عفونت واژن در استخر؛ خطر پنهان در استخرها مجموعه: بهداشت بانوان یکی از عوامل ایجاد عفونت واژن استخرها می باشند برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن در استخر چه باید کر

1401\05\23 07:12:17


عفونت واژن در استخر؛ خطر پنهان در استخرها

عفونت واژن در استخر؛ خطر پنهان در استخرها مجموعه: بهداشت بانوان یکی از عوامل ایجاد عفونت واژن استخرها می باشند برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن در استخر چه باید کرد؟استخرها یکی از عامل های عفونت قارچی در زنان است که این امر در فصول گرم سال شیوع بیشتری دارد. آب استخر حاوی کلر است که این کلر باعث می شود تا حساسیت باسیل نگهبان واژن از بین برود و از طرفی خود رطوبت موجود در استخرها باعث ایجاد عفونت های قارچی می شود

عفونت واژن در استخر؛ خطر پنهان در استخرها مجموعه: بهداشت بانوان یکی از عوامل ایجاد عفونت واژن استخرها می باشند   برای جلوگیری از عفونت قارچی واژن در استخر چه باید کرد؟ استخرها یکی از عامل های عفونت قارچی در زنان است که این امر در فصول گرم سال شیوع بیشتری دارد.

آب استخر حاوی کلر است که این کلر باعث می شود تا حساسیت باسیل نگهبان واژن از بین برود و از طرفی خود رطوبت موجود در استخرها باعث ایجاد عفونت های قارچی می شود. عوامل شیوع عفونت های قارچی در استخر   کلر موجود در آب استخرها عفونت واژن را بیشتر می کند   عفونت های مربوط به واژن عوامل مختلفی دارد که یکی از این عوامل مربوط به استخرها می باشد. رطوبت موجود در استخرها خود یکی از عوامل ایجاد عفونت واژن است و از طرفی استخر حاوی کلر می باشد که این عامل باعث از بین بردن حساسیت باسیل نگهدارنده واژن می شود و احتمال ابتلا به عفونت قارچی را تشدید می کند.   از این رو توصیه می شود برای شنا کردن به استخرهایی مراجعه کنید که از سلامت آب آنها مطمئن باشید. همچنین بعد از بیرون آمدن از آب استخر باید خود را کاملا خشک کنید و هرگز از حوله نمدار استفاده نکنید.   روی مایوی خیس هرگز لباس نپوشید زیرا رطوبت یکی از عوامل اصلی ایجاد عفونت می باشد.  بعد از اتمام شنا توصیه می شود لباس مایو را با محلول های شست و شو شسته و در زیر نور آفتاب خشک کنید و توصیه می شود حتی بعد از خشک شدن آن را اتو کنید.   آب آلوده استخر و عفونت واژن زنان در آب های آلوده انگل هایی وجود دارند که باعث ایجاد عفونت می شوند. در آب استخر های آلوده و وان ها این انگل ها حضور بیشتری دارند.

به خصوص انگلی به نام تریکومونا که در این نوع آب ها فراوان یافت می شود می تواند باعث ایجاد عفونت شود. انگل ها در جاهای مرطوب تا 24 ساعت زنده می مانند و می توانند به بدن افراد وارد شوند.    در استخر های عمومی به ویژه هنگام سفر باید بیش از پیش مراقب باشید. همچنین هنگام مسافرت و استفاده از توالت های عمومی بین راهی به دلیل اینکه بسیاری از این اماکن به آب تصفیه شده دسترسی ندارند باید بیشتر دقت کنید.   ابتلا به عفونت های انگلی معمولا بدون نشانه هستند اما با این حال شایع ترین علامت آنها به صورت ترشحات زرد رنگ مایل به سبز می باشد که همراه با خارش هستند.

از این رو اگر با چنین علائمی مواجه شدید فورا به متخصص زنان مراجعه کنید.   کلر موجود در استخرها احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر می کند زنان در فصل تابستان به علت استفاده از استخرها بیشتر دچار عفونت واژن می شوند و به گفته متخصصان زنان و زایمان علت مراجعه آنها بیشتر عفونت دستگاه تناسلی است.  کلر موجود در استخر ها باعث تحریک پوست شده و احتمال عفونت واژن را در خانم هایی که از استخر ها استفاده می کنند بیشتر می کند.   انتقال بیماری های مقاربتی از طریق استخر به ندرت صورت می گیرد اما خانم ها باید در هنگام استفاده از استخر نکات بهداشتی را بیشتر از مردان رعایت کنند. استفاده از استخر در زمان قاعدگی احتمال انتقال بیماری های عفونی را بیشتر می کند و زنان نباید در این دوران از استخر استفاده کنند. استفاده از کلر زیاد در آب استخر ها می تواند اثرات مخربی روی پوست افراد و به ویژه پوست خانم ها داشته باشد.    کدام افراد در معرض خطر بیشتری عفونت واژن در استخر هستند؟ افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، خانم هایی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و افراد دیابتی در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد دیگر می باشند.  خانم های باردار نیز در این دسته قرار می گیرند و باید در انتخاب استخر شنا بسیار مراقب باشند زیرا عفونت های قارچی بیشترین تأثیر منفی را بر روی زنان باردار می گذارد. این عفونت ها در حالت های پیشرفته ممکن است باعث پاره شدن کیسه آب شوند.   علاوه بر انتخاب یک استخر شنای استاندارد و تمیز باید نکاتی که مربوط به بعد از بیرون آمدن از استخر می باشد نیز رعایت شود. توصیه می شود بعد از شنا و بیرون آمدن از استخر حتما دوش بگیرید و با حوله تمیز و خشک کاملا بدن خود را خشک کنید.   دختر بچه ها هم مراقب عفونت واژن در استخر باشند عفونت های قارچی متاسفانه حتی ممکن است دختران نوجوان نابالغ را نیز درگیر کند.

