هیستروسکوپی رحم چیست؟ مجموعه: بهداشت کودکان هدف از هیسترسکوپی می‌تواند برای کشف علت خونریزی های غیرطبیعی در زنان می باشدهیسترسکوپ وسیله‌ای است که پزشک آن را از طریق واژ

1401\05\23 07:12:42


هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی رحم چیست؟ مجموعه: بهداشت کودکان هدف از هیسترسکوپی می‌تواند برای کشف علت خونریزی های غیرطبیعی در زنان می باشدهیسترسکوپ وسیله‌ای است که پزشک آن را از طریق واژن وارد رحم کرده از آن برای مطالعه ی لایه داخلی رحم (اندومتر) استفاده می‌کند. هدف از هیسترسکوپی می‌تواند برای کشف علت خونریزی های غیرطبیعی پس از دوران یائسگی برای زنان و یا برای بررسی مشکلات رحمی مانع از باروری در زنان باشد

هیستروسکوپی رحم چیست؟ مجموعه: بهداشت کودکان هدف از هیسترسکوپی می‌تواند برای کشف علت خونریزی های غیرطبیعی در زنان می باشد هیسترسکوپ وسیله‌ای است که پزشک آن را از طریق واژن وارد رحم کرده از آن برای مطالعه ی لایه داخلی رحم (اندومتر) استفاده می‌کند. هدف از هیسترسکوپی می‌تواند برای کشف علت خونریزی های غیرطبیعی پس از دوران یائسگی برای زنان و یا برای بررسی مشکلات رحمی مانع از باروری در زنان باشد.

همچنین می‌توان از این روش برای خارج کردن فییروئید ها و پولیپ ها از رحم استفاده کرد. در حین هیستروسکوپی، ممکن است پزشک نمونه ای از بافت رحم را برای بررسی زیر میکروسکوپ بردارد. (بیوپسی) و یا اگر مشکل ناباروری ناشی از رحم بود، از روشی دیگر به نام لاپراسکوپی نیز استفاده کند. چرا هیسترسکوپی انجام می‌گیرد؟ پی بردن به علت خونریزی های غیرطبیعی. پزشک ممکن است از طریق هیستریکوپ ابزار گرمادیده ای را وارد کند و از آن برای قطع خونریزی استفاده کند. بررسی اینکه آیا علت ناباروری مربوط به طبیعی نبودن شکل یا بافت رحم است یا نه. بررسی دهانه های رحمی اوله های فالوپ.

در صورت مسدود بودن این نواحی پزشک می‌تواند ابزاری را از طریق هیسترسکوپ وارد کرده و آنها را باز کند. کشف علل ممکن برای سقط های مکرر در بعضی افراد. ممکن است علاوه بر این روش، آزمایش های دیگری نیز مورد نیاز باشد. مشخص و خارج کردن پولیپ های رحمی بررسی سرطان رحم مواردی که باید قبل از انجام هیسترسکوپی به پزشک اطلاع داد:فرد، اگر واجد هرکدام از شرایط زیر باشد، قبل از انجام لاپراسکوپی لازم است به پزشک اطلاع دهد: فرد باردار باشد یا احتمال بارداری وجود داشته باشد. درحال درمان دارویی باشد.  به دارویی آلرژی داشته باشد. دارای مشکلات خونریزی باشد یا از رقیق کننده های خون مانند آسپرین و وارفارین استفاده کرده باشد. تا ۶ هفته ی قبل از انجام هیسترسکوپی تحت درمان برای عفونت های واژنی یا لگنی بوده باشد. دارای هر نوع ناراحتی قلبی یا ریوی باشد. بهتر است هیستروسکوپی در زمان دوره ی قائدگی فرد انجام نشود؛ همچنین درصورتی که احتمال بارداری می‌رود، هیستروسکوپی باید قبل از تخمک گذاری انجام شود تا پزشک از باردار نبودن فرد اطمینان حاصل کند. تا ۲۴ ساعت قبل از انجام هیستروسکوپی فرد نباید از تامپون و یا داروهای واژنی استفاده کند.قبل از هیسترسکوپی ممکن است پزشک از دارویی برای آرام کردن فرد استفاده کند و یا از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده کند. اگر قرار بر بیهوشی عمومی بود، فرد نباید ۲۴ ساعت قبل از انجام هیسترسکوپی چیزی بخورد یا بنوشد. هیسترسکوپی چگونه انجام می‌گیرد؟هیسترسکوپی معمولا توسط متخصص زنان و در اتاق عمل بیمارستان انجام می‌شود و اکثر افراد در همان روز ترخیص می‌شوند.

در بعضی شرایط هیسترسکوپی می‌تواند در مطب پزشک نیز انجام شود.   منبع:   niniban.com. .


بازنشر از : بیتوتهپیش بینی قیمت روز دلار طلا و خودرو