همه آنچه که باید درباره ویتامین B15 (اسید پانگامیک) باید بدانید مجموعه: تغذیه سالم ویتامین ب 15 را ماده ای برای کمک به پیری سالم می شناسند در مورد ویتامین B15 چه م

1401\05\23 07:12:19


همه آنچه که باید درباره ویتامین B15 (اسید پانگامیک) باید بدانید

همه آنچه که باید درباره ویتامین B15 (اسید پانگامیک) باید بدانید مجموعه: تغذیه سالم ویتامین ب 15 را ماده ای برای کمک به پیری سالم می شناسند در مورد ویتامین B15 چه می دانید ویتامین ب 15 یکی از بهترین ویتامین های دسته B است که متاسفانه به دلیل اینکه بدن ما قادر به تولید آن نیز لازم است از مواد غذایی خارجی استفاده کنیم. ب 15 یا اسید پانگامیک فواید زیادی تاکنون از تحقیقات داشته است که در ادامه به صورت کامل به آن ها خواهیم پرداخت همراه ما باشید

همه آنچه که باید درباره ویتامین B15 (اسید پانگامیک) باید بدانید مجموعه: تغذیه سالم ویتامین ب 15 را ماده ای برای کمک به پیری سالم می شناسند   در مورد ویتامین B15 چه می دانید  ویتامین ب 15 یکی از بهترین ویتامین های دسته B است که متاسفانه به دلیل اینکه بدن ما قادر به تولید آن نیز لازم است از مواد غذایی خارجی استفاده کنیم.

ب 15 یا اسید پانگامیک فواید زیادی تاکنون از تحقیقات داشته است که در ادامه به صورت کامل به آن ها خواهیم پرداخت همراه ما باشید. معرفی ویتامین ب 15 ویتامین ب 15 که معمولا به آن اسید پانگامیک یا پانگامات نیز گفته می شود یک فوق العاده مغذی و باورنکردنی است و جالب است بدانید این ماده مغذی از هسته زردآلو مشتق می شود.   ویتامین ب 15 را ماده ای برای کمک به پیری سالم می شناسند به دلیل اینکه این ویتامین منجر به افزایش استقامت ورزشی می شود و خواص آنتی اکسیدانی نیز دارد. از این رو این ویتامین برای اشخاصی که به دنبال مکمل کردن سلامت خود با یک ویتامین قوی هستند بسیار ارزشمند خواهد بود.   تاریخچه ویتامین ب 15  ویتامین ب 15 در سال 1938 میلادی برای اولین بار توسط ارنست کربس شناخته شد. در واقع او به همراه پسرش برای اولین بار اسید پانگامیک را از دانه های میوه زردآلو استخراج کرد.

پانگامیک از اسید های D-gluconodimethyl aminoacetic تشکیل شده است که بعدا شواهدی که از سلامتی ناشی از مصرف این ماده به دست آمد ، نام این ماده توسط کربس و سایر محققان به ویتامین ب 15 تغییر کرد.   اسید پانگامیک یا ویتامین B15 به شدت در هسته های محصولات زردآلو یافت می شود. علاوه بر آن مقدار کمی از این ماده در مخمر آبجو ، برنج قهوه ای ، دانه های کدو تنبل ، دانه های کنجد و سایر محصولات گیاهی یافت می شود.   ویتامین b15 همانطور که از نامش پیداست یکی از اعضای ویتامین B بوده که برای سلامت انسان ضروری است و از آنجایی که بدن ما نمی تواند به تنهایی ویتامین ب تولید کند ، ضروری است که رژیم غذایی خود را با ویتامین ب تکمیل کنیم. خوشبختانه مواد غذایی که ما به صورت روزمره از ان ها را مصرف می کنیم به صورت طبیعی این ویتامین ها را در اختیار ما می گذارند اما با این وجود هنگامی که پیر می شویم ، باردار می شویم ، با شرایط پزشکی زندگی می کنیم و یا به هر دلیلی سبک خاصی از رژیم غذایی را دنبال می کنیم ، تامین این ویتامین ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.   ویتامین ب 15 یا اسید پانگامیک برای سلامتی چه فوایدی دارد؟ تحقیقاتی که بر ویتامین ب 15 در سطح جهانی انجام شده است ، تاثیر آن بر سلامت انسان را تایید می کند.

