مزایای شگفت انگیز استفاده از برگ توت مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی برگ توت و خواص آن خواص برگ توت سفید؛ آشنایی با فواید درمانی و کاربردهایتوت ها منبع سرشار از مو

1401\05\23 07:11:47


مزایای شگفت انگیز استفاده از برگ توت

مزایای شگفت انگیز استفاده از برگ توت مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی برگ توت و خواص آن خواص برگ توت سفید؛ آشنایی با فواید درمانی و کاربردهایتوت ها منبع سرشار از مواد مغذی هستند به همین دلیل از آنها با عنوان ابرغذاها یاد می شود. برگ توت به عنوان محصول جانبی توت شناخته می شود و در درمان های سنتی تاثیر آن بر چندین بیماری از جمله؛ سرماخوردگی، التهاب، دیابت، اختلال در عملکرد چشم، بر کسی پوشیده نیست

مزایای شگفت انگیز استفاده از برگ توت مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی برگ توت و خواص آن   خواص برگ توت سفید؛ آشنایی با فواید درمانی و کاربردهای توت ها منبع سرشار از مواد مغذی هستند به همین دلیل از آنها با عنوان ابرغذاها یاد می شود.

برگ توت به عنوان محصول جانبی توت شناخته می شود و در درمان های سنتی تاثیر آن بر چندین بیماری از جمله؛ سرماخوردگی، التهاب، دیابت، اختلال در عملکرد چشم، بر کسی پوشیده نیست. درخت توت توت یکی از میوه های پرطرفدار در سراسر دنیا شناخته می شود و علاوه بر طعم عالی که دارد، به عنوان منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی محسوب می شود. با این وجود، توت تنها محصول این درخت نیست که ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد.   سال های طولانی است که از برگ های درخت توت به عنوان یک داروی تب سنتی استفاده می شود. در واقع برگ های توت بسیار مغذی هستند و منبع قدرتمندی از آنتی اکسیدان، ویتامین ها و مواد معدنی مثل روی پتاسم ،آهن، فسفر و منیزیم به شمار می رود.   همه چیز درباره ی برگ توت درخت توت را بومی چین می دانند ( بعضی از منابع این درخت را بومی ایران و ترکیه معرفی کرده اند) اما امروزه در نقاط بسیاری از دنیا از جمله آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا کشت می شود.   برگ توت کاربردهای گسترده ای دارد از جمله کاربردهای دارویی، غذایی، صنعتی و... اگر این درخت را قطع کنید یا ساقه و برگ آن را جدا کنید شیره ای را مشاهده می کنید که به آن شیره ی لاتکس می گویند؛ این شیره می تواند مسمومیت محدودی برای انسان ایجاد کند که شامل علائم؛ ناراحتی گوارشی(معده) یا حساسیت پوستی می باشد.   استفاده از برگ توت به عنوان چایی   کاربردهای برگ گیاه توت تنها منبع غذایی کرم کاترپیلار که ابریشم تولید می کند، برگ های توت است و تنها از آنها تغذیه می کنند. برگ های جوان درخت توت را می توان بعد از پختن مصرف کرد که فواید زیادی دارد. در کشور های آسیایی به علت بوی خوبی که این برگ ها دارند به عنوان دمنوش های بهداشتی و تنتور استفاده می شوند.   به علت اینکه این برگ ها منبع سرشاری از مواد معدنی و ویتامین ها هستند، از آنها به عنوان مکمل های غذایی استفاده می شود و امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته.

