید که همه‌ی زباله‌ها را در کسیه‌های مخصوص ریخته و در آخر به سطل زباله بسپارید. همچنین محافظت از درختان تازه جوانه زده و فضای سبز را هم در اولویت قرار دهید.

چگونه در خانه سیزده را به در کنیم؟

چگونه در خانه سیزده را به در کنیم

اگر به هر دلیلی قرار است سیزده‌به‌در را خانه بمانید اصلا ناراحت نباشید چون در خانه قرار است بیشتر خوش بگذرد. برای در کردن سیزده در خانه به روش زیر عمل کنید:

۱.

یک مکان را انتخاب کنید

قرار است در این مکان پتو و بالش بگذارید و اگر دوست داشتید چرتی هم در آن‌جا بزنید. فرقی ندارد کنار اتاق خواب می‌نشینید، وسط هال یا به زیرزمین می‌روید، هر مکانی که دوست دارید را انتخاب کنید.

۲. یک منو بنویسید

با توجه به تعداد مهمان‌هایی که دارید یک منو از غذاها و تنقلاتی که قرار است آماده کنید بنویسید.

لیستی هم از نوشیدنی‌ها بنویسید. حالا زمان لازم برای تهیه‌ی هر کدام را محاسبه کنید و دست به کار شوید. غذاهایی که می‌توانید در یخچال نگهداری کنید از یک روز قبل بپزید تا روز ۱۳ فروردین وقت بیشتری برای خوش‌وبش داشته باشید.

۳.

چند بازی و سرگرمی انتخاب کنید

بازی‌ها را روی کاغذ بنویسید و وسایل لازم برای انجام آن‌ها را تهیه کنید. بازی‌های کارتی، بازی‌های رومیزی و همچنین بازی‌های سنتی مثل اسم‌وفامیل یا پانتومیم برای سیزده‌به‌در خانگی بسیار مناسب هستند.

۴. کمی فضای نشستن را تزئین کنید

حالا که امکان روشن کردن آتش برای درست کردن کباب و تکیه دادن به درخت را ندارید کمی فضای نشستن خود را تزئین کنید.

چند گلدان، چند شمع و حتی یک چراغ آباژور را در اطراف محل مورد نظر قرار دهید. برای اینکه حال‌وهوای پیک‌نیک بیشتر شود، یک قالیچه در محل مورد نظر پهن کنید، تزئینات را قرار دهید و سپس بالش و پتوها را اضافه کنید.

۵. روش سرو غذا را انتخاب کنید

قبل از اینکه دورهمی شروع شود باید انتخاب کنید که می‌خواهید غذا و نوشیدنی‌ها در آشپزخانه باشد و مهمان‌ها آن‌جا بشقاب‌هایشان را پر کنند یا همه چیز را روی قالیچه قرار می‌دهید و همه دور یک سفره می‌نشینید.

تبلیغات
تعمیر یخچال - تعمیر فریزر
تعمیر یخچال - تعمیر فریزر

24تعمیر ارائه خدمات تعمیر و نصب یخچال و فریز، ساید بای ساید، کولر گازی، پکیج گرمایشی در تهران با تعرفه نمایندگی .

البته می‌توانید از ترکیب این دو روش هم استفاده کنید. غذاهای سرد، تنقلات و نوشیدنی‌ها را در محل پیک‌نیک و غذاهای گرم را در آشپزخانه قرار دهید.

۶. همه چیز آماده است

حالا با مهمان‌هایتان حسابی خوش بگذرانید و بعد از تمام شدن مراسم سیزده‌به‌در هم به همراه مهمان‌ها وسایل را جمع‌وجور کنید تا پس از رفتن آن‌ها، با کوهی از به هم ریختگی‌ها مواجه نشوید.

۱۱ توصیه برای گذراندن سیزده‌به‌در همراه با افراد سالمند

11 توصیه برای گذراندن سیزده‌به‌در همراه با افراد سالمند

همانطور که حتما می‌دانید، با افزایش سن حساسیت بدن به گرما و نور خورشید بیشتر می‌شود.

پس باید برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی احتمالی سالمندان در پیک‌نیک روز ۱۳ فروردین حتما اقدامات احتیاطی را انجام دهید. در این بخش ۱۱ توصیه‌ی مفید و کاربردی برای یک پیک‌نیک ایمن و عالی برای سالمندان را می‌خوانید.

۱. مکان سایه را برای نشستن انتخاب کنید

گرمازدگی و کم‌آبی بدن از خطرناک‌ترین اتفاقاتی است که برای افراد سالمند در پیک‌نیک پیش می‌آید.

این دسته از افراد به دلیل شرایط بدنی خاص مستعد ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرما هستند و به همین دلیل باید یک محل سایه را برای گذراندن سیزده‌به‌در انتخاب کنید.

۲. مقدار زیادی آب به همراه داشته باشید

هیدراته ماندن برای سالمندان یک موضوع ضروری است. بهتر است آن‌ها به جای نوشیدن نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار، در طول پیک‌نیک مقدار زیادی آب بنوشند.

پس مطمئن شوید در روز سیزدهم فروردین به میزان کافی و حتی چند بطری اضافه‌تر آب همراه خود دارید.