درحالی که این تحقیقات همچنان ادامه دارد و قطعا در آینده فواید بیش تری از این ماده بر سلامت انسان منتشر خواهد شد ، با این وجود سعی کردیم برخی از مهم ترین فواید این نوع ویتامین را برای شما شرح دهیم :    1. انرژی بهتر ، متابولیسم بهتر و عملکرد های سلولی بهتر : ویتامین ب 15 یک اهدا کننده متیل است اهداکنندگان متیل یا در اصطلاح Methyl donors ، ریز مغذی های مهمی هستند که نقش اساسی در بسیاری از عملکرد های سلولی از جمله سنتز پروتئین ، تکثیر DNA و متابولیسم دارند. اگر بدن ما فاقد اهدا کننده متیل باشد ، ممکن است اختلالاتی در متابولیسم انرژی ، اختلالات عضلانی ، کبد چرب یا مشکلات مربوط به سنتز پروتئین در کبد به وجود آید.

اختلال در چنین عملکرد های ضروری بدن می تواند آسیب جدی به سلامت و معیشت ما وارد کند.   مطالعات بالینی که در المان انجام شده است ، نشان می دهد پانگامیک اسید که ما آن را ویتامین ب 15 میخوانیم یک اهدا کننده متیل است. اگر این چنین باشد ویتامین ب 15 ممکن است از عملکرد های حیاتی سلول ها حمایت کرده و آن را افزایش دهد. در واقع با این تعریف اسیک پانگامیک سطوح بالاتری از انرژی ، کاهش خستگی ، بهبود متابولیسم ، بهبود سلامت عضلات و کبد را در بدن ایجاد می کند.   به ویتامین ب 15 اسید پانگامیک نیز گفته می شود   2.

سلامت مغز : ویتامین ب 15 در زمانی که اکسیژن وجود ندارد همانطور که به احتمال زیاد می دانید مغز ما برای انجام فعالیت های خود به صورت مستمر و مرتب به اکسیژن نیاز دارد. حال اگر به هر دلیلی (شرایط یا اسیب ها) اکسیژن به مقدار کافی به مغز نرسد ، مغز ما در حالتی قرار می گیرد که به آن آنوکسی یا کم اکسیژنی می گویند.   هیپوکسیک زمانی است که مقدار کمی از اکسیژن به مغز میرسد و آنکسی زمانی است که کمبود کامل اکسیژن توسط مغز احساس می شود. اگر اکسیژن کافی به مغز نرسد سلامت بدن به خطر می افتد و بسیاری از فعالیت های بدن مختل می شود.   از این رو در آزمایشی که بر روی حیوانات انجام شد ، یک مطالعه نشان داد که ویتامین ب 15 در فرایند های اکسیداتیو بدن عملکرد هایی دارد به طوری که به بدن کمک می کند در زمان کمبود اکسیژن عملکرد طبیعی مغز حفظ شود.   در این آزمایش هنگامی که حیوانات را در ارتفاع قرار می دادند و آن ها با کمبود اکسیژن مواجه می شدند، متوجه شدند که اسید پانگامیک در باز گردانی بدن آن ها به حالت طبیعی نقش موثری را ایفا می کند. و اگر این آزمایش بر روی انسان نیز جوابگو باشد می توان گفت ویتامین ب 15 ممکن است در اکسیداسیون سلولی نقش ویژه داشته باشد و به عنوان یک گزینه عالی برای گردش خون کرونری به شمار آید.   3.

عامل سم زدایی : ویتامین ب 15 به عنوان یک آنتی اکسیدان برای کبد و سایر اندام های بدن مواد مغذی که خاصیت انتی اکسیدانی دارند در طی یک دوره ای به سلول های اندام ها به ویژه کبد کمک می کنند مواد ناخواسته با ترکیبات غیر سالم همانند الکل ، کلر و .. را دفع کنند. و به این شکل به سلامت بدن کمک می کنند.   طبق تحقیقاتی که در یک دانشکده پزشکی انجام شد ، ویتامین ب 15 تشکیل و بازسازی رادیکال های آزاد سمی در بدن را خنثی یا مهار می کند و به این صورت به عنوان سم زدایی عمل می کند.

بنابراین اسید پانگامیک می تواند تکثر سم را سرکوب کند و سلامت انسان را افزایش دهد.   با این وجود خواص انتی اکسیدانی ویتامین ب 15 برای افرادی که به دنبال غلبه بر آسیب هایی همچون سیگار کشیدن ، مصرف الکل و آلاینده های هوای شهر هستند بسیار مفید است. اسید پانگامیک حتی برای بهبود افرادی که الکل مصرف می کنند و یا معتادانی که تصمیم به ترک دارند نیز استفاده می شود تا کبد آن ها سم زدایی شود.   4. سلامت قلب : ویتامین ب 15 به کاهش کلسترول خون کمک می کند همانطور که میدانید کلسترول بالا یک عامل خطرناک و جدی برای بیماری های قلبی-عروقی همانند عروق کرونر قلب ،حملات قلبی ، بیماری های کبد و کلیه سایر بیماری های این چنینی است.