می توانید این مکمل ها را از داروخانه ها تهیه کنید. از برگ های توت به عنوان منبع غذایی دام های شیرده هم استفاده می شود.   فواید بی نظیر برگ توت برگ توت به علت مواد ارزشمند آن می تواند کاربردهای درمانی فوق العاده ای داشته باشد از جمله ی آنها کاهش مقدار قند خون، کاهش کلسترول خون، کاهش التهاب بدن است، بنابراین می تواند به عنوان یک ماده ی ارزشمند در مبارزه با بیماری های قلبی-عروقی و دیابت باشد.   تاثیر برگ توت بر کاهش قند خون   برگ توت ماده ای ضد دیابت مصرف برگ توت به دنبال موادی که به بدن وارد می کند می تواند قند خون را کاهش دهد این مواد شامل: ۱) دئوکسینوژیمایسین یا DNG : این ماده سبب می شود مقدار کمتری از قند مصرفی شما، توسط روده جذب شود و وارد خون شود یا به عبارتی؛ سبب می شود بیشتر کربوهیدارت از طریق مدفوع دفع شود. این ماده می تواند مقدار قند خون و هورمون انسولین را کاهش دهد.   طبق مطالعه که بر روی افراد ۳۷ ساله انجام شد؛ ابتدا پودر مالتودکسترین (نوعی نشاسته است که به سرعت جذب می شود و سطح قند خون را بالا می برد) به آنها داده شد و در مرحله ی دوم؛ برگ توت را با غلظت مشخصی از دی ان جی خوردند. افرادی که ۲۵۰ یا ۵۰۰ میلی گرم از دی ان جی موجود در برگ توت را مصرف کرده بودند نسبت به گروه دارونما (ماده ای که دارو نیست و اثر درمانی ندارد) سطح قند خون و انسولین بسیارکمتری داشتند.   ۲) طی مطالعه ی سه ماهه ای که در افراد مبتلا به دیابت (نوع ۲) صورت گرفت، مشخص شد افرادی که ۱۰۰۰ میلی گرم از عصاره ی برگ توت را سه وعده در روز همراه با غذای خود مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما به مقدار قابل توجهی قند خونشان بعد از خوردن غذا کاهش داشته است.   تاثیر برگ توت بر سلامت قلب طبق مطالعات صورت گرفته عصاره ی برگ توت می تواند با کاهش کلسترول خون، کاهش التهابات بدن، و پیشگیری از تصلب شراین ( جمع شدن پلاک ها در عروق که می تواند سبب سکته و انواع بیماری قلبی شود) سلامت قلب را ارتقاء دهد.   ۱) در یک مطالعه ۲۳ نفر را که مبتلا به کلسترول بالا بودند به مدت ۱۲ هفته تحت آزمایش قرار دادند و به آنها ۲۸۰ میلی گرم، ۳ بار در روز مکمل برگ توت داده شد و در آخر مشاهده شد چربی خوب HDL آنها به مقدار ۱۹/۷ درصد افزایش یافته و چربی بد آنها یا همان کلسترول به میزان ۵/۶ درصد کاهش یافته.   ۲) در مطالعه دیگری ۱۰ نفر از افراد با سطح تری گلیسرید بالا تحت آزمایش قرار گرفتند و به مدت ۱۲ هفته، مکمل برگ توت حاوی ۳۶ میلی گرم DNG مصرف کردند و در آخر سطح تری گلیسیرید به اندازه ۵۰ میلی گرم کاهش یافت.   ۳) در مطالعات حیوانی مشخص شد که برگ توت می تواند از بسیاری بیماری های قلبی مثل؛ تصلب شراین جلوگیری کند.

همچنین می تواند فشار خون را کاهش داده و احتمال آسیب سلولی را کم کند. تمام موارد ذکر شده می توانند احتمال بیماری قلبی را افزایش دهند.   برگ توت کاهنده ی التهاب برگ توت دارای آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که اثر ضد التهابی دارند و می توانند التهاب را کاهش دهند. پژوهش ها نشان می دهند که برگ توت می تواند التهاب و استرس اکسیداتیو را که با بیماری مزمن مرتبط هستند، کاهش دهد.   براساس مطالعه ای که بر روی موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند انجام شد، مشخص شد؛ مکمل های برگ توت می توانند باعث کاهش پروتئین سی( یک نشانگر التهابی است) و کاهش نشانگرهای استرس اکسیداتیو شوند.   در طی مطالعه ی آزمایشگاهی که بر روی گلبول های سفید انسان انجام شد مشخص شد که چای و عصاره ی برگ توت نه تنها می توانند مقدار پروتئین های التهابی را کاهش دهند بلکه می توانند آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو را هم به مقدار زیادی کم کنند. این نتایج با وجود اینکه دلگرم کننده اند اما باید با مطالعات انسانی کاملا اثبات شوند.   برگ توت دارای خاصیت ضد سرطانی طبق مطالعات برگ توت می تواند در سلول های سرطانی رحم و کبد فعالیت ضد سرطانی داشته باشد.   برگ توت کمک کننده به بهبود سلامت کبد تست های آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد عصاره ی برگ توت می تواند از سلول های کبد محافظت کند و التهاب کبد را کم کند.   برگ توت کمک کننده برای لاغری   کمک به لاغر شدن با برگ توت این برگ ها می توانند چربی سوزی را افزایش دهند و در نتیجه ممکن است، باعث کاهش وزن شوند.   بهبود رنگ پوست با برگ توت این ماده می تواند از هیپر پیگمنتاسیون (لکه های تیره روی پوست) پیشگیری کند و به شکل طبیعی باعث روشن شدن رنگ پوست شود.   کاهش درد دندان مزمزه کردن برگ توت می تواند درد دندان را کاهش دهد. کمپرس آن برای کاهش ورم‌‌ های روده مفید است. از خواص دیگر برگ توت می توان به؛ خنک شدن خون، خون سازی، بهبود روماتیسم اشاره کرد، همچنین چینی ها معتقدند چای این برگ می تواند کمک کند تا افراد بهتر ببینند و بهتر بشنوند.   عوارض مصرف برگ توت با وجود اینکه تحقیقات انسانی و حیوانی انجام شده بیانگر این است که این ماده برای بدن ضرری ندارد اما با این حال ممکن است عوارض جانبی را ایجاد کند از جمله: • مشکلات گوارشی شامل: اسهال، یبوست، حالت تهوع، نفخ • سر گیجه   نکات قابل توجه در مصرف برگ توت • به علت تاثیری که این برگ بر روی قند خون  دارد افرادی مبتلا به دیابت که دارو مصرف می کنند، بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند. • بهتر است این ماده به مدت طولانی مصرف نشود. • به علت کامل نبودن اطلاعات در این زمینه زنان باردار و مادران شیرده نباید از برگ توت استفاده نکنند. • افراد دارای بیماری ضمینه ای قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند.   گردآوری : بخش سلامت   { .

.


بازنشر از : بیتوتهتعمیر پکیج دیواری