علل، علایم و درمان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده مجموعه: بیماری ها و راه درمان انواژیناسیون در نوزادان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده چیست و درمان آن چگونه است؟

1401\05\23 07:10:59


علل، علایم و درمان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده

علل، علایم و درمان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده مجموعه: بیماری ها و راه درمان انواژیناسیون در نوزادان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده چیست و درمان آن چگونه است؟ انواژیناسیون نوعی انسداد روده است که در آن قسمتی از روده به داخل قسمت دیگر مانند تلسکوپ می نشیند. اگرچه می تواند در هر نقطه ای از دستگاه گوارش رخ دهد، اما معمولاً در جایی رخ می دهد که روده کوچک و بزرگ به هم می رسند

علل، علایم و درمان انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده مجموعه: بیماری ها و راه درمان انواژیناسیون در نوزادان   انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده چیست و درمان آن چگونه است؟  انواژیناسیون نوعی انسداد روده است که در آن قسمتی از روده به داخل قسمت دیگر مانند تلسکوپ می نشیند.

اگرچه می تواند در هر نقطه ای از دستگاه گوارش رخ دهد، اما معمولاً در جایی رخ می دهد که روده کوچک و بزرگ به هم می رسند. انواژیناسیون (in-tuh-suh-SEP-shun) یک بیماری جدی است که در آن بخشی از روده به داخل قسمت مجاور روده می لغزد. این عمل تلسکوپ اغلب مانع از عبور غذا یا مایعات می شود. انواژیناسیون همچنین جریان خون بخشی از روده را که تحت تأثیر قرار گرفته است قطع می کند.

این می تواند منجر به پارگی روده (سوراخ شدن)، عفونت و مرگ بافت روده شود.   درهم رفتگی شایع ترین علت انسداد روده در کودکان زیر 3 سال است. علت بیشتر موارد انواژیناسیون در کودکان ناشناخته است. اگرچه انواژیناسیون در بزرگسالان نادر است، اکثر موارد انواژیناسیون بزرگسالان نتیجه یک بیماری زمینه ای مانند تومور است.   در کودکان، روده ها را معمولاً می توان با یک روش جزئی به موقعیت خود برگرداند.

در بزرگسالان، اغلب برای اصلاح مشکل به جراحی نیاز است.   نشانه های بیماری انواژیناسیون    علائم انواژیناسیون نشانه های انواژیناسیون در کودکان اولین علامت انواژیناسیون در یک نوزاد سالم ممکن است گریه ناگهانی و بلند ناشی از درد شکم باشد. نوزادانی که درد شکم دارند ممکن است هنگام گریه زانوهای خود را به سمت سینه بکشند.   درد انواژیناسیون معمولا هر 15 تا 20 دقیقه در ابتدا می آید و می رود. با گذشت زمان این دوره های دردناک بیشتر طول می کشد و بیشتر اتفاق می افتد.   سایر علائم و نشانه های شایع انواژیناسیون عبارتند از: - مدفوع مخلوط با خون و مخاط   - استفراغ - توده ای در شکم - ضعف یا کمبود انرژی - اسهال همه علائم را ندارند.

برخی از نوزادان هیچ درد آشکاری ندارند و برخی از کودکان خون را دفع نمی کنند یا توده ای در شکم دارند. برخی از کودکان بزرگتر درد دارند اما علائم دیگری ندارند.   نشانه های انواژیناسیون در بزرگسالان از آنجایی که انواژیناسیون در بزرگسالان نادر است و علائم این اختلال اغلب با علائم سایر اختلالات همپوشانی دارند، شناسایی آن چالش برانگیزتر است. شایع ترین علامت درد شکم است که می آید و می رود.

حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات افراد برای هفته ها قبل از مراجعه به پزشک علائمی دارند.   چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ انواژیناسیون نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد. اگر شما یا فرزندتان علائم ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. در نوزادان، به یاد داشته باشید که علائم شکم درد ممکن است شامل کشیدن زانو به سمت قفسه سینه و گریه باشد.   علل بروز انواژیناسیون یا درهم رفتگی روده    علل بروز انواژیناسیون روده شما به شکل یک لوله بلند است.

در انواژیناسیون، یک قسمت از روده شما (معمولاً روده کوچک) به داخل قسمت مجاور می لغزد. گاهی اوقات به آن تلسکوپ نیز می گویند زیرا شبیه به نحوه لغزش تلسکوپ تاشو به یکدیگر است.   در برخی موارد در بزرگسالان، تلسکوپ به دلیل رشد غیر طبیعی در روده، مانند پولیپ یا تومور (به نام نقطه سرب) ایجاد می شود. انقباضات معمولی موج مانند روده این نقطه سرب را گرفته و آن و پوشش روده را به داخل روده جلوتر می کشد.