تبلیغات
نمایندگی بوتان
نمایندگی بوتان

نمایندگی حاتمی زمانی ، نمایندگی بوتان اندیشه و نمایندگی بوتان پردیس فروش آبگرمکن دیواری بوتان ، پکیج شوفاژ دیواری ، حوله خشک کن و رادیاتور پنلی و آلومینیومی بوتان

هرچند در  این سن عفونت بیشتر مربوط به جسم خارجی است تا عفونت های قارچی، این جسم خارجی ممکن است هنگام شنا در آب های آلوده استخر ها و نادیده گرفتن سلامت آب استخر ها ایجاد شود. بنا بر این اگر دختران نوجوان قصد دارند برای شنا به استخر بروند باید خیلی مراقب باشند و از سالم بودن آب استخر اطمینان حاصل کنند.    برخی از دختران نوجوان در رعایت نکات بعد  از خارج شدن از استخر سهل انگار هستند.  باید نکات لازم را به آنان یادآوری کنید که پس از خارج شدن از استخر حتما دوش بگیرند و با حوله تمیز بدن خود را خشک کنند و حتما لباس شنا را تا رسیدن به منزل از تن خود خارج کنند و به جای آن لباس خشک و تمیز بپوشند.    پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن در استخر   زنانی که مبتلا به عفونت واژن هستند می توانند استخرها را آلوده کنند   زنانی که مبتلا به عفونت واژن هستند می توانند آب استخر را آلوده کنند. به همین دلیل نیز برخی از خانم ها بعد از شنا در استخر دچار مشکلات عفونت دستگاه تناسلی می شوند. توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن قبل از ورود به استخر از سلامت جسمانی خود اطمینان حاصل کنید و تحت معاینه قرار بگیرید.

با رعایت این نکته در صورت داشتن عفونت تحت درمان قرار خواهید گرفت و از ابتلای احتمالی افراد دیگر نیز جلوگیری خواهید کرد.   حتی اگر تحت درمان کامل قرار گرفتید و عفونت به کلی برطرف شد باز هم باید بعد از بیرون آمدن از استخر نکات بهداشتی لازم را رعایت کنید و بعد از دوش گرفتن بدن خود را کامل خشک کنید. حتی بهتر است کمی زودتر از استخر خارج شوید تا فرصت کافی داشته باشید که در معرض جریان هوا قرار بگیرید. زیرا محیط مرطوب بدن نیز مانند سایر محیط های مرطوب شرایط مطلوبی برای رشد میکروب ها و قارچ ها را فراهم می کند و زمینه ابتلا به بیماری های عفونی را فراهم می کند.   علاوه بر رعایت نکاتی که ذکر شد توصیه می شود از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان نیز خودداری کنید.

زیرا این گونه لباس ها از عبور جریان هوا جلوگیری می کند و اجازه تهویه را نمی دهد و شرایط را برای رشد قارچ ها و میکروب ها فراهم می کند.   درمان عفونت واژن   برای درمان عفونت واژن می توانید از داروهای خوراکی و موضعی استفاده کنید   با شروع فصل تابستان و استفاده بیشتر از استخر ها زمینه برای ابتلا به عفونت های واژن بیشتر تقویت می شود اما خوشبختانه این نوع عفونت ها اگر به موقع تشخیص داده شود درمان آنها کار دشواری نیست.   برای درمان می توان به سادگی از انواع دارو های خوراکی و موضعی استفاده کرد. علاوه بر استفاده از دارو ها می توان از کرم های مرطوب کننده به دلیل حساسیت پوست در ناحیه آلوده نیز استفاده کرد. همچنین از لباس های زیر راحت که از الیاف طبیعی تهیه شده اند استفاده کنید و بهداشت فردی را رعایت کنید.   از آنجایی که قارچ ها همیشه در بدن حضور دارند ممکن است بعد از هر دوره درمان دوباره ایجاد عفونت کنند از این رو توصیه می شود به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و مراقبت های بهداشتی را رعایت کنید.   گردآوری: بخش سلامت   .

.


بازنشر از : بیتوتهقفسه فلزی - قفسه انبار