ویتامین ب 15 ممکن است مکملی باشد که اگر کلسترول بالایی دارید باید مصرف کنید.   در یکی دیگر از مطالعاتی که روی حیوانات اینبار در لهستان انجام شد ، ویتامین ب 15 ممکن است سطح کلسترول موجود در دیواره های اندام های حیاتی مختلف را کاهش دهد. بنابراین مصرف ویتامین ب 15 در کنار ورزش منظم ، حفظ وزن سالم و خوردن رژیم غذایی سالم می تواند به حفظ کلسترول خود در یک محدوده سالم کمک کند.   5. ضد پیری: خاصیت ویتامین ب 15 در جلوگیری از پیری زودرس با توجه به خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین ب 15 که کمی قبل تر کامل آن را بیان کردیم ، برخی افراد ادعا می کنند ویتامین ب 15 می توانید در مرگ سلول های سالم را کاهش دهد و بدن ما را از شر رادیکال های آزاد که باعث پیری و آسیب به پوست و مو و حتی سایر اندام های بدن می شود خلاص کند.   جالب است بدانید در اروپا و سایر کشور های جهان از اسید پانگامیک برای درمان و پیشگیری از پیری زودرس استفاده می شود. همچنین به دلیل خواص ضد پیری ویتامین ب 15 می توان از ان برای حفظ سلامت پوست و مو استفاده کرد.   6.

ورزش های استقامتی: ویتامین ب 15 به عنوان مکمل ورزشی  پانگامیک اسید به عنوان مکملی که ممکن است استقامت و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد توسط ورزشکاران شناخته شده است. در واقع به دلیل خاصیت اهدا کنندگی متیل و انتی اکسیدانی و از طرفی چون باعث بهبود اکسیژن رسانی می شود ، هنگامی که عضلات در حالت ورزش نیاز به اکسیژن دارند ، مصرف این ویتامین منجر به کاهش خستگی ، انرژی بیشتر ، اکسیژن رسانی بیشتر ، کاهش تجمع کاکتیک و تاخیر در خستگی می شود.   به طوری که ورزشکاران بعد از مصرف ویتامین ب 15 می توانند خواص آن را در هنگام ورزش احساس کنند. علاوه بر این ورزشکاران در ورزشکاران حرفه ای ، اسید پانگامیک می تواند عاملی برای سم زدایی و ترمیم سلول ها نیز عمل کند.   هسته زرد آلو یک منبع غنی از ویتامین ب می باشد   منابع ویتامین ب 15 چیست؟ متاسفانه بدن ما نمی تواند به تنهایی ویتامین ب 15 را تولید کند از این رو لازم است با استفاده از منابع خارجی به بدن کمک کنیم این ماده ارزشمند را کسب کند. ما در ادامه چند ماده غذایی برای تامین ویتامین ب 15 به شما معرفی خواهیم کرد.

اما با این وجود حتما توجه داشته باشید قبل از مصرف با پزشک متخصص خود هماهنگ کنید.   1. کپسول وگان سوپر ویتامین ب 15  یکی از روش های افزایش ویتامین ب 15 استفاده از مکمل ها و کپسول های غنی از ویتامین ب 15 است. این کپسول غیر سمی و محلول در آب بوده و یکی از بهترین روش ها برای افزایش ویتامین ب 15 بدن است به شرطی که قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید   2.

دانه هسته زردآلو  دانه زردآلو نیز یکی از غنی ترین مواد غذایی است که حاوی این ویتامین ارزشمند می باشد. این دانه های ارگانیک تلخ علاوه بر اینکه حاوی ویتامین ب 15 می باشند به مقدار زیادی ویتامین ب 17 را نیز دارند که برای بدن فواید بسیاری دارد. فقط توجه داشته باشید مصرف زیادی این دانه های تلخ توصیه نمی شود.   3.

سایر مواد غذایی حاوی ویتامین ب 15  علاوه بر اینکه می توانید از دانه هسته زردآلو مقدار زیادی اسید پانگامیک دریافت کنید ، مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که حاوی ویتامین ب 15 می باشند. این مواد غذایی عبارتند از :  • برنج قهوه ای  • دانه کدو تنبل  • دانه کنجد  • تخمه افتاب گردان  • جو   مصرف ویتامین ب باعث سلامت قلب می شود   ما در این مقاله سعی کریم به صورت کامل به معرفی ویتامین ب 15 بپردازیم امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.   گردآوری : بخش سلامت   { . .


بازنشر از : بیتوتهنمایندگی بوتان تهران