۳. غذاهای فرآوری شده ممنوع

همه مدل تنقلات ناسالم و فرآوری شده، مثل چیپس و شکلات، در پیک‌نیک‌ها به چشم می‌خورد. این خوراکی‌ها باعث افزایش قند خون و افزایش وزن در سالمندان می‌شوند و عوارض بدی با خود به همراه دارند.

بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده، تنقلات سالم‌تری مثل میوه‌ها و سبزیجات به همراه داشته باشید.

۴. جعبه‌ی کمک‌های اولیه را فراموش نکنید

همراه داشتن یک کیف یا جعبه‌ی کمک‌های اولیه در طبیعت‌گردی و پیک‌نیک ضروری است و وقتی یک فرد سالمند همراه‌تان است، ضرورت این موضوع بالاتر هم می‌رود. دقت کنید که باند، کرم یا اسپری ضدعفونی کننده و مسکن حتما در این جعبه وجود داشته باشد.

۵.

حتما از ضدآفتاب استفاده کنید

وقتی قرار است از سالمندان عزیز مراقبت کنید باید به پوست آن‌ها هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. استفاده از ضدآفتاب برای زمانی که در طبیعت هستند، از آفتاب سوختی و ایجاد آسیب‌های احتمالی در اثر برخورد اشعه‌های UV جلوگیری می‌کند. اگر هر کدام از اعضای خانواده‌تان دچار آفتاب سوختگی شد به سرعت به محلی سایه بروید، از کرم تسکین دهنده استفاده کنید و بدن او را هیدراته نگه دارید.

۶.

صندلی و پتو به همراه داشته باشید

وقتی با افراد سالمند به پیک‌نیک می‌روید باید حتما صندلی به همراه داشته باشید. صندلی‌ها را کنار هم بچینید و یک نیم‌دایره یا دایره‌ی کامل درست کنید تا هم به راحتی بتوانند همه را ببینند هم از سقوط صندلی فرد سالمند جلوگیری شود.

۷. استراحت بیشتری داشته باشید

وقتی هوا گرم است باید سالمندان بیشتر از حالت عادی استراحت کنند تا بدنشان کمتر گرم شود.

اگر در حال پیاده‌روی یا بازی هستید، فراموش نکنید که سالمندان باید هر ۲۰ دقیقه در سایه استراحت کنند.

۸. به پوشیدن لباس مناسب توجه کنید

سالمندان باید برای خنک نگه داشتن بدن‌شان لباس‌های گشاد و روشن بپوشند. پس مراقب باشید که لباس تنگ، کشی و چسبان به تن نکنند.

۹.

حواستان به نیش حشرات باشد

نیش حشرات واقعا آزار دهنده است. محل نیش بعضی از حشرات هم به راحتی عفونت می‌کند. پس به صورت منظم بررسی کنید که حشرات در اطراف افراد سالمند نباشند و اگر دیده شدند به سرعت آن‌ها را دور کنید.

۱۰.

فعالیت شدید ممنوع

سالمندان نباید در هوای گرم فعالیت شدید داشته باشند چون به سرعت گرمازده می‌شوند. اگر واقعا لازم است که فعالیت داشته باشند حتما استراحت‌های زیاد در سایه را برایشان در نظر بگیرید.

۱۱. علائم گرمازدگی را بررسی کنید

علائم گرمازدگی شالم تعریق شدید، ضعف، سرگیجه و حالت تهوع است.

وقتی با افراد سالمند به پیک‌نیک می‌روید حتما حواستان به آن‌ها باشد و اگر یکی از این علائم را مشاهده کردید به سرعت آن‌ها را به محلی نک‌تر منتقل کرده، آب فراوان برای نوشیدن در اختیارشان قرار دهید.

غذاها و خوراکی‌ها مناسب سیزده به در

حالا که حسابی درباره‌ی روش‌های مختلف در کردن سیزده صحبت کردیم بد نیست کمی هم به خوراکی‌هایی که در این روز خورده می‌شود بپردازیم. در گردش و طبیعت‌نشینی سیزده به در غذاها و تنقلات مختلفی خورده می‌شود که در این بخش لیستی از آن‌ها را برایتان آماده کرده‌ایم.

لیست تنقلات سیزده به در

 • ذرت بو داده
 • بستنی
 • میوه‌ نوبرانه
 • آجیل
 • چیپس (ترجیحا خانگی)
 • کاهو سکنجبین
 • آبمیوه

لیست غذاهای سیزده به در

 • سبزی پلو با ماهی
 • کلم پلو شیرازی
 • لوبیا پلو
 • کباب کوبیده
 • جوجه کباب
 • کباب تابه‌ای
 • کوفته
 • آش رشته
 • کتلت

مرور کلی

سیزده به در یکی از بهترین روزهایی است که در طبیعت می‌گذرانیم. تمام افراد خانواده با هم بازی می‌کنند، کباب می‌پزند و یک روز کامل را در کنار درختان و زیر آسمان آبی خوش می‌گذرانند.

اما ممکن است امسال به هر دلیلی امکان حضور در طبیعت را نداشته باشید. با راهکارهای ارائه شده در این مطلب، به راحتی می‌توانید سیزده را حتی در خانه هم به در کنید و کلی خاطره‌ی خوب بسازید.

منابع: wikihow, thekomorebicollection

/*/ . .


بازنشر از : digimag