مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند تا "یک هفته" پس از تشخیص این ویروس، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی‌ هستند.

1402\01\14 09:41:05


یافته‌ جدید درباره ارتباط آنفلوآنزا با حمله قلبی

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند تا "یک هفته" پس از تشخیص این ویروس، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی‌ هستند.

به نقل از ایندیپندنت، کارشناسان سلامت می‌گویند که این خطر در هفت روز اول پس از مثبت شدن جواب آزمایش ابتلا به ویروس در یک فرد، می‌تواند بیشتر باشد.

به گفته کارشناسان، این نتایج بر اهمیت برنامه واکسیناسیون آنفلوانزا و همچنین آگاه کردن پزشکان معالج بیماران مبتلا به آنفلوانزا از علائم حمله قلبی تاکید دارد.

گروهی از متخصصان هلندی نتایج آزمایش‌های ۱۶ آزمایشگاه در سراسر هلند را تجزیه و تحلیل و آن‌ها را با سوابق مرگ و بستری شدن در بیمارستان مقایسه کردند.

آزمایشگاه‌ها بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹، حدود ۲۶ هزار و ۲۲۱ مورد ابتلا به آنفلوانزا را تایید کرده‌اند.

بر اساس این مطالعه که ماه آوریل به کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی در کپنهاگ ارائه شد، بیش از یک سوم (۳۵ درصد) از بیمارانی که دچار حمله قلبی شدند به هر دلیلی طی یک سال پس از تشخیص آنفلوآنزا، جان خود را از دست دادند.

پژوهشگران محاسبه کردند که احتمال حمله قلبی در افراد، هفت روز پس از تشخیص آنفلوانزا ۶.۱۶ برابر بیشتر از سال قبل یا بعد از آن بود و همچنین زمانی که آن‌ها داده‌ها را از سوابق مرگ‌ومیر حذف کردند، افزایش خطر حمله قلبی در هفته اولِ تشخیص بیماری، ۲.۴۲ برابر بیشتر از سال قبل یا بعد از ابتلا به آن بود.

کارشناسان چنین نظر می‌دهند که ترکیب واکنش بدن به ویروس آنفلوآنزا و توانایی ویروس در ایجاد "چسبندگی" بیشتر خون می‌تواند باعث این ارتباط باشد.

دکتر "آنه مارین دو بوئر"، نویسنده اصلی این مطالعه از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در هلند، گفت: نتایج مطالعات ما راهبردهای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا از جمله واکسیناسیون را تایید می‌کند. آن‌ها همچنین بر افزایش توجه پزشکان و بیماران مبتلا به آنفلوانزای بستری در بیمارستان به علائم حمله قلبی تاکید می‌کنند.

وی تاکید کرد: اگرچه از نتایج بررسی ما مشخص نیست آیا مبتلایان به آنفلوآنزای خفیف نیز در معرض خطر هستند یا نه اما عقل حکم می‌کند که آن‌ها هم از این ارتباط آگاه باشند.

. .


بازنشر از : منبع: ايسنانمایندگی بوتان تهران