با این حال، در بیشتر موارد، هیچ دلیلی برای انواژیناسیون قابل شناسایی نیست.   در اکثریت قریب به اتفاق موارد انواژیناسیون در کودکان، علت ناشناخته است. از آنجایی که به نظر می رسد انواژیناسیون بیشتر در پاییز و زمستان اتفاق می افتد و از آنجا که بسیاری از کودکان مبتلا به این مشکل علائمی شبیه آنفولانزا دارند، برخی گمان می کنند که ویروس ممکن است در این بیماری نقش داشته باشد. گاهی اوقات، یک نقطه سرب را می توان به عنوان علت این بیماری شناسایی کرد ، اغلب نقطه سرب یک کیسه در پوشش روده کوچک (دیورتیکول مکل) است.   در بزرگسالان، انواژیناسیون معمولاً نتیجه یک وضعیت یا روش پزشکی است، از جمله: - پولیپ یا تومور - بافت اسکار مانند در روده (چسبندگی) - جراحی کاهش وزن (بای پس معده) یا سایر عمل های جراحی روی دستگاه روده - التهاب ناشی از بیماری هایی مانند بیماری کرون   نوزادان بیشتر در معرض خطر انواژیناسیون هستند   عوامل خطر ایجاد انواژیناسیون  عوامل خطر انواژیناسیون عبارتند از: سن: کودکان،به ویژه کودکان خردسال بسیار بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به انواژیناسیون هستند.

این شایع ترین علت انسداد روده در کودکان بین سنین 6 ماه تا 3 سال است. جنسیت: انواژیناسیون بیشتر پسرها را تحت تاثیر قرار می دهد.   تشکیل غیر طبیعی روده در بدو تولد: چرخش بد روده وضعیتی است که در آن روده به درستی رشد نمی کند یا نمی چرخد ​​و خطر انواژیناسیون را افزایش می دهد.   شرایط خاص برخی از اختلالات: مانند فیبروز کیستیک، پورپورای هنوخ شونلین (همچنین به عنوان واسکولیت IgA شناخته می شود)، بیماری کرون و بیماری سلیاک، می توانند خطر انواژیناسیون را افزایش دهند.   عوارض انواژیناسیون انواژیناسیون می تواند خون رسانی به بخش آسیب دیده روده را قطع کند. در صورت عدم درمان، کمبود خون باعث مرگ بافت دیواره روده می شود. مرگ بافت می تواند منجر به پارگی ( سوراخ شدن ) در دیواره روده شود که می تواند باعث عفونت پوشش داخلی حفره شکمی (پریتونیت) شود.   پریتونیت یک بیماری تهدید کننده زندگی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علائم و نشانه های پریتونیت عبارتند از: - درد شکم - تورم شکم - تب - استفراغ   پریتونیت ممکن است باعث شوک کودک شما شود. علائم و نشانه های شوک عبارتند از: - پوست سرد و لطیف که ممکن است رنگ پریده یا خاکستری باشد. - نبض ضعیف و تند - تنفس غیر طبیعی که ممکن است آهسته و کم عمق یا بسیار سریع باشد. - اضطراب یا بی قراری - بی حالی عمیق کودکی که در شوک است ممکن است هوشیار یا بیهوش باشد. اگر مشکوک هستید فرزندتان در شوک است، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.   راههای تشخیص و درمان انواژیناسیون    تشخیص انواژیناسیون پزشک شما یا فرزندتان با گرفتن سابقه علائم مشکل شروع می کند.

او ممکن است بتواند توده ای به شکل سوسیس را در شکم احساس کند. برای تأیید تشخیص، پزشک ممکن است سونوگرافی را تجویز کند.   سونوگرافی، اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است انسداد روده ناشی از انواژیناسیون را نشان دهد. تصویربرداری از شکم همچنین می تواند نشان دهد که آیا روده پاره شده است یا خیر.   درمان انواژیناسیون  درمان انواژیناسیون معمولاً به عنوان یک اورژانس پزشکی اتفاق می‌افتد.

مراقبت های پزشکی اورژانسی برای جلوگیری از کم آبی شدید و شوک و همچنین جلوگیری از عفونتی که می تواند در هنگام مرگ بخشی از روده به دلیل کمبود خون رخ دهد، مورد نیاز است.   گزینه های درمانی برای انواژیناسیون ممکن است شامل موارد زیر باشد: • کنتراست محلول در آب یا تنقیه هوا: این هم یک روش تشخیصی و هم یک درمان است. اگر تنقیه موثر باشد، معمولاً نیازی به درمان بیشتر نیست. این درمان در واقع می تواند در 90 درصد مواقع انواژیناسیون را در کودکان برطرف کند و نیازی به درمان بیشتر نیست.

اگر روده پاره شده باشد (سوراخ شده)، این روش قابل استفاده نیست.   انواژیناسیون تا 20 درصد مواقع عود می کند و درمان باید تکرار شود. مهم است که با جراح مشورت شود حتی اگر درمان با تنقیه برنامه ریزی شده باشد. این به دلیل خطر اندک پارگی یا پارگی روده با این درمان است.   عمل جراحي: اگر روده پاره شده باشد، اگر تنقیه در اصلاح مشکل ناموفق باشد یا اگر نقطه سرب علت آن باشد، جراحی ضروری است.

جراح قسمتی از روده را که به دام افتاده است آزاد می کند، انسداد را برطرف می کند و در صورت لزوم، بافت روده مرده را برمی دارد. جراحی درمان اصلی برای بزرگسالان و افرادی است که به شدت بیمار هستند.   در برخی موارد، انواژیناسیون ممکن است موقتی باشد و بدون درمان از بین برود.   سلامت     { . .


بازنشر از : بیتوتهپیش بینی قیمت روز دلار طلا و خودرو